22.2.2020 Tornio Ralli

Tulokset  Keskeyttäneet (52)  AT-pisteet (7)  Tilastot Lähtöön oikeutettujen lista CSV


 << EK2 EK4 >> Yleiskilpailun tulos
Tornio Ralli
22.2.2020
EK 3, LUOKKATULOKSET
R-Rallicup
Tornion Ralliharrastajat
Viitakoski
 
Luokka 1 , Historic gr2,4, a alle 1350 60-90 vm. 2wd , Lähti:2
EK3, 14.49km, nopein: 88.9km/h
SijNroNimiTulosEro
1112Janne Solatie €9:46,6
Tulos EK 3 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1112Janne Solatie €19:00,2


Keskeyttäneet: 111, Jussi Lappalainen €, 3B, Tekninen vika
 
Luokka 3 , F, A, HR alle 1650 2wd , Lähti:14
EK3, 14.49km, nopein: 108.7km/h
SijNroNimiTulosEro
1121Mikko Kurkela €7:59,9
2122Marko Mansikkamäki €8:02,52,6
3120Juho Nykänen €8:03,03,1
4124Mika Kaapu €8:08,08,1
5130Mikko Konola8:10,110,2
6126Jani Kuivas €8:10,510,6
7123Tomi Saari €8:21,321,4
8133jani seppälä8:24,424,5
9125Sami Jokinen €8:26,826,9
10128Petri Koski8:30,230,3
11127Tommi Lämsä €8:58,458,5
Tulos EK 3 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1121Mikko Kurkela €15:19,6
2120Juho Nykänen €15:27,5 7,9
3122Marko Mansikkamäki €15:28,6 9,0
4124Mika Kaapu €15:42,6 23,0
5130Mikko Konola15:45,2 25,6
6126Jani Kuivas €15:52,5 32,9
7133jani seppälä16:04,8 45,2
8123Tomi Saari €16:10,4 50,8
9125Sami Jokinen €16:11,4 51,8
10128Petri Koski16:20,1 1:00,5
11127Tommi Lämsä €16:42,8 1:23,2


Keskeyttäneet: 129, Reino Karhu, 3B, Tekninen vika  -   131, Timo Kukkohovi, 3A, Tekninen vika  -   132, Riku Petteri Koivula, 2A, Tekninen vika
 
Luokka 4 , F, A, HR alle 2100 2wd , Lähti:16
EK3, 14.49km, nopein: 105.6km/h
SijNroNimiTulosEro
1149Janne Peteri8:14,2
2148Jussi Teppo8:17,02,8
3136Esa Ketomäki €8:19,85,6
4138Tomi Riihimäki €8:21,06,8
5143Lauri Hiltunen8:27,613,4
6144Manu Lampela8:30,216,0
7145Heikki Tanninen8:31,917,7
8137Kimmo Tukia8:54,240,0
9141Tomi Tauriainen8:54,240,0
10134Vesa Pulkkinen €10:26,92:12,7
11135Jari Korhonen €18:14,210:00,0
Tulos EK 3 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1149Janne Peteri15:50,2
2148Jussi Teppo15:52,3 2,1
3136Esa Ketomäki €15:59,1 8,9
4143Lauri Hiltunen16:12,0 21,8
5138Tomi Riihimäki €16:19,6 29,4
6145Heikki Tanninen16:33,8 43,6
7137Kimmo Tukia16:50,5 1:00,3
8141Tomi Tauriainen17:03,0 1:12,8
9134Vesa Pulkkinen €18:08,4 2:18,2
10144Manu Lampela36:02,9 20:12,7
11135Jari Korhonen €45:46,9 29:56,7


Keskeyttäneet: 139, Hannu Blek, 2B, Tekninen vika  -   140, Janne Valkama, 3B, Tekninen vika  -   142, Mika Posti, 2A, Tekninen vika  -   146, Matias Salmela, 1B, Tekninen vika  -   147, Janne Hanhela, 3B, Tekninen vika
 
