17.-18.6.2022 SM Pohjanmaa Ralli

Tulokset  Keskeyttäneet (41)  AT-pisteet (16)  Tilastot Lähtöön oikeutettujen lista CSV


        EK2 >> Yleiskilpailun tulos
SM Pohjanmaa Ralli
17.-18.6.2022
EK 1, LUOKKATULOKSET
Kaikki luokat
Pohjanmaa Ralli ry.
Ojajärvi
 
Luokka 1, ERT RC2, FIA Rally2/R5, Rally 2 Kit, NR4 yli 2000 cc, S2000, Lähti:14
EK1, 23.6km, nopein: 127.3km/h
SijNroNimiTulosEro
11Lindholm Emil11:07,4
24Heikkilä Mikko11:13,15,7
33Kaur Egon11:15,48,0
46Salo Juha11:22,314,9
57Valkonen Anssi11:31,424,0
69Tahko Riku11:33,025,6
710Ketomäki Jukka11:35,728,3
85Röyhkiö Aleksi11:36,228,8
98Rytkönen Anssi11:42,835,4
1018Eloluoma Mika11:47,339,9
1119Krohn Jesse12:16,81:09,4
1223Stensbøl Lars Martin12:21,21:13,8
1320Hämäläinen Kari12:27,91:20,5
Tulos EK 1 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
14Heikkilä Mikko11:13,1
23Kaur Egon11:15,4 2,3
31Lindholm Emil11:17,4*4,3
46Salo Juha11:22,3 9,2
57Valkonen Anssi11:31,4 18,3
69Tahko Riku11:33,0 19,9
710Ketomäki Jukka11:35,7 22,6
85Röyhkiö Aleksi11:36,2 23,1
98Rytkönen Anssi11:42,8 29,7
1018Eloluoma Mika11:47,3 34,2
1119Krohn Jesse12:16,8 1:03,7
1223Stensbøl Lars Martin12:21,2 1:08,1
1320Hämäläinen Kari12:27,9 1:14,8


Keskeyttäneet: 2, Asunmaa Teemu, 1B, Rolled
*AT-pisteet: 1, Lindholm Emil, 1L, Vilppilähtö, 10,0
 
Luokka 2, ERT RGT, Lähti:0
 
Luokka 3, ERT RC3, FIA Rally 3, Lähti:3
EK1, 23.6km, nopein: 120.7km/h
SijNroNimiTulosEro
113Joona Lauri11:44,0
212Korhonen Roope11:45,41,4
321Kasi Jukka12:37,453,4
Tulos EK 1 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
113Joona Lauri11:44,0
212Korhonen Roope11:45,4 1,4
321Kasi Jukka12:37,4 53,4

 
Luokka 4, ERT RC4, FIA Rally 4/R2, R3, Ryhmä A enintään 2000 cc, Lähti:12
EK1, 23.6km, nopein: 117.3km/h
SijNroNimiTulosEro
130Hokkala Henri12:04,4
232Nieminen Kristian12:17,212,8
336Patajoki Niko12:21,116,7
434Kallio Jesse12:24,620,2
537Iivari Jooa12:27,122,7
635Välilä Tuomas12:32,428,0
733Korhola Benjamin12:37,032,6
840Yamamoto Yuki12:51,146,7
939Otake Nao12:52,347,9
1041Kogure Hikaru13:03,659,2
1138Juupajärvi Joonas13:30,81:26,4
Tulos EK 1 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
130Hokkala Henri12:04,4
232Nieminen Kristian12:17,2 12,8
336Patajoki Niko12:21,1 16,7
434Kallio Jesse12:24,6 20,2
537Iivari Jooa12:27,1 22,7
635Välilä Tuomas12:32,4 28,0
733Korhola Benjamin12:37,0 32,6
840Yamamoto Yuki12:51,1 46,7
939Otake Nao12:52,3 47,9
1041Kogure Hikaru13:03,6 59,2
1138Juupajärvi Joonas13:30,8 1:26,4


Keskeyttäneet: 31, Herranen Toni, 1B, Off road
 
Luokka 5, ERT RC5, FIA Rally 5/R1, Lähti:0
 
Luokka 6, SM1 Rally 2, FIN R 4WD (sisältää A, Super 2000 (vanhentunein luokituksin) ja WRC-2002 ja sitä ennen luokitellut autot), Lähti:0
 
