22.2.2020 Tornio Ralli

Tulokset  Keskeyttäneet (52)  AT-pisteet (7)  Tilastot Lähtöön oikeutettujen lista CSV


 << EK6 Maali> Yleiskilpailun tulos
Tornio Ralli
22.2.2020
EK 7, LUOKKATULOKSET
R-Rallicup
Tornion Ralliharrastajat
Lautamaantie
 
Luokka 1 , Historic gr2,4, a alle 1350 60-90 vm. 2wd , Lähti:2
EK7, 13.14km, nopein: 88.3km/h
SijNroNimiTulosEro
1112Janne Solatie €8:56,0
Tulos EK 7 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1112Janne Solatie €39:55,5


Keskeyttäneet: 111, Jussi Lappalainen €, 3B, Tekninen vika
 
Luokka 3 , F, A, HR alle 1650 2wd , Lähti:14
EK7, 13.14km, nopein: 118.4km/h
SijNroNimiTulosEro
1122Marko Mansikkamäki €6:39,5
2124Mika Kaapu €6:47,88,3
3120Juho Nykänen €6:48,69,1
4121Mikko Kurkela €6:48,99,4
5126Jani Kuivas €6:51,512,0
6133jani seppälä6:59,419,9
7123Tomi Saari €6:59,620,1
8125Sami Jokinen €7:03,223,7
9127Tommi Lämsä €7:04,525,0
10128Petri Koski7:12,533,0
Tulos EK 7 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1121Mikko Kurkela €31:33,7
2120Juho Nykänen €31:34,2 0,5
3122Marko Mansikkamäki €31:40,4 6,7
4124Mika Kaapu €32:05,1 31,4
5126Jani Kuivas €32:30,9 57,2
6123Tomi Saari €32:39,3 1:05,6
7125Sami Jokinen €32:59,5 1:25,8
8127Tommi Lämsä €33:23,4 1:49,7
9128Petri Koski33:28,8 1:55,1
10133jani seppälä34:21,0 2:47,3


Keskeyttäneet: 129, Reino Karhu, 3B, Tekninen vika  -   130, Mikko Konola, 7A, Tekninen vika  -   131, Timo Kukkohovi, 3A, Tekninen vika  -   132, Riku Petteri Koivula, 2A, Tekninen vika
 
Luokka 4 , F, A, HR alle 2100 2wd , Lähti:16
EK7, 13.14km, nopein: 115.1km/h
SijNroNimiTulosEro
1148Jussi Teppo6:51,1
2136Esa Ketomäki €6:59,88,7
3149Janne Peteri7:00,59,4
4143Lauri Hiltunen7:05,314,2
5138Tomi Riihimäki €7:08,016,9
6137Kimmo Tukia7:17,726,6
Tulos EK 7 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1148Jussi Teppo32:31,1
2149Janne Peteri32:43,6 12,5
3136Esa Ketomäki €32:44,1 13,0
4143Lauri Hiltunen33:21,3 50,2
5138Tomi Riihimäki €33:32,8 1:01,7
6137Kimmo Tukia34:08,1 1:37,0


Keskeyttäneet: 134, Vesa Pulkkinen €, 6A, Tekninen vika  -   135, Jari Korhonen €, 4B, Tekninen vika  -   139, Hannu Blek, 2B, Tekninen vika  -   140, Janne Valkama, 3B, Tekninen vika  -   141, Tomi Tauriainen, 6B, Ulosajo  -   142, Mika Posti, 2A, Tekninen vika  -   144, Manu Lampela, 4A, Tekninen vika  -   145, Heikki Tanninen, 6B, Ulosajo  -   146, Matias Salmela, 1B, Tekninen vika  -   147, Janne Hanhela, 3B, Tekninen vika
 
