17.-18.6.2022 SM Pohjanmaa Ralli

Tulokset  Keskeyttäneet (41)  AT-pisteet (16)  Tilastot Lähtöön oikeutettujen lista CSV


 << EK2 EK4 >> Yleiskilpailun tulos
SM Pohjanmaa Ralli
17.-18.6.2022
EK 3, LUOKKATULOKSET
Kaikki luokat
Pohjanmaa Ralli ry.
Kärkimäki
 
Luokka 1, ERT RC2, FIA Rally2/R5, Rally 2 Kit, NR4 yli 2000 cc, S2000, Lähti:14
EK3, 18.04km, nopein: 112km/h
SijNroNimiTulosEro
11Lindholm Emil9:39,8
23Kaur Egon9:42,93,1
34Heikkilä Mikko9:45,55,7
46Salo Juha9:46,56,7
55Röyhkiö Aleksi9:51,611,8
68Rytkönen Anssi10:00,320,5
710Ketomäki Jukka10:00,921,1
87Valkonen Anssi10:01,521,7
920Hämäläinen Kari10:30,150,3
1023Stensbøl Lars Martin11:05,21:25,4
119Tahko Riku13:26,83:47,0
Tulos EK 3 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
11Lindholm Emil31:01,0*
24Heikkilä Mikko31:03,4 2,4
33Kaur Egon31:09,2 8,2
46Salo Juha31:21,4 20,4
55Röyhkiö Aleksi31:45,4 44,4
610Ketomäki Jukka32:05,9 1:04,9
77Valkonen Anssi32:09,1 1:08,1
88Rytkönen Anssi32:13,7 1:12,7
920Hämäläinen Kari34:14,0 3:13,0
1023Stensbøl Lars Martin34:35,4 3:34,4
119Tahko Riku35:22,7 4:21,7


Keskeyttäneet: 2, Asunmaa Teemu, 1B, Rolled  -   18, Eloluoma Mika, 3B, Off road  -   19, Krohn Jesse, 3B, Technical
*AT-pisteet: 1, Lindholm Emil, 1L, Vilppilähtö, 10,0
 
Luokka 2, ERT RGT, Lähti:0
 
Luokka 3, ERT RC3, FIA Rally 3, Lähti:3
EK3, 18.04km, nopein: 106.9km/h
SijNroNimiTulosEro
112Korhonen Roope10:07,8
213Joona Lauri10:12,95,1
Tulos EK 3 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
112Korhonen Roope32:20,0
213Joona Lauri32:24,6 4,6


Keskeyttäneet: 21, Kasi Jukka, 3A, Technical
 
Luokka 4, ERT RC4, FIA Rally 4/R2, R3, Ryhmä A enintään 2000 cc, Lähti:12
EK3, 18.04km, nopein: 99.8km/h
SijNroNimiTulosEro
130Hokkala Henri10:50,5
232Nieminen Kristian10:50,60,1
336Patajoki Niko10:59,18,6
439Otake Nao11:12,822,3
535Välilä Tuomas11:15,024,5
637Iivari Jooa11:16,325,8
741Kogure Hikaru11:22,532,0
840Yamamoto Yuki11:34,443,9
938Juupajärvi Joonas11:37,246,7
Tulos EK 3 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
130Hokkala Henri33:52,1
232Nieminen Kristian34:19,6 27,5
336Patajoki Niko34:35,2 43,1
435Välilä Tuomas34:59,1 1:07,0
537Iivari Jooa35:01,1 1:09,0
639Otake Nao35:54,8 2:02,7
740Yamamoto Yuki36:12,9 2:20,8
841Kogure Hikaru36:40,0*2:47,9
938Juupajärvi Joonas37:23,2 3:31,1


Keskeyttäneet: 31, Herranen Toni, 1B, Off road  -   33, Korhola Benjamin, 3B, Driveshaft  -   34, Kallio Jesse, 3B, Off road
*AT-pisteet: 41, Kogure Hikaru, 2L, Vilppilähtö, 10,0
 
Luokka 5, ERT RC5, FIA Rally 5/R1, Lähti:0
 
Luokka 6, SM1 Rally 2, FIN R 4WD (sisältää A, Super 2000 (vanhentunein luokituksin) ja WRC-2002 ja sitä ennen luokitellut autot), Lähti:0
 