Luokka 5 , F, A, HR yli 2100 2wd , Lähti:23
EK3, 14.49km, nopein: 110.4km/h
SijNroNimiTulosEro
1150Kari-Pekka Saari €7:52,4
2162Harri Kervinen7:56,94,5
3151Sami Ahonen €7:59,97,5
4168Pauli Junttila8:02,510,1
5169Mikko Hast8:02,810,4
6163Tuomo Palola8:15,723,3
7159Timo Hyyryläinen8:16,424,0
8161Jarmo Blinnikka8:28,135,7
9160Jarmo Hosionaho8:33,340,9
10172joni-petteri kaarlela8:36,544,1
11153Jani Rihu €8:36,744,3
12154Markus Mäkelä €8:38,446,0
13165Hermanni Ylikärppä8:46,854,4
14170Konsta Ollikainen8:51,459,0
15166Niko Pihlajaniemi8:59,61:07,2
16171Jari Mällinen9:00,81:08,4
17167Urpo Kettunen9:03,91:11,5
18164Erkki Hyytinen9:16,31:23,9
Tulos EK 3 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1162Harri Kervinen15:28,9
2151Sami Ahonen €15:30,5 1,6
3150Kari-Pekka Saari €15:33,8 4,9
4169Mikko Hast15:39,7 10,8
5168Pauli Junttila15:47,5 18,6
6159Timo Hyyryläinen16:05,9 37,0
7161Jarmo Blinnikka16:16,6 47,7
8163Tuomo Palola16:21,9 53,0
9153Jani Rihu €16:31,1 1:02,2
10160Jarmo Hosionaho16:34,1 1:05,2
11172joni-petteri kaarlela16:38,8 1:09,9
12154Markus Mäkelä €16:49,1 1:20,2
13165Hermanni Ylikärppä17:03,4 1:34,5
14170Konsta Ollikainen17:05,1 1:36,2
15171Jari Mällinen17:15,2 1:46,3
16166Niko Pihlajaniemi17:25,2 1:56,3
17167Urpo Kettunen17:30,0 2:01,1
18164Erkki Hyytinen17:43,9 2:15,0


Keskeyttäneet: 152, Jarkko Jokiperä €, 2A, Tekninen vika  -   155, Jirka Lund €, 3A, Tekninen vika  -   156, Tero Pellinen €, 3B, Ulosajo  -   157, pasi hirvikoski €, 3A, Tekninen vika  -   158, Roni Slotte, 2A, Tekninen vika
 
Luokka 6 , Senior 50 v. cc vapaa 2wd , Lähti:15
EK3, 14.49km, nopein: 106.3km/h
SijNroNimiTulosEro
1173petteri rantanen €8:10,8
2175Markku Tuoriniemi €8:12,21,4
3174Pauli Sinkkonen €8:16,35,5
4187Heikki Hosionho8:29,418,6
5186Heikki Kauppi8:33,422,6
6177Timo Ahonen €8:47,236,4
7180Arto Viinikka €9:03,652,8
8178jari muhonen €9:07,056,2
9183Petri Poutanen9:12,71:01,9
10184Ilkka Alaoja9:28,91:18,1
11179Eero Ojakoski €9:55,81:45,0
12181Erkki Lindholm9:57,01:46,2
13182Heikki Siitari10:07,01:56,2
Tulos EK 3 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1175Markku Tuoriniemi €16:00,7
2173petteri rantanen €16:03,6 2,9
3174Pauli Sinkkonen €16:04,7 4,0
4186Heikki Kauppi16:26,9 26,2
5187Heikki Hosionho16:44,3 43,6
6177Timo Ahonen €16:54,1 53,4
7180Arto Viinikka €17:22,4 1:21,7
8183Petri Poutanen17:36,9 1:36,2
9178jari muhonen €17:48,3 1:47,6
10184Ilkka Alaoja17:58,0 1:57,3
11182Heikki Siitari19:04,9 3:04,2
12179Eero Ojakoski €19:12,3 3:11,6
13181Erkki Lindholm19:27,5*3:26,8


Keskeyttäneet: 176, Pasi Kämäräinen €, 2B, Tekninen vika  -   185, Tapio Alikoski, 3B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 181, Erkki Lindholm, 1L, Vilppilähtö, 10,0
 