Luokka 7, SM2 Tuotanto 4WD, N (2022 ja vanhemmat kv-luokituksen mukaiset), FIN N 4WD (sisältää N- ja R4-luokitellut autot (VR4) kansallisilla erivapauksilla ja myös vanhentunein luokituksin), FIN N5 (, Lähti:8
EK1, 23.6km, nopein: 119.1km/h
SijNroNimiTulosEro
117Lähdeniemi Arttu11:53,4
215Hautamäki Ville11:58,24,8
316Pasanen Juha12:17,023,6
414Vuokila Miikka12:18,024,6
525Latvala Matti12:28,835,4
622Heikkilä Reijo12:44,451,0
724Henkola Stefan13:16,71:23,3
826Savela Pekka13:20,51:27,1
Tulos EK 1 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
117Lähdeniemi Arttu11:53,4
215Hautamäki Ville11:58,2 4,8
316Pasanen Juha12:17,0 23,6
414Vuokila Miikka12:18,0 24,6
525Latvala Matti12:28,8 35,4
622Heikkilä Reijo12:44,4 51,0
724Henkola Stefan13:16,7 1:23,3
826Savela Pekka13:20,5 1:27,1

 
Luokka 8, SM4 Rally 4, R1 ja R2 kansainvälisesti vanhentuneet luokitukset, Lähti:0
 
Luokka 9, SM5 V1600, (AKK, Liite J, Art. IX), Lähti:11
EK1, 23.6km, nopein: 106.4km/h
SijNroNimiTulosEro
143Pensas Jere13:18,3
244Lassila Leevi13:35,417,1
347Kauppinen Tuukka13:43,425,1
449Tikkinen Tomi13:47,729,4
548Aallontie Verneri13:48,229,9
645Pajuoja Walle13:53,034,7
746Räikkönen Justus13:57,739,4
851Tukiainen Tero14:08,049,7
950Korvola Mika14:23,91:05,6
1053Jyrkiäinen Suvi14:36,31:18,0
1152Tavaila Otso14:53,21:34,9
Tulos EK 1 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
143Pensas Jere13:18,3
244Lassila Leevi13:35,4 17,1
347Kauppinen Tuukka13:43,4 25,1
449Tikkinen Tomi13:47,7 29,4
548Aallontie Verneri13:48,2 29,9
645Pajuoja Walle13:53,0 34,7
746Räikkönen Justus13:57,7 39,4
851Tukiainen Tero14:08,0 49,7
950Korvola Mika14:23,9 1:05,6
1053Jyrkiäinen Suvi14:36,3 1:18,0
1152Tavaila Otso14:53,2 1:34,9

 
Luokka 10, SC1 R-lite, FIN R 4WD (sisältää A, Super 2000 (vanhentunein luokituksin) ja WRC- 2002 ja sitä ennen luokitellut autot), R-Lite, Lähti:2
EK1, 23.6km, nopein: 114.2km/h
SijNroNimiTulosEro
127Kuivinen Timo12:23,9
228Havelin Veli-Matti15:16,42:52,5
Tulos EK 1 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
127Kuivinen Timo12:23,9
228Havelin Veli-Matti15:16,4 2:52,5

 
Luokka 11, SC2 F-ryhmä, Ryhmä F enintään 2550 cc, Ryhmä Pro F enintään 3050 cc, Lähti:10
EK1, 23.6km, nopein: 115.9km/h
SijNroNimiTulosEro
158Koski-Lammi Heikki12:13,0
257Koski-Lammi Juho12:32,319,3
361Sysimetsä Jari12:58,745,7
459Lauhasmaa Mikko13:05,652,6
556Muhonen Reijo13:05,952,9
663Niemelä Jyrki13:32,61:19,6
764Hautaniemi Mika14:00,41:47,4
855Hast Mikko22:03,49:50,4
Tulos EK 1 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
158Koski-Lammi Heikki12:13,0
257Koski-Lammi Juho12:32,3 19,3
361Sysimetsä Jari12:58,7 45,7
459Lauhasmaa Mikko13:05,6 52,6
556Muhonen Reijo13:05,9 52,9
663Niemelä Jyrki13:32,6 1:19,6
764Hautaniemi Mika14:00,4 1:47,4
855Hast Mikko22:03,4 9:50,4


Keskeyttäneet: 54, Forsgren Kim, 1B, Engine failure  -   62, Prusti Janne, 1B, Technical
 
Luokka 12, FIA Rally1, WRC 2011 ja uudemmat, Lähti:0
 
Luokka 13, RSJM 1, V1600, Lähti:10
EK1, 23.6km, nopein: 99.5km/h
SijNroNimiTulosEro
185Aromaa Ville14:13,7
294Lammi Juuso14:19,15,4
389Martiskainen Ismo14:25,311,6
493Luoma Juhani14:26,312,6
590Huikuri Tuomas14:27,113,4
688Kareinen Akseli14:32,618,9
787Korhonen Nuutti14:35,922,2
886Söderström Jonny14:37,423,7
992Hautamäki Jussi15:06,552,8
1091Ekroos Cecilia16:33,62:19,9
Tulos EK 1 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
185Aromaa Ville14:13,7
294Lammi Juuso14:19,1 5,4
389Martiskainen Ismo14:25,3 11,6
493Luoma Juhani14:26,3 12,6
590Huikuri Tuomas14:27,1 13,4
688Kareinen Akseli14:32,6 18,9
787Korhonen Nuutti14:35,9 22,2
886Söderström Jonny14:37,4 23,7
992Hautamäki Jussi15:06,5 52,8
1091Ekroos Cecilia16:33,6 2:19,9