Luokka 5 , F, A, HR yli 2100 2wd , Lähti:23
EK7, 13.14km, nopein: 120.4km/h
SijNroNimiTulosEro
1150Kari-Pekka Saari €6:32,9
2169Mikko Hast6:34,51,6
3162Harri Kervinen6:37,14,2
4151Sami Ahonen €6:48,315,4
5168Pauli Junttila6:48,415,5
6170Konsta Ollikainen7:14,541,6
7153Jani Rihu €7:19,746,8
8160Jarmo Hosionaho7:23,750,8
9163Tuomo Palola7:24,551,6
10154Markus Mäkelä €7:25,352,4
11161Jarmo Blinnikka7:28,855,9
12165Hermanni Ylikärppä7:29,456,5
13166Niko Pihlajaniemi7:31,658,7
14171Jari Mällinen7:39,91:07,0
15164Erkki Hyytinen7:46,71:13,8
Tulos EK 7 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1162Harri Kervinen31:38,2
2169Mikko Hast31:42,6 4,4
3150Kari-Pekka Saari €31:44,2 6,0
4151Sami Ahonen €31:54,4 16,2
5168Pauli Junttila32:19,0 40,8
6161Jarmo Blinnikka33:46,2 2:08,0
7163Tuomo Palola34:01,7 2:23,5
8153Jani Rihu €34:03,6 2:25,4
9160Jarmo Hosionaho34:26,6 2:48,4
10154Markus Mäkelä €34:31,9 2:53,7
11170Konsta Ollikainen34:39,5 3:01,3
12165Hermanni Ylikärppä35:11,4 3:33,2
13166Niko Pihlajaniemi35:19,6 3:41,4
14171Jari Mällinen35:39,3 4:01,1
15164Erkki Hyytinen36:28,9 4:50,7


Keskeyttäneet: 152, Jarkko Jokiperä €, 2A, Tekninen vika  -   155, Jirka Lund €, 3A, Tekninen vika  -   156, Tero Pellinen €, 3B, Ulosajo  -   157, pasi hirvikoski €, 3A, Tekninen vika  -   158, Roni Slotte, 2A, Tekninen vika  -   159, Timo Hyyryläinen, 6B, Ulosajo  -   167, Urpo Kettunen, 5A, Tekninen vika  -   172, joni-petteri kaarlela, 4A, Tekninen vika
 
Luokka 6 , Senior 50 v. cc vapaa 2wd , Lähti:15
EK7, 13.14km, nopein: 112.3km/h
SijNroNimiTulosEro
1174Pauli Sinkkonen €7:01,3
2173petteri rantanen €7:14,813,5
3186Heikki Kauppi7:26,224,9
4177Timo Ahonen €7:39,738,4
5180Arto Viinikka €7:46,345,0
6183Petri Poutanen7:57,756,4
7178jari muhonen €7:59,458,1
8184Ilkka Alaoja8:11,71:10,4
9175Markku Tuoriniemi €8:20,11:18,8
10179Eero Ojakoski €8:30,51:29,2
Tulos EK 7 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1174Pauli Sinkkonen €33:12,4*
2173petteri rantanen €33:16,0 3,6
3186Heikki Kauppi34:02,5 50,1
4175Markku Tuoriniemi €34:33,7 1:21,3
5177Timo Ahonen €35:13,0 2:00,6
6180Arto Viinikka €35:55,2 2:42,8
7183Petri Poutanen36:38,5 3:26,1
8178jari muhonen €36:53,6 3:41,2
9184Ilkka Alaoja36:58,2 3:45,8
10179Eero Ojakoski €39:18,1 6:05,7


Keskeyttäneet: 176, Pasi Kämäräinen €, 2B, Tekninen vika  -   181, Erkki Lindholm, 7A, Tekninen vika  -   182, Heikki Siitari, 4A, Tekninen vika  -   185, Tapio Alikoski, 3B, Tekninen vika  -   187, Heikki Hosionho, 5A, Tekninen vika
*AT-pisteet: 181, Erkki Lindholm, 1L, Vilppilähtö, 10,0  -   174, Pauli Sinkkonen €, 4L, Vilppilähtö, 10,0
 
