17.-18.6.2022 SM Pohjanmaa Ralli

Tulokset  Keskeyttäneet (41)  AT-pisteet (16)  Tilastot Lähtöön oikeutettujen lista CSV


 << EK3 EK5 >> Yleiskilpailun tulos
SM Pohjanmaa Ralli
17.-18.6.2022
EK 4, LUOKKATULOKSET
Kaikki luokat
Pohjanmaa Ralli ry.
Hööpakka
 
Luokka 1, ERT RC2, FIA Rally2/R5, Rally 2 Kit, NR4 yli 2000 cc, S2000, Lähti:14
EK4, 12.58km, nopein: 129.5km/h
SijNroNimiTulosEro
14Heikkilä Mikko5:49,6
23Kaur Egon5:52,22,6
36Salo Juha5:54,85,2
41Lindholm Emil5:55,66,0
55Röyhkiö Aleksi6:01,311,7
67Valkonen Anssi6:03,513,9
710Ketomäki Jukka6:04,014,4
88Rytkönen Anssi6:06,717,1
99Tahko Riku6:13,824,2
1023Stensbøl Lars Martin6:25,135,5
1120Hämäläinen Kari6:33,143,5
Tulos EK 4 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
14Heikkilä Mikko36:53,0
21Lindholm Emil36:56,6*3,6
33Kaur Egon37:01,4 8,4
46Salo Juha37:16,2 23,2
55Röyhkiö Aleksi37:46,7 53,7
610Ketomäki Jukka38:09,9 1:16,9
77Valkonen Anssi38:12,6 1:19,6
88Rytkönen Anssi38:20,4 1:27,4
920Hämäläinen Kari40:47,1 3:54,1
1023Stensbøl Lars Martin41:00,5 4:07,5
119Tahko Riku41:36,5 4:43,5


Keskeyttäneet: 2, Asunmaa Teemu, 1B, Rolled  -   18, Eloluoma Mika, 3B, Off road  -   19, Krohn Jesse, 3B, Technical
*AT-pisteet: 1, Lindholm Emil, 1L, Vilppilähtö, 10,0
 
Luokka 2, ERT RGT, Lähti:0
 
Luokka 3, ERT RC3, FIA Rally 3, Lähti:3
EK4, 12.58km, nopein: 122.3km/h
SijNroNimiTulosEro
113Joona Lauri6:10,3
212Korhonen Roope6:17,16,8
Tulos EK 4 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
113Joona Lauri38:34,9
212Korhonen Roope38:37,1 2,2


Keskeyttäneet: 21, Kasi Jukka, 3A, Technical
 
Luokka 4, ERT RC4, FIA Rally 4/R2, R3, Ryhmä A enintään 2000 cc, Lähti:12
EK4, 12.58km, nopein: 114.3km/h
SijNroNimiTulosEro
130Hokkala Henri6:36,2
236Patajoki Niko6:40,13,9
335Välilä Tuomas6:43,87,6
432Nieminen Kristian6:44,28,0
537Iivari Jooa6:48,412,2
641Kogure Hikaru7:00,824,6
739Otake Nao7:04,428,2
840Yamamoto Yuki7:04,628,4
938Juupajärvi Joonas7:10,033,8
Tulos EK 4 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
130Hokkala Henri40:28,3
232Nieminen Kristian41:03,8 35,5
336Patajoki Niko41:15,3 47,0
435Välilä Tuomas41:42,9 1:14,6
537Iivari Jooa41:49,5 1:21,2
639Otake Nao42:59,2 2:30,9
740Yamamoto Yuki43:17,5 2:49,2
841Kogure Hikaru43:40,8*3:12,5
938Juupajärvi Joonas44:33,2 4:04,9


Keskeyttäneet: 31, Herranen Toni, 1B, Off road  -   33, Korhola Benjamin, 3B, Driveshaft  -   34, Kallio Jesse, 3B, Off road
*AT-pisteet: 41, Kogure Hikaru, 2L, Vilppilähtö, 10,0
 
Luokka 5, ERT RC5, FIA Rally 5/R1, Lähti:0
 
Luokka 6, SM1 Rally 2, FIN R 4WD (sisältää A, Super 2000 (vanhentunein luokituksin) ja WRC-2002 ja sitä ennen luokitellut autot), Lähti:0
 