 
Luokka 14, RSJM 2, Ryhmä F ja Pro F enintään 1400 cc, FIA Rally5/R1 enintään 1600 cc, Lähti:1
EK1, 23.6km, nopein: 104.1km/h
SijNroNimiTulosEro
196Latvanen Markus13:36,1
Tulos EK 1 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
196Latvanen Markus13:36,1

 
Luokka 15, RSJM 3, FIA Rally4/R2 enintään 1600 cc (myös kansainvälisesti vanhentuneet luokitukset), Ryhmä F enintään 1850 cc, Ryhmä Pro F enintään 1650 cc, Lähti:3
EK1, 23.6km, nopein: 103.9km/h
SijNroNimiTulosEro
197Kivioja Tuukka-Matias13:37,8
298Nikkanen Tino13:47,19,3
395Kärki Topi13:49,912,1
Tulos EK 1 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
197Kivioja Tuukka-Matias13:37,8
298Nikkanen Tino13:47,1 9,3
395Kärki Topi13:49,9 12,1

 
Luokka 16, RSJM 4, Ryhmä F yli 1850 cc, Ryhmä Pro F yli 1650 cc, FIA R3 ja R3T, Lähti:11
EK1, 23.6km, nopein: 108.9km/h
SijNroNimiTulosEro
174Jalava Miko13:00,2
275Timonen Henri13:10,710,5
377Sorsa Tomi13:24,524,3
478Löfvik Joakim13:27,727,5
584Rintamäki Antti13:37,737,5
679Pellinen Tero13:55,355,1
781Ketomäki Esa14:04,91:04,7
880Riihimäki Tomi14:09,11:08,9
982Mäkynen Jaakko14:12,01:11,8
1076Kaakinen Jere17:57,44:57,2
Tulos EK 1 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
174Jalava Miko13:00,2
275Timonen Henri13:10,7 10,5
377Sorsa Tomi13:24,5 24,3
478Löfvik Joakim13:27,7 27,5
584Rintamäki Antti13:37,7 37,5
679Pellinen Tero13:55,3 55,1
781Ketomäki Esa14:04,9 1:04,7
880Riihimäki Tomi14:09,1 1:08,9
982Mäkynen Jaakko14:12,0 1:11,8
1076Kaakinen Jere17:57,4 4:57,2


Keskeyttäneet: 83, Takala Sami, 1B, Transmission
 
Luokka 17, Nuorten SM, V1600, Lähti:8
EK1, 23.6km, nopein: 101.8km/h
SijNroNimiTulosEro
171Salminen Viljami13:54,4
269Hakalehto Aatu14:01,77,3
367Ojala Joonas14:12,518,1
470Sääskilahti Henri14:21,927,5
568Dahlqvist Raoul14:23,929,5
673Goman Joakim14:30,636,2
772Kytömäki Esko23:54,410:00,0
865Vatanen Ville32:41,018:46,6
Tulos EK 1 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
171Salminen Viljami13:54,4
269Hakalehto Aatu14:01,7 7,3
367Ojala Joonas14:12,5 18,1
470Sääskilahti Henri14:21,9 27,5
568Dahlqvist Raoul14:23,9 29,5
673Goman Joakim14:30,6 36,2
772Kytömäki Esko23:54,4 10:00,0
865Vatanen Ville32:41,0 18:46,6

 
Luokka 18, 2WD FIA:n alaisen lajiliiton (ASN) kansallisen, ralliin hyväksytyn säännön mukaiset autot.* (Ei ennakkotutustumista), Lähti:0
 
Luokka 19, 4WD FIA:n alaisen lajiliiton (ASN) kansallisen, ralliin hyväksytyn säännön mukaiset autot. (Ei ennakkotutustuttava), Lähti:1
EK1, 23.6km, nopein: 106.2km/h
SijNroNimiTulosEro
129Ylinen Petri13:19,8
Tulos EK 1 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
129Ylinen Petri13:19,8

 
Luokka 20, R-Lite ( Ennakkotutustuminen sallittu), Lähti:0
 
Luokka 21, Historic kaikki ikäkaudet 4WD (FIA:n Historic Technical Passport vaadittu) Ennakkotutustuminen sallittu, Lähti:1
EK1, 23.6km, nopein: 118.2km/h
SijNroNimiTulosEro
111Latvala Jari-Matti11:58,7
Tulos EK 1 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
111Latvala Jari-Matti11:58,7