Luokka 7 , V-1600 alle 1650 gr1, N ja V1600 2wd , Lähti:17
EK3, 14.49km, nopein: 102.5km/h
SijNroNimiTulosEro
14Joonas Tonteri €8:28,7
2204Ville-Pekka Hast8:40,511,8
316Jani Ruuskanen8:51,322,6
47Sami Turpeenoja8:59,130,4
55Henry Roivainen9:00,231,5
66Timo Aspegren9:02,333,6
714Asko Laukkanen9:02,533,8
812Lasse Sirviö9:03,935,2
99Pulju Mika9:04,335,6
1011Pertti Kallio9:04,335,6
111Niko Törmä €9:10,141,4
1215Kari Nissilä9:26,057,3
138Markus Väätänen9:36,11:07,4
1410Juha Lindström9:36,31:07,6
153Janne Rissanen €9:47,51:18,8
1613Esa Ronkainen16:24,27:55,5
Tulos EK 3 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
14Joonas Tonteri €16:14,2
2204Ville-Pekka Hast16:19,8 5,6
316Jani Ruuskanen16:48,4 34,2
414Asko Laukkanen16:54,6 40,4
512Lasse Sirviö17:07,7 53,5
66Timo Aspegren17:10,9 56,7
77Sami Turpeenoja17:11,5 57,3
811Pertti Kallio17:18,2 1:04,0
95Henry Roivainen17:18,7 1:04,5
109Pulju Mika17:26,7 1:12,5
111Niko Törmä €17:37,2 1:23,0
123Janne Rissanen €17:55,3 1:41,1
1310Juha Lindström18:02,4 1:48,2
1415Kari Nissilä18:04,9 1:50,7
158Markus Väätänen18:20,3 2:06,1
1613Esa Ronkainen24:41,4 8:27,2


Keskeyttäneet: 2, Mika Ilomäki €, 3A, Tekninen vika
 
Luokka 8 , V-2000 alle 2050 gr1, N, V2000 2wd , Lähti:7
EK3, 14.49km, nopein: 103.6km/h
SijNroNimiTulosEro
119Kari Mutkala €8:23,4
217Jarno Pentinpuro €8:26,83,4
320Saku Stenberg8:29,86,4
424Mikko Salmela8:50,927,5
522Janne Kortelainen9:00,937,5
623Raimo Romppainen9:01,438,0
Tulos EK 3 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
119Kari Mutkala €16:05,7
217Jarno Pentinpuro €16:16,1 10,4
320Saku Stenberg16:20,1 14,4
424Mikko Salmela17:01,0 55,3
522Janne Kortelainen17:27,3 1:21,6
623Raimo Romppainen17:32,5*1:26,8


Keskeyttäneet: 21, Leskelä Jouko, 2A, Tekninen vika
*AT-pisteet: 23, Raimo Romppainen, 1L, Vilppilähtö, 10,0
 
Luokka 9 , Nuoret V-1600 2wd , Lähti:11
EK3, 14.49km, nopein: 99.2km/h
SijNroNimiTulosEro
135Valtteri Koski8:45,7
225Tomi Tiilikainen €8:53,78,0
331Miro Sakko8:53,78,0
432Veeti Pulkkinnen8:54,58,8
530Leevi Lassila8:56,110,4
634Atte Kari9:01,716,0
727Aatu hirvikoski €9:20,034,3
829Aapo Erkkilä9:31,345,6
926Nuutti Korhonen €9:36,851,1
1033Joakim Goman9:51,31:05,6
Tulos EK 3 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
135Valtteri Koski16:44,3
225Tomi Tiilikainen €16:51,8 7,5
331Miro Sakko17:01,3 17,0
430Leevi Lassila17:05,9 21,6
532Veeti Pulkkinnen17:08,7 24,4
634Atte Kari17:36,0 51,7
727Aatu hirvikoski €17:49,5 1:05,2
826Nuutti Korhonen €18:19,1 1:34,8
929Aapo Erkkilä18:22,1 1:37,8
1033Joakim Goman18:37,5 1:53,2