Luokka 7, SM2 Tuotanto 4WD, N (2022 ja vanhemmat kv-luokituksen mukaiset), FIN N 4WD (sisältää N- ja R4-luokitellut autot (VR4) kansallisilla erivapauksilla ja myös vanhentunein luokituksin), FIN N5 (, Lähti:8
EK4, 12.58km, nopein: 120.4km/h
SijNroNimiTulosEro
117Lähdeniemi Arttu6:16,1
215Hautamäki Ville6:20,34,2
314Vuokila Miikka6:32,716,6
416Pasanen Juha6:34,118,0
525Latvala Matti6:35,219,1
622Heikkilä Reijo6:52,736,6
724Henkola Stefan7:02,846,7
Tulos EK 4 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
117Lähdeniemi Arttu39:05,4
215Hautamäki Ville39:30,5 25,1
314Vuokila Miikka40:27,0 1:21,6
416Pasanen Juha40:38,1 1:32,7
525Latvala Matti40:44,1 1:38,7
622Heikkilä Reijo42:09,3 3:03,9
724Henkola Stefan43:19,8 4:14,4


Keskeyttäneet: 26, Savela Pekka, 2B, Technical
 
Luokka 8, SM4 Rally 4, R1 ja R2 kansainvälisesti vanhentuneet luokitukset, Lähti:0
 
Luokka 9, SM5 V1600, (AKK, Liite J, Art. IX), Lähti:11
EK4, 12.58km, nopein: 103.8km/h
SijNroNimiTulosEro
143Pensas Jere7:16,1
244Lassila Leevi7:17,21,1
347Kauppinen Tuukka7:21,45,3
446Räikkönen Justus7:25,79,6
549Tikkinen Tomi7:26,09,9
645Pajuoja Walle7:28,612,5
748Aallontie Verneri7:38,522,4
850Korvola Mika7:41,925,8
951Tukiainen Tero7:48,632,5
1052Tavaila Otso7:54,138,0
1153Jyrkiäinen Suvi8:23,01:06,9
Tulos EK 4 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
143Pensas Jere44:38,6
244Lassila Leevi45:03,0 24,4
347Kauppinen Tuukka45:17,2 38,6
449Tikkinen Tomi45:27,4 48,8
545Pajuoja Walle45:38,7 1:00,1
646Räikkönen Justus45:44,2 1:05,6
748Aallontie Verneri45:48,8 1:10,2
851Tukiainen Tero46:46,1 2:07,5
950Korvola Mika46:49,7 2:11,1
1052Tavaila Otso47:51,9 3:13,3
1153Jyrkiäinen Suvi48:19,3 3:40,7

 
Luokka 10, SC1 R-lite, FIN R 4WD (sisältää A, Super 2000 (vanhentunein luokituksin) ja WRC- 2002 ja sitä ennen luokitellut autot), R-Lite, Lähti:2
EK4, 12.58km, nopein: 117km/h
SijNroNimiTulosEro
128Havelin Veli-Matti6:27,1
Tulos EK 4 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
128Havelin Veli-Matti1:00:55,1*


Keskeyttäneet: 27, Kuivinen Timo, 4A, Brakes
*AT-pisteet: 28, Havelin Veli-Matti, 2A, Myöhä, 10,0  -   28, Havelin Veli-Matti, 4A, Myöhä, 1:30,0
 
Luokka 11, SC2 F-ryhmä, Ryhmä F enintään 2550 cc, Ryhmä Pro F enintään 3050 cc, Lähti:10
EK4, 12.58km, nopein: 106.7km/h
SijNroNimiTulosEro
159Lauhasmaa Mikko7:04,4
261Sysimetsä Jari7:07,02,6
356Muhonen Reijo7:23,719,3
455Hast Mikko7:26,522,1
Tulos EK 4 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
159Lauhasmaa Mikko43:43,1
261Sysimetsä Jari43:49,5 6,4
356Muhonen Reijo44:16,4 33,3
455Hast Mikko1:02:29,8 18:46,7


Keskeyttäneet: 54, Forsgren Kim, 1B, Engine failure  -   57, Koski-Lammi Juho, 3B, Off road  -   58, Koski-Lammi Heikki, 3B, Rolled  -   62, Prusti Janne, 1B, Technical  -   63, Niemelä Jyrki, 2C, Technical  -   64, Hautaniemi Mika, 2A, Technical
 
Luokka 12, FIA Rally1, WRC 2011 ja uudemmat, Lähti:0
 
Luokka 13, RSJM 1, V1600, Lähti:10
EK4, 12.58km, nopein: 93.1km/h
SijNroNimiTulosEro
193Luoma Juhani8:06,3
294Lammi Juuso8:06,90,6
385Aromaa Ville8:10,54,2
487Korhonen Nuutti8:17,711,4
589Martiskainen Ismo8:19,313,0
686Söderström Jonny8:21,014,7
790Huikuri Tuomas8:21,415,1
891Ekroos Cecilia9:02,055,7
Tulos EK 4 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
194Lammi Juuso48:02,8
285Aromaa Ville48:12,3 9,5
393Luoma Juhani48:27,3 24,5
489Martiskainen Ismo48:33,0 30,2
587Korhonen Nuutti49:00,1 57,3
690Huikuri Tuomas49:06,6 1:03,8
786Söderström Jonny53:30,4*5:27,6
891Ekroos Cecilia53:58,3 5:55,5