Luokka 7 , V-1600 alle 1650 gr1, N ja V1600 2wd , Lähti:17
EK7, 13.14km, nopein: 109.6km/h
SijNroNimiTulosEro
14Joonas Tonteri €7:11,6
2204Ville-Pekka Hast7:19,17,5
36Timo Aspegren7:36,324,7
416Jani Ruuskanen7:39,828,2
511Pertti Kallio7:42,831,2
65Henry Roivainen7:44,032,4
77Sami Turpeenoja7:44,532,9
83Janne Rissanen €7:45,934,3
91Niko Törmä €7:46,935,3
1012Lasse Sirviö7:48,236,6
1114Asko Laukkanen7:51,439,8
129Pulju Mika7:58,847,2
1315Kari Nissilä8:04,552,9
148Markus Väätänen8:12,61:01,0
1513Esa Ronkainen8:24,31:12,7
Tulos EK 7 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
14Joonas Tonteri €33:04,4
2204Ville-Pekka Hast33:38,9 34,5
316Jani Ruuskanen34:19,6 1:15,2
414Asko Laukkanen34:53,6 1:49,2
56Timo Aspegren34:55,4 1:51,0
67Sami Turpeenoja35:12,1 2:07,7
712Lasse Sirviö35:17,1 2:12,7
811Pertti Kallio35:27,0 2:22,6
95Henry Roivainen35:33,7 2:29,3
109Pulju Mika35:37,2 2:32,8
113Janne Rissanen €35:59,5 2:55,1
121Niko Törmä €36:00,4 2:56,0
1315Kari Nissilä36:48,3 3:43,9
148Markus Väätänen37:33,0 4:28,6
1513Esa Ronkainen43:40,3 10:35,9


Keskeyttäneet: 2, Mika Ilomäki €, 3A, Tekninen vika  -   10, Juha Lindström, 4A, Tekninen vika
 
Luokka 8 , V-2000 alle 2050 gr1, N, V2000 2wd , Lähti:7
EK7, 13.14km, nopein: 111.9km/h
SijNroNimiTulosEro
117Jarno Pentinpuro €7:02,9
219Kari Mutkala €7:09,06,1
320Saku Stenberg7:27,724,8
424Mikko Salmela7:29,726,8
522Janne Kortelainen7:39,436,5
623Raimo Romppainen8:10,41:07,5
Tulos EK 7 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
119Kari Mutkala €33:05,2
217Jarno Pentinpuro €33:06,3 1,1
320Saku Stenberg33:27,7 22,5
424Mikko Salmela34:40,1 1:34,9
522Janne Kortelainen35:22,5 2:17,3
623Raimo Romppainen36:41,8*3:36,6


Keskeyttäneet: 21, Leskelä Jouko, 2A, Tekninen vika
*AT-pisteet: 23, Raimo Romppainen, 1L, Vilppilähtö, 10,0
 
Luokka 9 , Nuoret V-1600 2wd , Lähti:11
EK7, 13.14km, nopein: 106.7km/h
SijNroNimiTulosEro
132Veeti Pulkkinnen7:23,5
231Miro Sakko7:27,43,9
330Leevi Lassila7:29,96,4
435Valtteri Koski7:42,318,8
534Atte Kari7:48,224,7
625Tomi Tiilikainen €8:07,043,5
727Aatu hirvikoski €8:09,946,4
829Aapo Erkkilä8:24,01:00,5
926Nuutti Korhonen €8:27,81:04,3
Tulos EK 7 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
135Valtteri Koski34:40,4
231Miro Sakko34:41,6 1,2
332Veeti Pulkkinnen34:50,6 10,2
430Leevi Lassila34:59,7 19,3
534Atte Kari35:57,8 1:17,4
627Aatu hirvikoski €36:46,8 2:06,4
726Nuutti Korhonen €37:55,0 3:14,6
829Aapo Erkkilä37:59,4 3:19,0
925Tomi Tiilikainen €40:50,8 6:10,4