Luokka 7, SM2 Tuotanto 4WD, N (2022 ja vanhemmat kv-luokituksen mukaiset), FIN N 4WD (sisältää N- ja R4-luokitellut autot (VR4) kansallisilla erivapauksilla ja myös vanhentunein luokituksin), FIN N5 (, Lähti:8
EK3, 18.04km, nopein: 105.4km/h
SijNroNimiTulosEro
117Lähdeniemi Arttu10:16,4
215Hautamäki Ville10:27,310,9
314Vuokila Miikka10:30,914,5
416Pasanen Juha10:38,522,1
525Latvala Matti10:41,625,2
622Heikkilä Reijo11:02,746,3
724Henkola Stefan11:08,652,2
Tulos EK 3 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
117Lähdeniemi Arttu32:49,3
215Hautamäki Ville33:10,2 20,9
314Vuokila Miikka33:54,3 1:05,0
416Pasanen Juha34:04,0 1:14,7
525Latvala Matti34:08,9 1:19,6
622Heikkilä Reijo35:16,6 2:27,3
724Henkola Stefan36:17,0 3:27,7


Keskeyttäneet: 26, Savela Pekka, 2B, Technical
 
Luokka 8, SM4 Rally 4, R1 ja R2 kansainvälisesti vanhentuneet luokitukset, Lähti:0
 
Luokka 9, SM5 V1600, (AKK, Liite J, Art. IX), Lähti:11
EK3, 18.04km, nopein: 90.2km/h
SijNroNimiTulosEro
143Pensas Jere12:00,0
244Lassila Leevi12:00,0
345Pajuoja Walle12:00,0
446Räikkönen Justus12:00,0
547Kauppinen Tuukka12:00,0
648Aallontie Verneri12:00,0
749Tikkinen Tomi12:00,0
850Korvola Mika12:00,0
951Tukiainen Tero12:00,0
1052Tavaila Otso12:00,0
1153Jyrkiäinen Suvi12:00,0
Tulos EK 3 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
143Pensas Jere37:22,5
244Lassila Leevi37:45,8 23,3
347Kauppinen Tuukka37:55,8 33,3
449Tikkinen Tomi38:01,4 38,9
545Pajuoja Walle38:10,1 47,6
648Aallontie Verneri38:10,3 47,8
746Räikkönen Justus38:18,5 56,0
851Tukiainen Tero38:57,5 1:35,0
950Korvola Mika39:07,8 1:45,3
1053Jyrkiäinen Suvi39:56,3 2:33,8
1152Tavaila Otso39:57,8 2:35,3

 
Luokka 10, SC1 R-lite, FIN R 4WD (sisältää A, Super 2000 (vanhentunein luokituksin) ja WRC- 2002 ja sitä ennen luokitellut autot), R-Lite, Lähti:2
EK3, 18.04km, nopein: 99.1km/h
SijNroNimiTulosEro
127Kuivinen Timo10:55,3
228Havelin Veli-Matti25:47,914:52,6
Tulos EK 3 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
127Kuivinen Timo34:24,6
228Havelin Veli-Matti52:58,0*18:33,4


*AT-pisteet: 28, Havelin Veli-Matti, 2A, Myöhä, 10,0
 
Luokka 11, SC2 F-ryhmä, Ryhmä F enintään 2550 cc, Ryhmä Pro F enintään 3050 cc, Lähti:10
EK3, 18.04km, nopein: 94.3km/h
SijNroNimiTulosEro
159Lauhasmaa Mikko11:28,7
255Hast Mikko11:56,527,8
356Muhonen Reijo12:00,832,1
461Sysimetsä Jari12:03,534,8
Tulos EK 3 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
159Lauhasmaa Mikko36:38,7
261Sysimetsä Jari36:42,5 3,8
356Muhonen Reijo36:52,7 14,0
455Hast Mikko55:03,3 18:24,6


Keskeyttäneet: 54, Forsgren Kim, 1B, Engine failure  -   57, Koski-Lammi Juho, 3B, Off road  -   58, Koski-Lammi Heikki, 3B, Rolled  -   62, Prusti Janne, 1B, Technical  -   63, Niemelä Jyrki, 2C, Technical  -   64, Hautaniemi Mika, 2A, Technical
 
Luokka 12, FIA Rally1, WRC 2011 ja uudemmat, Lähti:0
 
Luokka 13, RSJM 1, V1600, Lähti:10
EK3, 18.04km, nopein: 84.6km/h
SijNroNimiTulosEro
194Lammi Juuso12:47,5
289Martiskainen Ismo12:56,38,8
385Aromaa Ville12:58,010,5
493Luoma Juhani13:01,313,8
588Kareinen Akseli13:05,217,7
687Korhonen Nuutti13:05,518,0
790Huikuri Tuomas13:08,420,9
886Söderström Jonny13:16,929,4
991Ekroos Cecilia14:12,41:24,9
Tulos EK 3 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
194Lammi Juuso39:55,9
285Aromaa Ville40:01,8 5,9
389Martiskainen Ismo40:13,7 17,8
493Luoma Juhani40:21,0 25,1
588Kareinen Akseli40:35,4 39,5
687Korhonen Nuutti40:42,4 46,5
790Huikuri Tuomas40:45,2 49,3
891Ekroos Cecilia44:56,3 5:00,4
986Söderström Jonny45:09,4*5:13,5