Keskeyttäneet: 88, Kareinen Akseli, 4A, Technical  -   92, Hautamäki Jussi, 3B, Technical
*AT-pisteet: 86, Söderström Jonny, 2F, Myöhä, 3:50,0  -   86, Söderström Jonny, 3A, Myöhä, 10,0
 
Luokka 14, RSJM 2, Ryhmä F ja Pro F enintään 1400 cc, FIA Rally5/R1 enintään 1600 cc, Lähti:1
EK4, 12.58km, nopein: 88.7km/h
SijNroNimiTulosEro
196Latvanen Markus8:30,6
Tulos EK 4 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
196Latvanen Markus46:34,6

 
Luokka 15, RSJM 3, FIA Rally4/R2 enintään 1600 cc (myös kansainvälisesti vanhentuneet luokitukset), Ryhmä F enintään 1850 cc, Ryhmä Pro F enintään 1650 cc, Lähti:3
EK4, 12.58km, nopein: 99.6km/h
SijNroNimiTulosEro
197Kivioja Tuukka-Matias7:34,5
295Kärki Topi7:46,812,3
398Nikkanen Tino7:55,921,4
Tulos EK 4 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
197Kivioja Tuukka-Matias45:11,1
295Kärki Topi46:12,1 1:01,0
398Nikkanen Tino50:46,8 5:35,7

 
Luokka 16, RSJM 4, Ryhmä F yli 1850 cc, Ryhmä Pro F yli 1650 cc, FIA R3 ja R3T, Lähti:11
EK4, 12.58km, nopein: 103.9km/h
SijNroNimiTulosEro
174Jalava Miko7:15,8
278Löfvik Joakim7:19,53,7
375Timonen Henri7:21,55,7
476Kaakinen Jere7:32,116,3
584Rintamäki Antti7:33,217,4
677Sorsa Tomi7:37,621,8
781Ketomäki Esa7:38,522,7
882Mäkynen Jaakko7:39,824,0
979Pellinen Tero7:44,829,0
1080Riihimäki Tomi8:00,044,2
Tulos EK 4 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
174Jalava Miko43:48,2
275Timonen Henri44:42,3 54,1
378Löfvik Joakim44:50,8 1:02,6
484Rintamäki Antti45:20,7 1:32,5
579Pellinen Tero46:17,8 2:29,6
681Ketomäki Esa46:22,0 2:33,8
780Riihimäki Tomi47:33,5 3:45,3
882Mäkynen Jaakko47:42,4 3:54,2
977Sorsa Tomi55:24,9 11:36,7
1076Kaakinen Jere1:03:43,7 19:55,5


Keskeyttäneet: 83, Takala Sami, 1B, Transmission
 
Luokka 17, Nuorten SM, V1600, Lähti:8
EK4, 12.58km, nopein: 97.9km/h
SijNroNimiTulosEro
169Hakalehto Aatu7:42,6
271Salminen Viljami7:44,11,5
368Dahlqvist Raoul7:47,75,1
470Sääskilahti Henri7:48,76,1
567Ojala Joonas7:51,58,9
673Goman Joakim7:55,613,0
765Vatanen Ville7:58,115,5
872Kytömäki Esko8:00,117,5
Tulos EK 4 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
171Salminen Viljami47:09,8
269Hakalehto Aatu47:11,4 1,6
367Ojala Joonas47:17,3 7,5
468Dahlqvist Raoul47:30,6 20,8
570Sääskilahti Henri47:31,1 21,3
673Goman Joakim48:27,8 1:18,0
772Kytömäki Esko1:07:38,4 20:28,6
865Vatanen Ville1:07:48,3*20:38,5


*AT-pisteet: 65, Vatanen Ville, 2A, Myöhä, 50,0
 
Luokka 18, 2WD FIA:n alaisen lajiliiton (ASN) kansallisen, ralliin hyväksytyn säännön mukaiset autot.* (Ei ennakkotutustumista), Lähti:0
 
Luokka 19, 4WD FIA:n alaisen lajiliiton (ASN) kansallisen, ralliin hyväksytyn säännön mukaiset autot. (Ei ennakkotutustuttava), Lähti:1
EK4, 12.58km, nopein: 104.5km/h
SijNroNimiTulosEro
129Ylinen Petri7:13,2
Tulos EK 4 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
129Ylinen Petri43:55,7

 
Luokka 20, R-Lite ( Ennakkotutustuminen sallittu), Lähti:0
 
Luokka 21, Historic kaikki ikäkaudet 4WD (FIA:n Historic Technical Passport vaadittu) Ennakkotutustuminen sallittu, Lähti:1
EK4, 12.58km, nopein: 123.3km/h
SijNroNimiTulosEro
111Latvala Jari-Matti6:07,3
Tulos EK 4 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
111Latvala Jari-Matti38:42,7