Keskeyttäneet: 28, Jesse Eteläniemi, 2B, Ulosajo  -   33, Joakim Goman, 7A, Ulosajo
 
Luokka 11 , 4wd cc vapaa Kaikki ikäkaudet , Lähti:10
EK7, 13.14km, nopein: 127km/h
SijNroNimiTulosEro
149Kalle Viitanen6:12,5
242Tatu Soisalo €6:16,23,7
339Joni Tolonen €6:18,05,5
447Miikka Saari6:52,239,7
545Ilkka Palomaa8:10,21:57,7
646Jukka Lappalainen8:50,92:38,4
Tulos EK 7 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
139Joni Tolonen €29:34,8
249Kalle Viitanen30:04,4 29,6
342Tatu Soisalo €30:37,4*1:02,6
447Miikka Saari31:01,5 1:26,7
545Ilkka Palomaa45:26,2 15:51,4
646Jukka Lappalainen54:43,2 25:08,4


Keskeyttäneet: 40, Petri Ylinen €, 4A, Tekninen vika  -   41, sauli väisänen €, 6A, Tekninen vika  -   43, Vesa-Pekka Palokangas €, 5A, Tekninen vika  -   48, Timo Luoto, 3A, Tekninen vika
*AT-pisteet: 42, Tatu Soisalo €, 1L, Vilppilähtö, 10,0  -   42, Tatu Soisalo €, 2L, Vilppilähtö, 10,0
 
Luokka 12 , 4 wd A, Fin-R cc vapaa Nuotti , Lähti:19
EK7, 13.14km, nopein: 136km/h
SijNroNimiTulosEro
151jukka olkoniemi5:47,7
250Kai Hyttinen €5:49,51,8
359Anssi-Jukka Rytkönen5:51,63,9
465Ari-Pekka Koivisto5:58,110,4
553Miikka Vuokila6:04,416,7
667Risto Lokka6:08,020,3
752Yrjö Martti6:17,229,5
866Markku Viitanen6:17,229,5
964Kai Penttilä6:18,831,1
1060Markku Alasuutari6:35,247,5
1154Miikka Kaskinen6:40,052,3
1258Mikko Suvinen6:43,655,9
1361Sami Valme6:46,759,0
1468Kari Heinonen7:30,51:42,8
Tulos EK 7 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
150Kai Hyttinen €27:32,3
251jukka olkoniemi28:02,7 30,4
359Anssi-Jukka Rytkönen28:09,8 37,5
465Ari-Pekka Koivisto28:24,7 52,4
567Risto Lokka28:44,7 1:12,4
653Miikka Vuokila28:52,0 1:19,7
766Markku Viitanen29:06,4 1:34,1
864Kai Penttilä29:35,7 2:03,4
952Yrjö Martti29:42,6 2:10,3
1061Sami Valme30:42,9 3:10,6
1160Markku Alasuutari31:03,2 3:30,9
1254Miikka Kaskinen31:23,6 3:51,3
1358Mikko Suvinen31:39,6 4:07,3
1468Kari Heinonen34:04,3 6:32,0


Keskeyttäneet: 55, Sami Mukkala, 7B, Tekninen vika  -   56, Jukka Ikonen, 4A, Tekninen vika  -   57, Vesa Luokkanen, 4A, Tekninen vika  -   62, Mika Pyyny, 5A, Tekninen vika  -   63, Juha Karilainen, 6A, Tekninen vika
 
Luokka 13 , R5, Lite-R cc vapaa Nuotti , Lähti:1
EK7, 13.14km, nopein: 124.6km/h
SijNroNimiTulosEro
169Jonna Olkoniemi6:19,5
Tulos EK 7 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
169Jonna Olkoniemi29:34,8

