17.-18.6.2022 SM Pohjanmaa Ralli

Tulokset  Keskeyttäneet (41)  AT-pisteet (16)  Tilastot Lähtöön oikeutettujen lista CSV


 << EK1 EK3 >> Yleiskilpailun tulos
SM Pohjanmaa Ralli
17.-18.6.2022
EK 2, LUOKKATULOKSET
Kaikki luokat
Pohjanmaa Ralli ry.
Hirvijärvi
 
Luokka 1, ERT RC2, FIA Rally2/R5, Rally 2 Kit, NR4 yli 2000 cc, S2000, Lähti:14
EK2, 19.01km, nopein: 113.3km/h
SijNroNimiTulosEro
11Lindholm Emil10:03,8
24Heikkilä Mikko10:04,81,0
33Kaur Egon10:10,97,1
46Salo Juha10:12,68,8
55Röyhkiö Aleksi10:17,613,8
69Tahko Riku10:22,919,1
710Ketomäki Jukka10:29,325,5
88Rytkönen Anssi10:30,626,8
97Valkonen Anssi10:36,232,4
1018Eloluoma Mika10:38,835,0
1123Stensbøl Lars Martin11:09,01:05,2
1219Krohn Jesse11:10,71:06,9
1320Hämäläinen Kari11:16,01:12,2
Tulos EK 2 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
14Heikkilä Mikko21:17,9
21Lindholm Emil21:21,2*3,3
33Kaur Egon21:26,3 8,4
46Salo Juha21:34,9 17,0
55Röyhkiö Aleksi21:53,8 35,9
69Tahko Riku21:55,9 38,0
710Ketomäki Jukka22:05,0 47,1
87Valkonen Anssi22:07,6 49,7
98Rytkönen Anssi22:13,4 55,5
1018Eloluoma Mika22:26,1 1:08,2
1119Krohn Jesse23:27,5 2:09,6
1223Stensbøl Lars Martin23:30,2 2:12,3
1320Hämäläinen Kari23:43,9 2:26,0


Keskeyttäneet: 2, Asunmaa Teemu, 1B, Rolled
*AT-pisteet: 1, Lindholm Emil, 1L, Vilppilähtö, 10,0
 
Luokka 2, ERT RGT, Lähti:0
 
Luokka 3, ERT RC3, FIA Rally 3, Lähti:3
EK2, 19.01km, nopein: 109.2km/h
SijNroNimiTulosEro
112Korhonen Roope10:26,8
213Joona Lauri10:27,70,9
321Kasi Jukka11:31,81:05,0
Tulos EK 2 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
113Joona Lauri22:11,7
212Korhonen Roope22:12,2 0,5
321Kasi Jukka24:09,2 1:57,5

 
Luokka 4, ERT RC4, FIA Rally 4/R2, R3, Ryhmä A enintään 2000 cc, Lähti:12
EK2, 19.01km, nopein: 104.1km/h
SijNroNimiTulosEro
130Hokkala Henri10:57,2
234Kallio Jesse11:06,59,3
335Välilä Tuomas11:11,714,5
432Nieminen Kristian11:11,814,6
533Korhola Benjamin11:14,217,0
636Patajoki Niko11:15,017,8
737Iivari Jooa11:17,720,5
840Yamamoto Yuki11:47,450,2
939Otake Nao11:49,752,5
1041Kogure Hikaru12:03,91:06,7
1138Juupajärvi Joonas12:15,21:18,0
Tulos EK 2 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
130Hokkala Henri23:01,6
232Nieminen Kristian23:29,0 27,4
334Kallio Jesse23:31,1 29,5
436Patajoki Niko23:36,1 34,5
535Välilä Tuomas23:44,1 42,5
637Iivari Jooa23:44,8 43,2
733Korhola Benjamin23:51,2 49,6
840Yamamoto Yuki24:38,5 1:36,9
939Otake Nao24:42,0 1:40,4
1041Kogure Hikaru25:17,5*2:15,9
1138Juupajärvi Joonas25:46,0 2:44,4


Keskeyttäneet: 31, Herranen Toni, 1B, Off road
*AT-pisteet: 41, Kogure Hikaru, 2L, Vilppilähtö, 10,0
 
Luokka 5, ERT RC5, FIA Rally 5/R1, Lähti:0
 
Luokka 6, SM1 Rally 2, FIN R 4WD (sisältää A, Super 2000 (vanhentunein luokituksin) ja WRC-2002 ja sitä ennen luokitellut autot), Lähti:0
 