 
Luokka 22, Historic kaikki ikäkaudet 2WD (FIA:n Historic Technical Passport vaadittu) Ennakkotutustuminen sallittu, Lähti:2
EK4, 12.58km, nopein: 95.7km/h
SijNroNimiTulosEro
1100Uusi-Ranta Arto7:53,2
299Ristolainen Marko10:36,22:43,0
Tulos EK 4 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1100Uusi-Ranta Arto47:38,5
299Ristolainen Marko58:52,2 11:13,7

 
Luokka 23, Historic kaikki ikäkaudet 2WD ja 4WD (kansallinen Historic-passi vaadittu NRC-sääntöjen mukaan) Ennakkotutustuminen sallittu, Lähti:0
 
Luokka 24, 2WD (Autourheilun sääntökirja rallin sääntöjen kohdan 16 mukaiset autot) enintään 1600 cm3 Ennakkotutustuminen sallittu, Lähti:1
EK4, 12.58km, nopein: 96.9km/h
SijNroNimiTulosEro
1101Koski Valtteri7:47,4
Tulos EK 4 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1101Koski Valtteri46:25,4

 
Luokka 25, 2WD (Autourheilun sääntökirja rallin sääntöjen kohdan 16 mukaiset autot) Yli 1600 cm3, Ennakkotutustuminen sallittu, Lähti:3
EK4, 12.58km, nopein: 97.7km/h
SijNroNimiTulosEro
1103Keskinen Joni7:43,5
266Annala Vesa9:19,51:36,0
Tulos EK 4 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1103Keskinen Joni46:01,7
266Annala Vesa57:12,3*11:10,6


Keskeyttäneet: 104, Yli-Rantala Teemu, 1B, Driveshaft
*AT-pisteet: 66, Annala Vesa, 4A, Myöhä, 1:50,0
 
Luokka 26, 4WD (Autourheilun sääntökirja rallin sääntöjen kohdan 16 mukaiset autot), Ennakkotutustuminen sallittu, Lähti:1
EK4, 12.58km, nopein: 94.1km/h
SijNroNimiTulosEro
160Pellonpää Matti8:01,5
Tulos EK 4 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
160Pellonpää Matti48:56,0

 
Luokka 27, Historic kaikki ikäkaudet 4WD, Ennakkotutustuminen ei sallittu, Lähti:0
 
Luokka 28, Historic kaikki ikäkaudet 2WD, Ennakkotutustuminen ei sallittu, Lähti:0
 
Luokka 29, 2WD (Autourheilun sääntökirja rallin sääntöjen kohdan 16 mukaiset autot) enintään 1600 cm3, Ennakkotutustuminen ei sallittu, Lähti:2
EK4, 12.58km, nopein: 99.4km/h
SijNroNimiTulosEro
1107Siirilä Juha7:35,4
2106Ahoketo Lauri8:30,455,0
Tulos EK 4 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1107Siirilä Juha46:38,6*
2106Ahoketo Lauri51:00,0 4:21,4


*AT-pisteet: 107, Siirilä Juha, 2A, Myöhä, 30,0
 
Luokka 30, 2WD (Autourheilun sääntökirja rallin sääntöjen kohdan 16 mukaiset autot) yli 1600 cm3, Ennakkotutustuminen ei sallittu, Lähti:11
EK4, 12.58km, nopein: 99.3km/h
SijNroNimiTulosEro
1117Haapoja Jarno7:36,3
2108Tiilikka Sanna-Kaisa7:48,111,8
3116Haiminen Oskari7:57,120,8
4112Suokko Joni8:04,127,8
5114Kankaanpää Tomi8:05,529,2
6113Lindholm Pekka8:34,858,5
7110Sorvisto Maria9:06,11:29,8
Tulos EK 4 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1108Tiilikka Sanna-Kaisa46:29,4
2116Haiminen Oskari47:35,2 1:05,8
3112Suokko Joni48:02,1 1:32,7
4113Lindholm Pekka51:59,8*5:30,4
5110Sorvisto Maria52:52,4 6:23,0
6114Kankaanpää Tomi54:24,7 7:55,3
7117Haapoja Jarno56:13,1 9:43,7


Keskeyttäneet: 109, Valtaala Elina, 4A, Technical  -   111, Uusineva Ville, 2B, Technical  -   115, Peräsalo Eetu, 2A, ?  -   118, Kananoja Jussi, 3B, Technical
*AT-pisteet: 113, Lindholm Pekka, 2C, Myöhä, 10,0
 
Luokka 31, 4WD (Autourheilun sääntökirja rallin sääntöjen kohdan 16 mukaiset autot) Ennakkotutustuminen ei sallittu, Lähti:0