Keskeyttäneet: 92, Hautamäki Jussi, 3B, Technical
*AT-pisteet: 86, Söderström Jonny, 3A, Myöhä, 10,0  -   86, Söderström Jonny, 2F, Myöhä, 3:50,0
 
Luokka 14, RSJM 2, Ryhmä F ja Pro F enintään 1400 cc, FIA Rally5/R1 enintään 1600 cc, Lähti:1
EK3, 18.04km, nopein: 89.8km/h
SijNroNimiTulosEro
196Latvanen Markus12:03,1
Tulos EK 3 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
196Latvanen Markus38:04,0

 
Luokka 15, RSJM 3, FIA Rally4/R2 enintään 1600 cc (myös kansainvälisesti vanhentuneet luokitukset), Ryhmä F enintään 1850 cc, Ryhmä Pro F enintään 1650 cc, Lähti:3
EK3, 18.04km, nopein: 92.2km/h
SijNroNimiTulosEro
197Kivioja Tuukka-Matias11:44,5
295Kärki Topi12:13,428,9
398Nikkanen Tino12:39,254,7
Tulos EK 3 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
197Kivioja Tuukka-Matias37:36,6
295Kärki Topi38:25,3 48,7
398Nikkanen Tino42:50,9 5:14,3

 
Luokka 16, RSJM 4, Ryhmä F yli 1850 cc, Ryhmä Pro F yli 1650 cc, FIA R3 ja R3T, Lähti:11
EK3, 18.04km, nopein: 93km/h
SijNroNimiTulosEro
174Jalava Miko11:38,5
278Löfvik Joakim11:47,48,9
384Rintamäki Antti11:53,815,3
475Timonen Henri12:09,531,0
581Ketomäki Esa12:12,133,6
682Mäkynen Jaakko12:22,143,6
777Sorsa Tomi12:29,150,6
879Pellinen Tero12:31,452,9
980Riihimäki Tomi12:33,454,9
1076Kaakinen Jere19:17,37:38,8
Tulos EK 3 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
174Jalava Miko36:32,4
275Timonen Henri37:20,8 48,4
378Löfvik Joakim37:31,3 58,9
484Rintamäki Antti37:47,5 1:15,1
579Pellinen Tero38:33,0 2:00,6
681Ketomäki Esa38:43,5 2:11,1
780Riihimäki Tomi39:33,5 3:01,1
882Mäkynen Jaakko40:02,6 3:30,2
977Sorsa Tomi47:47,3 11:14,9
1076Kaakinen Jere56:11,6 19:39,2


Keskeyttäneet: 83, Takala Sami, 1B, Transmission
 
Luokka 17, Nuorten SM, V1600, Lähti:8
EK3, 18.04km, nopein: 87.1km/h
SijNroNimiTulosEro
168Dahlqvist Raoul12:25,6
269Hakalehto Aatu12:26,71,1
367Ojala Joonas12:31,05,4
470Sääskilahti Henri12:31,35,7
571Salminen Viljami12:43,217,6
672Kytömäki Esko13:01,636,0
765Vatanen Ville13:11,846,2
873Goman Joakim13:17,151,5
Tulos EK 3 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
171Salminen Viljami39:25,7
267Ojala Joonas39:25,8 0,1
369Hakalehto Aatu39:28,8 3,1
470Sääskilahti Henri39:42,4 16,7
568Dahlqvist Raoul39:42,9 17,2
673Goman Joakim40:32,2 1:06,5
772Kytömäki Esko59:38,3 20:12,6
865Vatanen Ville59:50,2*20:24,5


*AT-pisteet: 65, Vatanen Ville, 2A, Myöhä, 50,0
 
Luokka 18, 2WD FIA:n alaisen lajiliiton (ASN) kansallisen, ralliin hyväksytyn säännön mukaiset autot.* (Ei ennakkotutustumista), Lähti:0
 
Luokka 19, 4WD FIA:n alaisen lajiliiton (ASN) kansallisen, ralliin hyväksytyn säännön mukaiset autot. (Ei ennakkotutustuttava), Lähti:1
EK3, 18.04km, nopein: 95.7km/h
SijNroNimiTulosEro
129Ylinen Petri11:18,3
Tulos EK 3 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
129Ylinen Petri36:42,5

 
Luokka 20, R-Lite ( Ennakkotutustuminen sallittu), Lähti:0
 
Luokka 21, Historic kaikki ikäkaudet 4WD (FIA:n Historic Technical Passport vaadittu) Ennakkotutustuminen sallittu, Lähti:1
EK3, 18.04km, nopein: 108.2km/h
SijNroNimiTulosEro
111Latvala Jari-Matti10:00,4
Tulos EK 3 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
111Latvala Jari-Matti32:35,4