Luokka 7, SM2 Tuotanto 4WD, N (2022 ja vanhemmat kv-luokituksen mukaiset), FIN N 4WD (sisältää N- ja R4-luokitellut autot (VR4) kansallisilla erivapauksilla ja myös vanhentunein luokituksin), FIN N5 (, Lähti:8
EK2, 19.01km, nopein: 107km/h
SijNroNimiTulosEro
117Lähdeniemi Arttu10:39,5
215Hautamäki Ville10:44,75,2
325Latvala Matti10:58,519,0
414Vuokila Miikka11:05,425,9
516Pasanen Juha11:08,529,0
622Heikkilä Reijo11:29,550,0
724Henkola Stefan11:51,71:12,2
Tulos EK 2 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
117Lähdeniemi Arttu22:32,9
215Hautamäki Ville22:42,9 10,0
314Vuokila Miikka23:23,4 50,5
416Pasanen Juha23:25,5 52,6
525Latvala Matti23:27,3 54,4
622Heikkilä Reijo24:13,9 1:41,0
724Henkola Stefan25:08,4 2:35,5


Keskeyttäneet: 26, Savela Pekka, 2B, Technical
 
Luokka 8, SM4 Rally 4, R1 ja R2 kansainvälisesti vanhentuneet luokitukset, Lähti:0
 
Luokka 9, SM5 V1600, (AKK, Liite J, Art. IX), Lähti:11
EK2, 19.01km, nopein: 94.5km/h
SijNroNimiTulosEro
143Pensas Jere12:04,2
244Lassila Leevi12:10,46,2
347Kauppinen Tuukka12:12,48,2
449Tikkinen Tomi12:13,79,5
545Pajuoja Walle12:17,112,9
646Räikkönen Justus12:20,816,6
748Aallontie Verneri12:22,117,9
850Korvola Mika12:43,939,7
951Tukiainen Tero12:49,545,3
1052Tavaila Otso13:04,61:00,4
1153Jyrkiäinen Suvi13:20,01:15,8
Tulos EK 2 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
143Pensas Jere25:22,5
244Lassila Leevi25:45,8 23,3
347Kauppinen Tuukka25:55,8 33,3
449Tikkinen Tomi26:01,4 38,9
545Pajuoja Walle26:10,1 47,6
648Aallontie Verneri26:10,3 47,8
746Räikkönen Justus26:18,5 56,0
851Tukiainen Tero26:57,5 1:35,0
950Korvola Mika27:07,8 1:45,3
1053Jyrkiäinen Suvi27:56,3 2:33,8
1152Tavaila Otso27:57,8 2:35,3

 
Luokka 10, SC1 R-lite, FIN R 4WD (sisältää A, Super 2000 (vanhentunein luokituksin) ja WRC- 2002 ja sitä ennen luokitellut autot), R-Lite, Lähti:2
EK2, 19.01km, nopein: 102.8km/h
SijNroNimiTulosEro
127Kuivinen Timo11:05,4
228Havelin Veli-Matti11:43,738,3
Tulos EK 2 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
127Kuivinen Timo23:29,3
228Havelin Veli-Matti27:10,1*3:40,8


*AT-pisteet: 28, Havelin Veli-Matti, 2A, Myöhä, 10,0
 
Luokka 11, SC2 F-ryhmä, Ryhmä F enintään 2550 cc, Ryhmä Pro F enintään 3050 cc, Lähti:10
EK2, 19.01km, nopein: 103.2km/h
SijNroNimiTulosEro
158Koski-Lammi Heikki11:03,4
257Koski-Lammi Juho11:19,015,6
361Sysimetsä Jari11:40,336,9
456Muhonen Reijo11:46,042,6
559Lauhasmaa Mikko12:04,41:01,0
663Niemelä Jyrki12:47,61:44,2
755Hast Mikko21:03,410:00,0
Tulos EK 2 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
158Koski-Lammi Heikki23:16,4
257Koski-Lammi Juho23:51,3 34,9
361Sysimetsä Jari24:39,0 1:22,6
456Muhonen Reijo24:51,9 1:35,5
559Lauhasmaa Mikko25:10,0 1:53,6
663Niemelä Jyrki26:20,2 3:03,8
755Hast Mikko43:06,8 19:50,4


Keskeyttäneet: 54, Forsgren Kim, 1B, Engine failure  -   62, Prusti Janne, 1B, Technical  -   64, Hautaniemi Mika, 2A, Technical
 
Luokka 12, FIA Rally1, WRC 2011 ja uudemmat, Lähti:0
 
Luokka 13, RSJM 1, V1600, Lähti:10
EK2, 19.01km, nopein: 89km/h
SijNroNimiTulosEro
194Lammi Juuso12:49,3
285Aromaa Ville12:50,10,8
389Martiskainen Ismo12:52,12,8
493Luoma Juhani12:53,44,1
588Kareinen Akseli12:57,68,3
687Korhonen Nuutti13:01,011,7
790Huikuri Tuomas13:09,720,4
886Söderström Jonny13:15,125,8
992Hautamäki Jussi13:27,838,5
1091Ekroos Cecilia14:10,31:21,0
Tulos EK 2 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
185Aromaa Ville27:03,8
294Lammi Juuso27:08,4 4,6
389Martiskainen Ismo27:17,4 13,6
493Luoma Juhani27:19,7 15,9
588Kareinen Akseli27:30,2 26,4
690Huikuri Tuomas27:36,8 33,0
787Korhonen Nuutti27:36,9 33,1
886Söderström Jonny27:52,5 48,7
992Hautamäki Jussi28:34,3 1:30,5
1091Ekroos Cecilia30:43,9 3:40,1