Keskeyttäneet: 28, Jesse Eteläniemi, 2B, Ulosajo
 
Luokka 11 , 4wd cc vapaa Kaikki ikäkaudet , Lähti:10
EK3, 14.49km, nopein: 116km/h
SijNroNimiTulosEro
149Kalle Viitanen7:29,8
239Joni Tolonen €7:34,44,6
341sauli väisänen €7:38,38,5
447Miikka Saari7:44,514,7
542Tatu Soisalo €8:06,136,3
640Petri Ylinen €14:29,26:59,4
743Vesa-Pekka Palokangas €16:56,79:26,9
845Ilkka Palomaa17:29,810:00,0
946Jukka Lappalainen17:29,810:00,0
Tulos EK 3 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
139Joni Tolonen €14:34,6
249Kalle Viitanen14:45,4 10,8
341sauli väisänen €14:50,4 15,8
447Miikka Saari14:53,0 18,4
542Tatu Soisalo €15:21,2*46,6
640Petri Ylinen €22:09,6 7:35,0
743Vesa-Pekka Palokangas €24:16,3 9:41,7
845Ilkka Palomaa26:27,5 11:52,9
946Jukka Lappalainen26:28,7 11:54,1


Keskeyttäneet: 48, Timo Luoto, 3A, Tekninen vika
*AT-pisteet: 42, Tatu Soisalo €, 1L, Vilppilähtö, 10,0  -   42, Tatu Soisalo €, 2L, Vilppilähtö, 10,0
 
Luokka 12 , 4 wd A, Fin-R cc vapaa Nuotti , Lähti:19
EK3, 14.49km, nopein: 127.1km/h
SijNroNimiTulosEro
150Kai Hyttinen €6:50,5
251jukka olkoniemi6:57,67,1
367Risto Lokka7:02,411,9
462Mika Pyyny7:03,012,5
553Miikka Vuokila7:08,618,1
665Ari-Pekka Koivisto7:09,018,5
766Markku Viitanen7:10,419,9
859Anssi-Jukka Rytkönen7:11,020,5
964Kai Penttilä7:14,524,0
1052Yrjö Martti7:19,228,7
1163Juha Karilainen7:21,931,4
1255Sami Mukkala7:23,633,1
1356Jukka Ikonen7:31,841,3
1461Sami Valme7:39,549,0
1554Miikka Kaskinen7:44,453,9
1660Markku Alasuutari7:48,357,8
1758Mikko Suvinen7:51,41:00,9
1868Kari Heinonen8:33,61:43,1
1957Vesa Luokkanen18:35,811:45,3
Tulos EK 3 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
150Kai Hyttinen €13:20,0
262Mika Pyyny13:32,1 12,1
351jukka olkoniemi13:36,5 16,5
459Anssi-Jukka Rytkönen13:41,1 21,1
567Risto Lokka13:48,7 28,7
665Ari-Pekka Koivisto13:48,8 28,8
766Markku Viitanen13:58,4 38,4
853Miikka Vuokila14:06,2 46,2
963Juha Karilainen14:16,2 56,2
1064Kai Penttilä14:16,3 56,3
1155Sami Mukkala14:16,5 56,5
1252Yrjö Martti14:25,1 1:05,1
1356Jukka Ikonen14:26,1 1:06,1
1461Sami Valme14:41,9 1:21,9
1560Markku Alasuutari15:03,2 1:43,2
1654Miikka Kaskinen15:08,2 1:48,2
1758Mikko Suvinen15:17,8 1:57,8
1868Kari Heinonen16:21,6 3:01,6
1957Vesa Luokkanen25:22,7 12:02,7

 
Luokka 13 , R5, Lite-R cc vapaa Nuotti , Lähti:1
EK3, 14.49km, nopein: 117.2km/h
SijNroNimiTulosEro
169Jonna Olkoniemi7:25,1
Tulos EK 3 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
169Jonna Olkoniemi14:19,0