 
Luokka 22, Historic kaikki ikäkaudet 2WD (FIA:n Historic Technical Passport vaadittu) Ennakkotutustuminen sallittu, Lähti:2
EK1, 23.6km, nopein: 99.6km/h
SijNroNimiTulosEro
1100Uusi-Ranta Arto14:12,9
299Ristolainen Marko17:12,02:59,1
Tulos EK 1 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1100Uusi-Ranta Arto14:12,9
299Ristolainen Marko17:12,0 2:59,1

 
Luokka 23, Historic kaikki ikäkaudet 2WD ja 4WD (kansallinen Historic-passi vaadittu NRC-sääntöjen mukaan) Ennakkotutustuminen sallittu, Lähti:0
 
Luokka 24, 2WD (Autourheilun sääntökirja rallin sääntöjen kohdan 16 mukaiset autot) enintään 1600 cm3 Ennakkotutustuminen sallittu, Lähti:1
EK1, 23.6km, nopein: 101.2km/h
SijNroNimiTulosEro
1101Koski Valtteri13:59,9
Tulos EK 1 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1101Koski Valtteri13:59,9

 
Luokka 25, 2WD (Autourheilun sääntökirja rallin sääntöjen kohdan 16 mukaiset autot) Yli 1600 cm3, Ennakkotutustuminen sallittu, Lähti:3
EK1, 23.6km, nopein: 105.3km/h
SijNroNimiTulosEro
1103Keskinen Joni13:27,0
266Annala Vesa15:14,21:47,2
Tulos EK 1 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1103Keskinen Joni13:27,0
266Annala Vesa15:14,2 1:47,2


Keskeyttäneet: 104, Yli-Rantala Teemu, 1B, Driveshaft
 
Luokka 26, 4WD (Autourheilun sääntökirja rallin sääntöjen kohdan 16 mukaiset autot), Ennakkotutustuminen sallittu, Lähti:1
EK1, 23.6km, nopein: 95.1km/h
SijNroNimiTulosEro
160Pellonpää Matti14:53,5
Tulos EK 1 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
160Pellonpää Matti14:53,5

 
Luokka 27, Historic kaikki ikäkaudet 4WD, Ennakkotutustuminen ei sallittu, Lähti:0
 
Luokka 28, Historic kaikki ikäkaudet 2WD, Ennakkotutustuminen ei sallittu, Lähti:0
 
Luokka 29, 2WD (Autourheilun sääntökirja rallin sääntöjen kohdan 16 mukaiset autot) enintään 1600 cm3, Ennakkotutustuminen ei sallittu, Lähti:2
EK1, 23.6km, nopein: 101.1km/h
SijNroNimiTulosEro
1107Siirilä Juha14:00,5
2106Ahoketo Lauri15:48,01:47,5
Tulos EK 1 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1107Siirilä Juha14:00,5
2106Ahoketo Lauri15:48,0 1:47,5

 
Luokka 30, 2WD (Autourheilun sääntökirja rallin sääntöjen kohdan 16 mukaiset autot) yli 1600 cm3, Ennakkotutustuminen ei sallittu, Lähti:11
EK1, 23.6km, nopein: 104.2km/h
SijNroNimiTulosEro
1108Tiilikka Sanna-Kaisa13:35,4
2117Haapoja Jarno13:47,812,4
3111Uusineva Ville13:53,518,1
4109Valtaala Elina13:55,319,9
5116Haiminen Oskari14:08,132,7
6112Suokko Joni14:19,844,4
7113Lindholm Pekka14:41,21:05,8
8118Kananoja Jussi15:00,21:24,8
9110Sorvisto Maria15:17,91:42,5
10114Kankaanpää Tomi20:20,76:45,3
11115Peräsalo Eetu34:13,120:37,7
Tulos EK 1 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1108Tiilikka Sanna-Kaisa13:35,4
2117Haapoja Jarno13:47,8 12,4
3111Uusineva Ville13:53,5 18,1
4109Valtaala Elina13:55,3 19,9
5116Haiminen Oskari14:08,1 32,7
6112Suokko Joni14:19,8 44,4
7113Lindholm Pekka14:41,2 1:05,8
8118Kananoja Jussi15:00,2 1:24,8
9110Sorvisto Maria15:17,9 1:42,5
10114Kankaanpää Tomi20:20,7 6:45,3
11115Peräsalo Eetu34:13,1 20:37,7

 
Luokka 31, 4WD (Autourheilun sääntökirja rallin sääntöjen kohdan 16 mukaiset autot) Ennakkotutustuminen ei sallittu, Lähti:0