17.-18.6.2022 SM Pohjanmaa Ralli

Tulokset  Keskeyttäneet (41)  AT-pisteet (16)  Tilastot Lähtöön oikeutettujen lista CSV


 << EK4 EK6 >> Yleiskilpailun tulos
SM Pohjanmaa Ralli
17.-18.6.2022
EK 5, LUOKKATULOKSET
Kaikki luokat
Pohjanmaa Ralli ry.
Viitala
 
Luokka 1, ERT RC2, FIA Rally2/R5, Rally 2 Kit, NR4 yli 2000 cc, S2000, Lähti:14
EK5, 10.8km, nopein: 124.1km/h
SijNroNimiTulosEro
14Heikkilä Mikko5:13,3
21Lindholm Emil5:13,70,4
33Kaur Egon5:15,11,8
46Salo Juha5:15,42,1
55Röyhkiö Aleksi5:25,111,8
67Valkonen Anssi5:26,713,4
710Ketomäki Jukka5:31,117,8
88Rytkönen Anssi5:31,618,3
99Tahko Riku5:32,419,1
1023Stensbøl Lars Martin5:47,033,7
1120Hämäläinen Kari5:57,344,0
Tulos EK 5 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
14Heikkilä Mikko42:06,3
21Lindholm Emil42:10,3*4,0
33Kaur Egon42:16,5 10,2
46Salo Juha42:31,6 25,3
55Röyhkiö Aleksi43:11,8 1:05,5
67Valkonen Anssi43:39,3 1:33,0
710Ketomäki Jukka43:41,0 1:34,7
88Rytkönen Anssi43:52,0 1:45,7
920Hämäläinen Kari46:44,4 4:38,1
1023Stensbøl Lars Martin46:47,5 4:41,2
119Tahko Riku47:08,9 5:02,6


Keskeyttäneet: 2, Asunmaa Teemu, 1B, Rolled  -   18, Eloluoma Mika, 3B, Off road  -   19, Krohn Jesse, 3B, Technical
*AT-pisteet: 1, Lindholm Emil, 1L, Vilppilähtö, 10,0
 
Luokka 2, ERT RGT, Lähti:0
 
Luokka 3, ERT RC3, FIA Rally 3, Lähti:3
EK5, 10.8km, nopein: 117.6km/h
SijNroNimiTulosEro
113Joona Lauri5:30,6
212Korhonen Roope5:35,14,5
Tulos EK 5 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
113Joona Lauri44:05,5
212Korhonen Roope44:12,2 6,7


Keskeyttäneet: 21, Kasi Jukka, 3A, Technical
 
Luokka 4, ERT RC4, FIA Rally 4/R2, R3, Ryhmä A enintään 2000 cc, Lähti:12
EK5, 10.8km, nopein: 108.5km/h
SijNroNimiTulosEro
135Välilä Tuomas5:58,4
236Patajoki Niko6:01,93,5
330Hokkala Henri6:03,65,2
437Iivari Jooa6:04,25,8
541Kogure Hikaru6:20,522,1
638Juupajärvi Joonas6:30,432,0
740Yamamoto Yuki6:32,133,7
832Nieminen Kristian6:53,354,9
Tulos EK 5 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
130Hokkala Henri46:31,9
236Patajoki Niko47:17,2 45,3
335Välilä Tuomas47:41,3 1:09,4
437Iivari Jooa47:53,7 1:21,8
532Nieminen Kristian47:57,1 1:25,2
640Yamamoto Yuki49:49,6 3:17,7
741Kogure Hikaru50:01,3*3:29,4
838Juupajärvi Joonas51:03,6 4:31,7


Keskeyttäneet: 31, Herranen Toni, 1B, Off road  -   33, Korhola Benjamin, 3B, Driveshaft  -   34, Kallio Jesse, 3B, Off road  -   39, Otake Nao, 5B, Technical
*AT-pisteet: 41, Kogure Hikaru, 2L, Vilppilähtö, 10,0
 
Luokka 5, ERT RC5, FIA Rally 5/R1, Lähti:0
 
Luokka 6, SM1 Rally 2, FIN R 4WD (sisältää A, Super 2000 (vanhentunein luokituksin) ja WRC-2002 ja sitä ennen luokitellut autot), Lähti:0
 
