25. - 26.9.2020 SM Pohjanmaa Ralli

Tulokset  Keskeyttäneet (59)  AT-pisteet (10)  Tilastot Lähtöön oikeutettujen lista CSV


 << EK7 EK9 >> Yleiskilpailun tulos
SM Pohjanmaa Ralli
25. - 26.9.2020
EK 8, LUOKKATULOKSET
Ralli SM
POHJANMAA-RALLI RY
Ylikylä Ylihärmän Huolto Mäki-Ikola Ky
 
Luokka 1, LK 1 SM 1 Super4 - FIA R5 Super 2000 Rally, FIN R 4WD (sisältää A, Super 2000 (vanhentunein luokituksin) ja WRC-2002 ja sitä ennen luokitellut autot), Lähti:13
EK8, 9.22km, nopein: 110.2km/h
SijNroNimiTulosEro
16Salo Juha5:01,2
22Asunmaa Teemu5:01,30,1
34Heikkilä Mikko5:02,41,2
413Röyhkiö Aleksi5:04,63,4
55Ruotsalainen Esa5:11,09,8
620Kalliokoski Jere5:15,113,9
737Mäki-Tammela Juho5:23,922,7
818Kuivinen Timo5:34,333,1
Tulos EK 8 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
12Asunmaa Teemu45:39,9
24Heikkilä Mikko46:21,0 41,1
36Salo Juha46:42,4 1:02,5
413Röyhkiö Aleksi47:10,9 1:31,0
55Ruotsalainen Esa47:53,7 2:13,8
620Kalliokoski Jere49:14,0 3:34,1
737Mäki-Tammela Juho51:32,9 5:53,0
818Kuivinen Timo52:29,4 6:49,5


Keskeyttäneet: 1, Lindholm Emil, 7B, Ulosajo  -   3, Metsälä Juuso, 8B, Ulosajo  -   7, Kasi Jukka, 3B, Ulosajo  -   14, Hämäläinen Kari, 8A, Tekninen vika  -   29, Eloluoma Mika, 8A, Öljypohja
 
Luokka 2, LK 2 SM2 Tuotanto4 - FIA N (2020 ja vanhemmat kv-luokituksen mukaiset) FIA R4 (1.1.2018 jälkeen luokitellut) FIN N 4WD (sisältää N- ja R4-luokitellut autot kansallisilla erivapauksilla ja my, Lähti:14
EK8, 9.22km, nopein: 106.3km/h
SijNroNimiTulosEro
19Kinnunen Jaro5:12,2
211Tahko Riku5:12,40,2
38Hautamäki Ville5:14,32,1
410Lindberg Jussi5:17,25,0
539Latvala Matti5:17,95,7
638Ala-Talkkari Mikko5:18,26,0
716Lavio Jaakko5:21,69,4
830Seilo Joni5:32,420,2
940Laukkanen Anssi6:03,551,3
Tulos EK 8 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
18Hautamäki Ville48:38,4
29Kinnunen Jaro48:43,1 4,7
311Tahko Riku48:59,3 20,9
410Lindberg Jussi50:04,9 1:26,5
539Latvala Matti50:42,8 2:04,4
638Ala-Talkkari Mikko51:01,9 2:23,5
730Seilo Joni54:36,0*5:57,6
840Laukkanen Anssi56:20,0 7:41,6
916Lavio Jaakko58:04,1 9:25,7


Keskeyttäneet: 12, Rytkönen Anssi, 6D, Voimansiirto  -   15, Lähdeniemi Arttu, 5B, Tekninen vika  -   19, Juolahti Arto, 8B, Tekninen vika  -   31, Pasanen Juha, 6D, Tekninen vika  -   32, Ikonen Jukka, 1B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 30, Seilo Joni, 3H, Myöhä, 1:10,0  -   19, Juolahti Arto, 3L, Vilppilähtö, 10,0  -   31, Pasanen Juha, 3H, Myöhä, 10,0
 
Luokka 3, LK 3 SM3 R2 - FIA R1 ja R2B (Myös kansainvälisesti vanhentuneet luokitukset), Lähti:14
EK8, 9.22km, nopein: 101.8km/h
SijNroNimiTulosEro
127Koski-Lammi Juho5:26,1
221Joona Lauri5:26,20,1
325Luhtaniemi Jani5:27,41,3
426Markkanen Kalle5:29,33,2
528Hallia Tuukka5:29,53,4
623Pajari Sami5:29,83,7
724Korhonen Roope5:32,56,4
836Huovinen Joonas5:35,08,9
942Patajoki Niko5:39,113,0
1041Heino Tommi5:46,420,3
Tulos EK 8 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
123Pajari Sami49:48,3
227Koski-Lammi Juho50:50,6 1:02,3
325Luhtaniemi Jani51:00,2 1:11,9
428Hallia Tuukka51:28,1 1:39,8
524Korhonen Roope52:16,8*2:28,5
621Joona Lauri52:38,8 2:50,5
742Patajoki Niko53:23,6 3:35,3
836Huovinen Joonas53:43,4 3:55,1
941Heino Tommi53:58,5 4:10,2
1026Markkanen Kalle1:05:11,2 15:22,9


Keskeyttäneet: 22, Hokkala Henri, LÄHTÖ, Tekninen vika  -   33, Virves Robert, 7B, Ulosajo  -   34, Koski-Lammi Heikki, 3B, Ulosajo  -   35, Nieminen Kristian, 6A, Voimansiirto
*AT-pisteet: 24, Korhonen Roope, 3A, Myöhä, 30,0
 
Luokka 4, LK 4 SM4 V1600 - V1600 (AKK, Liite J, Art. VII), Lähti:14
EK8, 9.22km, nopein: 93.7km/h
SijNroNimiTulosEro
144Herranen Toni5:54,2
245Kiminki Miko6:03,49,2
343Korvola Sami6:04,19,9
456Sahila Aki6:08,514,3
546Pensas Jere6:10,316,1
653Pajuoja Walle6:12,718,5
755Saarnio Jari6:26,832,6
852Manerus Matti6:34,640,4
954Tavaila Otso6:35,641,4
Tulos EK 8 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
144Herranen Toni55:57,5
256Sahila Aki56:20,1 22,6
346Pensas Jere56:32,2 34,7
443Korvola Sami56:48,9 51,4
545Kiminki Miko57:16,0 1:18,5
653Pajuoja Walle58:37,0 2:39,5
752Manerus Matti59:19,7 3:22,2
855Saarnio Jari59:55,1 3:57,6
954Tavaila Otso1:00:33,7 4:36,2


Keskeyttäneet: 47, Jäppinen Petteri, 1B, Ulosajo  -   48, Heino Niklas, 5A, Rengasrikko  -   49, Heikkinen Oskari, 2A, Tekninen vika  -   50, Lahtinen Eeka, 3C, Moottori  -   51, Hirvonen Kimi, 8B, Ulosajo