 
Luokka 14, RSJM 2, Ryhmä F ja Pro F enintään 1400 cc, FIA Rally5/R1 enintään 1600 cc, Lähti:1
EK2, 19.01km, nopein: 91.9km/h
SijNroNimiTulosEro
196Latvanen Markus12:24,8
Tulos EK 2 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
196Latvanen Markus26:00,9

 
Luokka 15, RSJM 3, FIA Rally4/R2 enintään 1600 cc (myös kansainvälisesti vanhentuneet luokitukset), Ryhmä F enintään 1850 cc, Ryhmä Pro F enintään 1650 cc, Lähti:3
EK2, 19.01km, nopein: 93.2km/h
SijNroNimiTulosEro
197Kivioja Tuukka-Matias12:14,3
295Kärki Topi12:22,07,7
398Nikkanen Tino16:24,64:10,3
Tulos EK 2 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
197Kivioja Tuukka-Matias25:52,1
295Kärki Topi26:11,9 19,8
398Nikkanen Tino30:11,7 4:19,6

 
Luokka 16, RSJM 4, Ryhmä F yli 1850 cc, Ryhmä Pro F yli 1650 cc, FIA R3 ja R3T, Lähti:11
EK2, 19.01km, nopein: 95.9km/h
SijNroNimiTulosEro
174Jalava Miko11:53,7
275Timonen Henri12:00,66,9
379Pellinen Tero12:06,312,6
484Rintamäki Antti12:16,022,3
578Löfvik Joakim12:16,222,5
681Ketomäki Esa12:26,532,8
780Riihimäki Tomi12:51,057,3
882Mäkynen Jaakko13:28,51:34,8
976Kaakinen Jere18:56,97:03,2
1077Sorsa Tomi21:53,710:00,0
Tulos EK 2 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
174Jalava Miko24:53,9
275Timonen Henri25:11,3 17,4
378Löfvik Joakim25:43,9 50,0
484Rintamäki Antti25:53,7 59,8
579Pellinen Tero26:01,6 1:07,7
681Ketomäki Esa26:31,4 1:37,5
780Riihimäki Tomi27:00,1 2:06,2
882Mäkynen Jaakko27:40,5 2:46,6
977Sorsa Tomi35:18,2 10:24,3
1076Kaakinen Jere36:54,3 12:00,4


Keskeyttäneet: 83, Takala Sami, 1B, Transmission
 
Luokka 17, Nuorten SM, V1600, Lähti:8
EK2, 19.01km, nopein: 89.8km/h
SijNroNimiTulosEro
167Ojala Joonas12:42,3
273Goman Joakim12:44,52,2
371Salminen Viljami12:48,15,8
470Sääskilahti Henri12:49,26,9
568Dahlqvist Raoul12:53,411,1
669Hakalehto Aatu13:00,418,1
765Vatanen Ville13:07,425,1
872Kytömäki Esko22:42,310:00,0
Tulos EK 2 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
171Salminen Viljami26:42,5
267Ojala Joonas26:54,8 12,3
369Hakalehto Aatu27:02,1 19,6
470Sääskilahti Henri27:11,1 28,6
573Goman Joakim27:15,1 32,6
668Dahlqvist Raoul27:17,3 34,8
772Kytömäki Esko46:36,7 19:54,2
865Vatanen Ville46:38,4*19:55,9


*AT-pisteet: 65, Vatanen Ville, 2A, Myöhä, 50,0
 
Luokka 18, 2WD FIA:n alaisen lajiliiton (ASN) kansallisen, ralliin hyväksytyn säännön mukaiset autot.* (Ei ennakkotutustumista), Lähti:0
 
Luokka 19, 4WD FIA:n alaisen lajiliiton (ASN) kansallisen, ralliin hyväksytyn säännön mukaiset autot. (Ei ennakkotutustuttava), Lähti:1
EK2, 19.01km, nopein: 94.5km/h
SijNroNimiTulosEro
129Ylinen Petri12:04,4
Tulos EK 2 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
129Ylinen Petri25:24,2

 
Luokka 20, R-Lite ( Ennakkotutustuminen sallittu), Lähti:0
 
Luokka 21, Historic kaikki ikäkaudet 4WD (FIA:n Historic Technical Passport vaadittu) Ennakkotutustuminen sallittu, Lähti:1
EK2, 19.01km, nopein: 107.6km/h
SijNroNimiTulosEro
111Latvala Jari-Matti10:36,3
Tulos EK 2 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
111Latvala Jari-Matti22:35,0

