25. - 26.9.2020 SM Pohjanmaa Ralli

Tulokset  Keskeyttäneet (59)  AT-pisteet (10)  Tilastot Lähtöön oikeutettujen lista CSV


 << EK9       Yleiskilpailun tulos
AJAKSI OY23.10.2021 - 08:10
SM Pohjanmaa Ralli
25. - 26.9.2020
LUOKKATULOKSET
Ralli SM
POHJANMAA-RALLI RY
 
 
 
Luokka 1, LK 1 SM 1 Super4 - FIA R5 Super 2000 Rally, FIN R 4WD (sisältää A, Super 2000 (vanhentunein luokituksin) ja WRC-2002 ja sitä ennen luokitellut autot), Lähti:13
SijNroKuljettajaSeuraAutoTuloEroEro ed.
1
2
Asunmaa Teemu
Salo Jani
AlavUA
AlavUA
Skoda Fabia R5 EVO50:45,9
2
4
Heikkilä Mikko
Luhtinen Topi
MäntsMK
PiekUA
Skoda Fabia R551:26,8 40,940,9
3
6
Salo Juha
Markkula Mikko
KaUA
RiiUA
Skoda Fabia R551:46,2 1:00,319,4
4
13
Röyhkiö Aleksi
Mannisenmäki Ville
PR-Rac
UUA
Skoda Fabia R552:18,9 1:33,032,7
5
5
Ruotsalainen Esa
Linnaketo Antti
SaarUA
AAU
Skoda Fabia R553:03,6 2:17,744,7
6
20
Kalliokoski Jere
Vistinmäki Jukka-Pekka
AL-Härmä
AL-Härmä
Skoda Fabia R5 EVO54:24,7 3:38,81:21,1
7
37
Mäki-Tammela Juho
Kaikkonen Mikko
LakUA
YkUa
Mitsubishi Lancer E956:57,7 6:11,82:33,0

Keskeyttäneet: 1, Lindholm Emil, 7B, Ulosajo  -   3, Metsälä Juuso, 8B, Ulosajo  -   7, Kasi Jukka, 3B, Ulosajo  -   14, Hämäläinen Kari, 8A, Tekninen vika  -   18, Kuivinen Timo, 9B, Voimansiirto  -   29, Eloluoma Mika, 8A, Öljypohja
 
Luokka 2, LK 2 SM2 Tuotanto4 - FIA N (2020 ja vanhemmat kv-luokituksen mukaiset) FIA R4 (1.1.2018 jälkeen luokitellut) FIN N 4WD (sisältää N- ja R4-luokitellut autot kansallisilla erivapauksilla ja my, Lähti:14
SijNroKuljettajaSeuraAutoTuloEroEro ed.
1
8
Hautamäki Ville
Juntunen Mika
JärvisUA
KaMK
Mitsubishi Lancer Evolution IX53:49,0
2
9
Kinnunen Jaro
Shemeikka Tuukka
EMSC
LapUA
Mitsubishi Lancer Evolution IX53:56,5 7,57,5
3
11
Tahko Riku
Soininen Markus
PoSUA
LprRT
Mini One54:19,3 30,322,8
4
10
Lindberg Jussi
Tyyskä Tuuka
SiAk
PoSUA
Mitsubishi Lancer Evolution IX55:23,5 1:34,51:04,2
5
39
Latvala Matti
Raiski Toni
LapUA
LapUA
Subaru Impreza WRX Sti56:06,9 2:17,943,4
6
38
Ala-Talkkari Mikko
Ala-Talkkari Antti
LapUA
LapUA
Subaru Impreza WRX Sti56:28,1 2:39,121,2
7
40
Laukkanen Anssi
Karppinen Pasi
RoRa
PeMK
Mitsubishi Lancer Evolution IX1:02:08,2 8:19,25:40,1
8
16
Lavio Jaakko
Anssi Viinikka
AUK J-äijät
Pet UA
Subaru Impreza WRX Sti1:03:28,6 9:39,61:20,4