 
Luokka 15 , F, A, HR yli 1650 2wd Nuotti , Lähti:20
EK7, 13.14km, nopein: 127.6km/h
SijNroNimiTulosEro
186Ville Hanhisuanto6:10,7
275Max Karhapää €6:24,914,2
393Kalle Markkanen6:29,218,5
485Henri Hökkä6:42,331,6
579Jari Suontausta €6:53,743,0
684Jari Saarnio6:56,846,1
782Jouni Moisala6:57,346,6
888Jari Kinnunen7:05,054,3
983Raimo Tunkkari7:08,758,0
1089Sauli Tuomaala7:16,51:05,8
1187arto kylmäluoma7:21,31:10,6
1294Vesa Törmä7:34,81:24,1
1381Toni Piiroinen €7:37,61:26,9
1478Markku Hakkarainen €7:47,41:36,7
1590Jaakko hirvonsalo8:10,41:59,7
1674Topi Vänttilä €27:43,921:33,2
Tulos EK 7 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
186Ville Hanhisuanto29:44,9
275Max Karhapää €30:39,1 54,2
393Kalle Markkanen31:23,2 1:38,3
484Jari Saarnio31:58,6 2:13,7
588Jari Kinnunen32:11,7 2:26,8
685Henri Hökkä32:20,7 2:35,8
779Jari Suontausta €32:26,5 2:41,6
882Jouni Moisala32:47,0 3:02,1
989Sauli Tuomaala33:42,9 3:58,0
1090Jaakko hirvonsalo33:56,5 4:11,6
1181Toni Piiroinen €34:42,8 4:57,9
1287arto kylmäluoma35:01,7 5:16,8
1383Raimo Tunkkari35:05,8 5:20,9
1494Vesa Törmä36:17,0 6:32,1
1578Markku Hakkarainen €36:23,7 6:38,8
1674Topi Vänttilä €51:30,3 21:45,4


Keskeyttäneet: 76, Juho Pietikäinen €, 7B, Ulosajo  -   77, Henrik Salo €, 4A, Tekninen vika  -   80, Juuso Vormisto €, 5A, Tekninen vika  -   92, Janne Seluska, 3A, Tekninen vika
 
Luokka 16 , Historic cc vapaa 2wd Nuotti , Lähti:2
EK7, 13.14km, nopein: 109.6km/h
SijNroNimiTulosEro
196Osmo Polojärvi7:11,7
295Juhani Pelkonen7:25,213,5
Tulos EK 7 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
196Osmo Polojärvi33:44,5
295Juhani Pelkonen36:13,5 2:29,0

 
Luokka 17 , BMW orginal 2wd , Lähti:9
EK7, 13.14km, nopein: 114.1km/h
SijNroNimiTulosEro
198John Ruotsalainen €6:54,7
299Jarno Saari €7:03,38,6
3105RIKU KOSKI7:04,29,5
4101Jukka Anttila7:05,410,7
5103Ilpo Laitinen7:07,112,4
6100Sami Laurila7:07,612,9
797Ville Pulkkinen €7:14,720,0
8104Pauli Mikkola7:49,654,9
9102Juha Näsi8:05,71:11,0
Tulos EK 7 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
198John Ruotsalainen €32:38,7
2100Sami Laurila32:50,4 11,7
399Jarno Saari €33:06,3 27,6
4105RIKU KOSKI33:16,4 37,7
597Ville Pulkkinen €33:27,4 48,7
6103Ilpo Laitinen33:34,8 56,1
7101Jukka Anttila33:47,0 1:08,3
8104Pauli Mikkola35:51,3 3:12,6
9102Juha Näsi36:41,3 4:02,6

 
Luokka 20 , Proto cc vapaa 2wd turbot , Lähti:3
EK7, 13.14km, nopein: 116.2km/h
SijNroNimiTulosEro
1108Jarno Puupponen €6:47,2
2110Mika Runtti6:55,78,5
Tulos EK 7 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1108Jarno Puupponen €32:42,1
2110Mika Runtti32:49,3 7,2


Keskeyttäneet: 109, Kari Herronen €, 2B, Tekninen vika