25. - 26.9.2020 SM Pohjanmaa Ralli

Tulokset  Keskeyttäneet (59)  AT-pisteet (10)  Tilastot Lähtöön oikeutettujen lista CSV


 << EK4 EK6 >> Yleiskilpailun tulos
SM Pohjanmaa Ralli
25. - 26.9.2020
EK 5, LUOKKATULOKSET
Ralli SM
POHJANMAA-RALLI RY
Kuusenmäki Shell Lapua Tamppari
 
Luokka 1, LK 1 SM 1 Super4 - FIA R5 Super 2000 Rally, FIN R 4WD (sisältää A, Super 2000 (vanhentunein luokituksin) ja WRC-2002 ja sitä ennen luokitellut autot), Lähti:13
EK5, 10.76km, nopein: 122.7km/h
SijNroNimiTulosEro
11Lindholm Emil5:15,7
22Asunmaa Teemu5:17,01,3
34Heikkilä Mikko5:23,47,7
43Metsälä Juuso5:25,19,4
513Röyhkiö Aleksi5:25,710,0
65Ruotsalainen Esa5:30,414,7
76Salo Juha5:31,515,8
820Kalliokoski Jere5:40,624,9
929Eloluoma Mika5:46,831,1
1037Mäki-Tammela Juho5:48,833,1
1114Hämäläinen Kari5:58,242,5
1218Kuivinen Timo6:00,144,4
Tulos EK 5 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
12Asunmaa Teemu29:09,4
21Lindholm Emil29:14,1 4,7
34Heikkilä Mikko29:37,7 28,3
46Salo Juha29:42,1 32,7
53Metsälä Juuso30:22,7 1:13,3
613Röyhkiö Aleksi30:25,6 1:16,2
75Ruotsalainen Esa30:47,6 1:38,2
820Kalliokoski Jere32:00,1 2:50,7
937Mäki-Tammela Juho33:13,1 4:03,7
1029Eloluoma Mika33:20,2 4:10,8
1114Hämäläinen Kari33:50,1 4:40,7
1218Kuivinen Timo34:07,7 4:58,3


Keskeyttäneet: 7, Kasi Jukka, 3B, Ulosajo
 
Luokka 2, LK 2 SM2 Tuotanto4 - FIA N (2020 ja vanhemmat kv-luokituksen mukaiset) FIA R4 (1.1.2018 jälkeen luokitellut) FIN N 4WD (sisältää N- ja R4-luokitellut autot kansallisilla erivapauksilla ja my, Lähti:14
EK5, 10.76km, nopein: 114.9km/h
SijNroNimiTulosEro
18Hautamäki Ville5:37,0
29Kinnunen Jaro5:37,40,4
311Tahko Riku5:40,53,5
412Rytkönen Anssi5:41,44,4
519Juolahti Arto5:43,96,9
616Lavio Jaakko5:47,210,2
739Latvala Matti5:51,014,0
810Lindberg Jussi5:51,114,1
938Ala-Talkkari Mikko5:52,415,4
1030Seilo Joni6:00,123,1
1131Pasanen Juha6:01,124,1
1240Laukkanen Anssi6:21,644,6
Tulos EK 5 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
19Kinnunen Jaro31:11,7
28Hautamäki Ville31:22,4 10,7
312Rytkönen Anssi31:33,5 21,8
411Tahko Riku31:34,5 22,8
519Juolahti Arto32:22,7*1:11,0
610Lindberg Jussi32:28,5 1:16,8
739Latvala Matti32:55,2 1:43,5
816Lavio Jaakko33:00,1 1:48,4
938Ala-Talkkari Mikko33:17,6 2:05,9
1031Pasanen Juha33:42,9*2:31,2
1130Seilo Joni35:45,3*4:33,6
1240Laukkanen Anssi36:49,0 5:37,3


Keskeyttäneet: 15, Lähdeniemi Arttu, 5B, Tekninen vika  -   32, Ikonen Jukka, 1B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 30, Seilo Joni, 3H, Myöhä, 1:10,0  -   19, Juolahti Arto, 3L, Vilppilähtö, 10,0  -   31, Pasanen Juha, 3H, Myöhä, 10,0
 
Luokka 3, LK 3 SM3 R2 - FIA R1 ja R2B (Myös kansainvälisesti vanhentuneet luokitukset), Lähti:14
EK5, 10.76km, nopein: 111.5km/h
SijNroNimiTulosEro
121Joona Lauri5:47,4
223Pajari Sami5:48,51,1
333Virves Robert5:50,32,9
426Markkanen Kalle5:54,57,1
527Koski-Lammi Juho5:55,37,9
625Luhtaniemi Jani5:57,510,1
728Hallia Tuukka5:58,511,1
824Korhonen Roope6:00,312,9
936Huovinen Joonas6:02,014,6
1042Patajoki Niko6:05,418,0
1141Heino Tommi6:14,627,2
1235Nieminen Kristian6:16,228,8
Tulos EK 5 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
123Pajari Sami31:55,0
233Virves Robert32:04,6 9,6
327Koski-Lammi Juho32:44,7 49,7
425Luhtaniemi Jani32:57,6 1:02,6
528Hallia Tuukka33:16,8 1:21,8
624Korhonen Roope33:40,2*1:45,2
742Patajoki Niko34:25,7 2:30,7
821Joona Lauri34:45,5 2:50,5
935Nieminen Kristian34:53,8 2:58,8
1041Heino Tommi34:58,0 3:03,0
1136Huovinen Joonas35:07,4 3:12,4
1226Markkanen Kalle47:03,8 15:08,8


Keskeyttäneet: 22, Hokkala Henri, LÄHTÖ, Tekninen vika  -   34, Koski-Lammi Heikki, 3B, Ulosajo
*AT-pisteet: 24, Korhonen Roope, 3A, Myöhä, 30,0
 
Luokka 4, LK 4 SM4 V1600 - V1600 (AKK, Liite J, Art. VII), Lähti:14
EK5, 10.76km, nopein: 100km/h
SijNroNimiTulosEro
156Sahila Aki6:27,4
244Herranen Toni6:29,01,6
346Pensas Jere6:35,48,0
445Kiminki Miko6:35,68,2
543Korvola Sami6:40,012,6
651Hirvonen Kimi6:46,619,2
753Pajuoja Walle6:46,719,3
855Saarnio Jari6:49,021,6
952Manerus Matti6:53,626,2
1054Tavaila Otso6:56,328,9
Tulos EK 5 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
144Herranen Toni36:06,0
246Pensas Jere36:15,5 9,5
356Sahila Aki36:15,9 9,9
445Kiminki Miko36:33,7 27,7
543Korvola Sami36:34,6 28,6
651Hirvonen Kimi37:26,4 1:20,4
753Pajuoja Walle38:03,4 1:57,4
852Manerus Matti38:12,5 2:06,5
955Saarnio Jari38:57,9 2:51,9
1054Tavaila Otso39:09,4 3:03,4


Keskeyttäneet: 47, Jäppinen Petteri, 1B, Ulosajo  -   48, Heino Niklas, 5A, Rengasrikko  -   49, Heikkinen Oskari, 2A, Tekninen vika  -   50, Lahtinen Eeka, 3C, Moottori