Keskeyttäneet: 12, Rytkönen Anssi, 6D, Voimansiirto  -   15, Lähdeniemi Arttu, 5B, Tekninen vika  -   19, Juolahti Arto, 8B, Tekninen vika  -   30, Seilo Joni, 9C, Tekninen vika  -   31, Pasanen Juha, 6D, Tekninen vika  -   32, Ikonen Jukka, 1B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 30, Seilo Joni, 3H, Myöhä, 1:10,0  -   19, Juolahti Arto, 3L, Vilppilähtö, 10,0  -   31, Pasanen Juha, 3H, Myöhä, 10,0
 
Luokka 3, LK 3 SM3 R2 - FIA R1 ja R2B (Myös kansainvälisesti vanhentuneet luokitukset), Lähti:14
SijNroKuljettajaSeuraAutoTuloEroEro ed.
1
23
Pajari Sami
Salminen Marko
HeiUA
NoorUA/MK
Ford Fiesta R255:13,5
2
27
Koski-Lammi Juho
Vaaleri Samu
JaMoKe/UA
TamUA
Citroën C2 R256:23,6 1:10,11:10,1
3
25
Luhtaniemi Jani
Jauhiainen Juha-Pekka
RDT
HyUA
Ford Fiesta R256:25,9 1:12,42,3
4
28
Hallia Tuukka
Haapala Antti
MäntsMK
KR-TEAM RY
Ford Fiesta R256:58,0 1:44,532,1
5
24
Korhonen Roope
Laitinen Jani
LMM
LMM
Citroën C2 R257:49,1*2:35,651,1
6
21
Joona Lauri
Määttänen Markus
SAU
SAU
Ford Fiesta R258:03,6 2:50,114,5
7
42
Patajoki Niko
Peippo Matias
TeisUA
KySUA
Citroën C2 R258:56,9 3:43,453,3
8
36
Huovinen Joonas
Lamminen Hannu
K-KUA
JoeUA
Peugeot 208 R259:18,4 4:04,921,5
9
41
Heino Tommi
Ranta Arto
HuiUA
LemUA
Ford Fiesta R259:38,9 4:25,420,5
10
26
Markkanen Kalle
Temonen Kristian
EMSC
LemUA
Peugeot 208 R21:10:40,5 15:27,011:01,6

Keskeyttäneet: 22, Hokkala Henri, LÄHTÖ, Tekninen vika  -   33, Virves Robert, 7B, Ulosajo  -   34, Koski-Lammi Heikki, 3B, Ulosajo  -   35, Nieminen Kristian, 6A, Voimansiirto
*AT-pisteet: 24, Korhonen Roope, 3A, Myöhä, 30,0
 
Luokka 4, LK 4 SM4 V1600 - V1600 (AKK, Liite J, Art. VII), Lähti:14
SijNroKuljettajaSeuraAutoTuloEroEro ed.
1
44
Herranen Toni
Virtanen Sebastian
KR-TEAM RY
JyvUA
Ford Fiesta 1.61:02:02,2
2
56
Sahila Aki
Tukia Mikko
ESRC
ESRC
Citroën C2 VTS1:02:21,0 18,818,8
3
46
Pensas Jere
Saarijärvi Jouni
LaihUA
LaihUA
Renault Megane1:02:42,8 40,621,8
4
43
Korvola Sami
Vatilo Anssi
EPUA
EPUA
Ford Fiesta 1.61:02:54,8 52,612,0
5
45
Kiminki Miko
Koponen Ari
LapinlAU
NilUA
Honda Civic1:03:24,1 1:21,929,3
6
53
Pajuoja Walle
Kärpijoki Jussi
LaihUA
RaisUA
Renault Megane Coupe (DAOH05)1:04:52,2 2:50,01:28,1
7
52
Manerus Matti
Manerus Heli
KonnMK/UA
KonnMK/UA
Opel Corsa GSi1:05:43,9 3:41,751,7
8
55
Saarnio Jari
Karjalainen Tapio
OUA
OUA
Suzuki SX41:06:13,2 4:11,029,3
9
54
Tavaila Otso
Järvinen Juho-Erik
AUA
LamUA
Citroën C2 VTS1:06:58,9 4:56,745,7

Keskeyttäneet: 47, Jäppinen Petteri, 1B, Ulosajo  -   48, Heino Niklas, 5A, Rengasrikko  -   49, Heikkinen Oskari, 2A, Tekninen vika  -   50, Lahtinen Eeka, 3C, Moottori  -   51, Hirvonen Kimi, 8B, Ulosajo