 
Luokka 15 , F, A, HR yli 1650 2wd Nuotti , Lähti:20
EK3, 14.49km, nopein: 118km/h
SijNroNimiTulosEro
186Ville Hanhisuanto7:21,9
274Topi Vänttilä €7:31,09,1
376Juho Pietikäinen €7:32,510,6
475Max Karhapää €7:38,816,9
580Juuso Vormisto €7:48,326,4
693Kalle Markkanen7:58,436,5
788Jari Kinnunen8:00,138,2
885Henri Hökkä8:06,744,8
979Jari Suontausta €8:07,345,4
1084Jari Saarnio8:09,447,5
1177Henrik Salo €8:09,948,0
1282Jouni Moisala8:11,950,0
1383Raimo Tunkkari8:21,359,4
1490Jaakko hirvonsalo8:22,71:00,8
1581Toni Piiroinen €8:44,51:22,6
1689Sauli Tuomaala8:45,21:23,3
1787arto kylmäluoma8:50,51:28,6
1878Markku Hakkarainen €9:09,81:47,9
1994Vesa Törmä9:24,32:02,4
Tulos EK 3 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
186Ville Hanhisuanto14:30,2
274Topi Vänttilä €14:42,2 12,0
376Juho Pietikäinen €14:44,3 14,1
475Max Karhapää €14:57,4 27,2
580Juuso Vormisto €15:04,6 34,4
688Jari Kinnunen15:28,4 58,2
793Kalle Markkanen15:30,7 1:00,5
877Henrik Salo €15:39,1 1:08,9
984Jari Saarnio15:40,7 1:10,5
1079Jari Suontausta €15:52,9 1:22,7
1182Jouni Moisala15:54,2 1:24,0
1285Henri Hökkä15:57,9 1:27,7
1383Raimo Tunkkari15:59,4 1:29,2
1490Jaakko hirvonsalo16:01,8 1:31,6
1589Sauli Tuomaala16:28,1 1:57,9
1681Toni Piiroinen €16:51,4 2:21,2
1787arto kylmäluoma17:15,0 2:44,8
1878Markku Hakkarainen €17:38,6 3:08,4
1994Vesa Törmä17:54,9 3:24,7


Keskeyttäneet: 92, Janne Seluska, 3A, Tekninen vika
 
Luokka 16 , Historic cc vapaa 2wd Nuotti , Lähti:2
EK3, 14.49km, nopein: 103.9km/h
SijNroNimiTulosEro
196Osmo Polojärvi8:21,9
295Juhani Pelkonen9:05,543,6
Tulos EK 3 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
196Osmo Polojärvi16:19,8
295Juhani Pelkonen17:37,3 1:17,5

 
Luokka 17 , BMW orginal 2wd , Lähti:9
EK3, 14.49km, nopein: 106.9km/h
SijNroNimiTulosEro
198John Ruotsalainen €8:07,9
2100Sami Laurila8:12,74,8
3105RIKU KOSKI8:15,07,1
499Jarno Saari €8:17,19,2
597Ville Pulkkinen €8:18,010,1
6101Jukka Anttila8:42,334,4
7103Ilpo Laitinen8:45,037,1
8104Pauli Mikkola9:08,31:00,4
9102Juha Näsi9:08,61:00,7
Tulos EK 3 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1100Sami Laurila15:50,6
298John Ruotsalainen €16:01,3 10,7
3105RIKU KOSKI16:02,9 12,3
499Jarno Saari €16:07,7 17,1
597Ville Pulkkinen €16:15,7 25,1
6103Ilpo Laitinen16:30,8 40,2
7101Jukka Anttila16:48,3 57,7
8104Pauli Mikkola17:30,6 1:40,0
9102Juha Näsi17:39,8 1:49,2

 
Luokka 20 , Proto cc vapaa 2wd turbot , Lähti:3
EK3, 14.49km, nopein: 106.2km/h
SijNroNimiTulosEro
1110Mika Runtti8:11,0
2108Jarno Puupponen €8:15,74,7
Tulos EK 3 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1110Mika Runtti15:53,6
2108Jarno Puupponen €16:07,2 13,6


Keskeyttäneet: 109, Kari Herronen €, 2B, Tekninen vika