 
Luokka 22, Historic kaikki ikäkaudet 2WD (FIA:n Historic Technical Passport vaadittu) Ennakkotutustuminen sallittu, Lähti:2
EK2, 19.01km, nopein: 87.4km/h
SijNroNimiTulosEro
1100Uusi-Ranta Arto13:03,4
299Ristolainen Marko14:58,11:54,7
Tulos EK 2 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1100Uusi-Ranta Arto27:16,3
299Ristolainen Marko32:10,1 4:53,8

 
Luokka 23, Historic kaikki ikäkaudet 2WD ja 4WD (kansallinen Historic-passi vaadittu NRC-sääntöjen mukaan) Ennakkotutustuminen sallittu, Lähti:0
 
Luokka 24, 2WD (Autourheilun sääntökirja rallin sääntöjen kohdan 16 mukaiset autot) enintään 1600 cm3 Ennakkotutustuminen sallittu, Lähti:1
EK2, 19.01km, nopein: 93km/h
SijNroNimiTulosEro
1101Koski Valtteri12:15,8
Tulos EK 2 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1101Koski Valtteri26:15,7

 
Luokka 25, 2WD (Autourheilun sääntökirja rallin sääntöjen kohdan 16 mukaiset autot) Yli 1600 cm3, Ennakkotutustuminen sallittu, Lähti:3
EK2, 19.01km, nopein: 92.4km/h
SijNroNimiTulosEro
1103Keskinen Joni12:20,3
266Annala Vesa13:25,51:05,2
Tulos EK 2 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1103Keskinen Joni25:47,3
266Annala Vesa28:39,7 2:52,4


Keskeyttäneet: 104, Yli-Rantala Teemu, 1B, Driveshaft
 
Luokka 26, 4WD (Autourheilun sääntökirja rallin sääntöjen kohdan 16 mukaiset autot), Ennakkotutustuminen sallittu, Lähti:1
EK2, 19.01km, nopein: 87.6km/h
SijNroNimiTulosEro
160Pellonpää Matti13:01,2
Tulos EK 2 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
160Pellonpää Matti27:54,7

 
Luokka 27, Historic kaikki ikäkaudet 4WD, Ennakkotutustuminen ei sallittu, Lähti:0
 
Luokka 28, Historic kaikki ikäkaudet 2WD, Ennakkotutustuminen ei sallittu, Lähti:0
 
Luokka 29, 2WD (Autourheilun sääntökirja rallin sääntöjen kohdan 16 mukaiset autot) enintään 1600 cm3, Ennakkotutustuminen ei sallittu, Lähti:2
EK2, 19.01km, nopein: 94km/h
SijNroNimiTulosEro
1107Siirilä Juha12:08,0
2106Ahoketo Lauri13:14,81:06,8
Tulos EK 2 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1107Siirilä Juha26:38,5*
2106Ahoketo Lauri29:02,8 2:24,3


*AT-pisteet: 107, Siirilä Juha, 2A, Myöhä, 30,0
 
Luokka 30, 2WD (Autourheilun sääntökirja rallin sääntöjen kohdan 16 mukaiset autot) yli 1600 cm3, Ennakkotutustuminen ei sallittu, Lähti:11
EK2, 19.01km, nopein: 91.2km/h
SijNroNimiTulosEro
1108Tiilikka Sanna-Kaisa12:30,1
2116Haiminen Oskari12:34,44,3
3112Suokko Joni12:38,68,5
4114Kankaanpää Tomi12:45,715,6
5113Lindholm Pekka13:30,31:00,2
6110Sorvisto Maria13:50,61:20,5
7109Valtaala Elina13:58,51:28,4
8118Kananoja Jussi14:03,21:33,1
9117Haapoja Jarno22:30,09:59,9
Tulos EK 2 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1108Tiilikka Sanna-Kaisa26:05,5
2116Haiminen Oskari26:42,5 37,0
3112Suokko Joni26:58,4 52,9
4109Valtaala Elina27:53,8 1:48,3
5113Lindholm Pekka28:11,5 2:06,0
6118Kananoja Jussi29:03,4 2:57,9
7110Sorvisto Maria29:08,5 3:03,0
8114Kankaanpää Tomi33:06,4 7:00,9
9117Haapoja Jarno36:17,8 10:12,3


Keskeyttäneet: 111, Uusineva Ville, 2B, Technical  -   115, Peräsalo Eetu, 2A, ?
 
Luokka 31, 4WD (Autourheilun sääntökirja rallin sääntöjen kohdan 16 mukaiset autot) Ennakkotutustuminen ei sallittu, Lähti:0