 
Luokka 22, Historic kaikki ikäkaudet 2WD (FIA:n Historic Technical Passport vaadittu) Ennakkotutustuminen sallittu, Lähti:2
EK3, 18.04km, nopein: 86.7km/h
SijNroNimiTulosEro
1100Uusi-Ranta Arto12:29,0
299Ristolainen Marko16:05,93:36,9
Tulos EK 3 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1100Uusi-Ranta Arto39:45,3
299Ristolainen Marko48:16,0 8:30,7

 
Luokka 23, Historic kaikki ikäkaudet 2WD ja 4WD (kansallinen Historic-passi vaadittu NRC-sääntöjen mukaan) Ennakkotutustuminen sallittu, Lähti:0
 
Luokka 24, 2WD (Autourheilun sääntökirja rallin sääntöjen kohdan 16 mukaiset autot) enintään 1600 cm3 Ennakkotutustuminen sallittu, Lähti:1
EK3, 18.04km, nopein: 87.5km/h
SijNroNimiTulosEro
1101Koski Valtteri12:22,3
Tulos EK 3 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1101Koski Valtteri38:38,0

 
Luokka 25, 2WD (Autourheilun sääntökirja rallin sääntöjen kohdan 16 mukaiset autot) Yli 1600 cm3, Ennakkotutustuminen sallittu, Lähti:3
EK3, 18.04km, nopein: 86.5km/h
SijNroNimiTulosEro
1103Keskinen Joni12:30,9
266Annala Vesa17:23,14:52,2
Tulos EK 3 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1103Keskinen Joni38:18,2
266Annala Vesa46:02,8 7:44,6


Keskeyttäneet: 104, Yli-Rantala Teemu, 1B, Driveshaft
 
Luokka 26, 4WD (Autourheilun sääntökirja rallin sääntöjen kohdan 16 mukaiset autot), Ennakkotutustuminen sallittu, Lähti:1
EK3, 18.04km, nopein: 83.3km/h
SijNroNimiTulosEro
160Pellonpää Matti12:59,8
Tulos EK 3 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
160Pellonpää Matti40:54,5

 
Luokka 27, Historic kaikki ikäkaudet 4WD, Ennakkotutustuminen ei sallittu, Lähti:0
 
Luokka 28, Historic kaikki ikäkaudet 2WD, Ennakkotutustuminen ei sallittu, Lähti:0
 
Luokka 29, 2WD (Autourheilun sääntökirja rallin sääntöjen kohdan 16 mukaiset autot) enintään 1600 cm3, Ennakkotutustuminen ei sallittu, Lähti:2
EK3, 18.04km, nopein: 87.2km/h
SijNroNimiTulosEro
1107Siirilä Juha12:24,7
2106Ahoketo Lauri13:26,81:02,1
Tulos EK 3 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1107Siirilä Juha39:03,2*
2106Ahoketo Lauri42:29,6 3:26,4


*AT-pisteet: 107, Siirilä Juha, 2A, Myöhä, 30,0
 
Luokka 30, 2WD (Autourheilun sääntökirja rallin sääntöjen kohdan 16 mukaiset autot) yli 1600 cm3, Ennakkotutustuminen ei sallittu, Lähti:11
EK3, 18.04km, nopein: 87.9km/h
SijNroNimiTulosEro
1117Haapoja Jarno12:19,0
2108Tiilikka Sanna-Kaisa12:35,816,8
3116Haiminen Oskari12:55,636,6
4112Suokko Joni12:59,640,6
5114Kankaanpää Tomi13:12,853,8
6109Valtaala Elina13:32,11:13,1
7110Sorvisto Maria14:37,82:18,8
8113Lindholm Pekka15:03,52:44,5
Tulos EK 3 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1108Tiilikka Sanna-Kaisa38:41,3
2116Haiminen Oskari39:38,1 56,8
3112Suokko Joni39:58,0 1:16,7
4109Valtaala Elina41:25,9 2:44,6
5113Lindholm Pekka43:25,0*4:43,7
6110Sorvisto Maria43:46,3 5:05,0
7114Kankaanpää Tomi46:19,2 7:37,9
8117Haapoja Jarno48:36,8 9:55,5


Keskeyttäneet: 111, Uusineva Ville, 2B, Technical  -   115, Peräsalo Eetu, 2A, ?  -   118, Kananoja Jussi, 3B, Technical
*AT-pisteet: 113, Lindholm Pekka, 2C, Myöhä, 10,0
 
Luokka 31, 4WD (Autourheilun sääntökirja rallin sääntöjen kohdan 16 mukaiset autot) Ennakkotutustuminen ei sallittu, Lähti:0