Luokka 7, SM2 Tuotanto 4WD, N (2022 ja vanhemmat kv-luokituksen mukaiset), FIN N 4WD (sisältää N- ja R4-luokitellut autot (VR4) kansallisilla erivapauksilla ja myös vanhentunein luokituksin), FIN N5 (, Lähti:8
EK5, 10.8km, nopein: 114.3km/h
SijNroNimiTulosEro
117Lähdeniemi Arttu5:40,1
215Hautamäki Ville5:45,55,4
314Vuokila Miikka5:54,013,9
416Pasanen Juha5:59,519,4
525Latvala Matti6:00,720,6
624Henkola Stefan6:20,240,1
722Heikkilä Reijo6:21,141,0
Tulos EK 5 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
117Lähdeniemi Arttu44:45,5
215Hautamäki Ville45:16,0 30,5
314Vuokila Miikka46:21,0 1:35,5
416Pasanen Juha46:37,6 1:52,1
525Latvala Matti46:44,8 1:59,3
622Heikkilä Reijo48:30,4 3:44,9
724Henkola Stefan49:40,0 4:54,5


Keskeyttäneet: 26, Savela Pekka, 2B, Technical
 
Luokka 8, SM4 Rally 4, R1 ja R2 kansainvälisesti vanhentuneet luokitukset, Lähti:0
 
Luokka 9, SM5 V1600, (AKK, Liite J, Art. IX), Lähti:11
EK5, 10.8km, nopein: 99.3km/h
SijNroNimiTulosEro
144Lassila Leevi6:31,4
247Kauppinen Tuukka6:33,01,6
349Tikkinen Tomi6:34,12,7
443Pensas Jere6:35,54,1
546Räikkönen Justus6:38,06,6
645Pajuoja Walle6:39,68,2
748Aallontie Verneri6:48,917,5
851Tukiainen Tero6:52,220,8
950Korvola Mika6:52,921,5
1052Tavaila Otso7:02,531,1
1153Jyrkiäinen Suvi7:24,453,0
Tulos EK 5 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
143Pensas Jere51:14,1
244Lassila Leevi51:34,4 20,3
347Kauppinen Tuukka51:50,2 36,1
449Tikkinen Tomi52:01,5 47,4
545Pajuoja Walle52:18,3 1:04,2
646Räikkönen Justus52:22,2 1:08,1
748Aallontie Verneri52:37,7 1:23,6
851Tukiainen Tero53:38,3 2:24,2
950Korvola Mika53:42,6 2:28,5
1052Tavaila Otso54:54,4 3:40,3
1153Jyrkiäinen Suvi55:43,7 4:29,6

 
Luokka 10, SC1 R-lite, FIN R 4WD (sisältää A, Super 2000 (vanhentunein luokituksin) ja WRC- 2002 ja sitä ennen luokitellut autot), R-Lite, Lähti:2
EK5, 10.8km, nopein: 110.3km/h
SijNroNimiTulosEro
128Havelin Veli-Matti5:52,6
Tulos EK 5 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
128Havelin Veli-Matti1:06:47,7*


Keskeyttäneet: 27, Kuivinen Timo, 4A, Brakes
*AT-pisteet: 28, Havelin Veli-Matti, 2A, Myöhä, 10,0  -   28, Havelin Veli-Matti, 4A, Myöhä, 1:30,0
 
Luokka 11, SC2 F-ryhmä, Ryhmä F enintään 2550 cc, Ryhmä Pro F enintään 3050 cc, Lähti:10
EK5, 10.8km, nopein: 99.8km/h
SijNroNimiTulosEro
161Sysimetsä Jari6:29,7
259Lauhasmaa Mikko6:35,45,7
356Muhonen Reijo6:52,322,6
455Hast Mikko7:38,31:08,6
Tulos EK 5 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
159Lauhasmaa Mikko50:18,5
261Sysimetsä Jari50:19,2 0,7
356Muhonen Reijo51:08,7 50,2
455Hast Mikko1:10:08,1 19:49,6


Keskeyttäneet: 54, Forsgren Kim, 1B, Engine failure  -   57, Koski-Lammi Juho, 3B, Off road  -   58, Koski-Lammi Heikki, 3B, Rolled  -   62, Prusti Janne, 1B, Technical  -   63, Niemelä Jyrki, 2C, Technical  -   64, Hautaniemi Mika, 2A, Technical
 
Luokka 12, FIA Rally1, WRC 2011 ja uudemmat, Lähti:0
 
Luokka 13, RSJM 1, V1600, Lähti:10
EK5, 10.8km, nopein: 90.7km/h
SijNroNimiTulosEro
194Lammi Juuso7:08,9
293Luoma Juhani7:15,06,1
389Martiskainen Ismo7:19,010,1
485Aromaa Ville7:19,911,0
587Korhonen Nuutti7:22,313,4
690Huikuri Tuomas7:26,217,3
791Ekroos Cecilia8:03,654,7
Tulos EK 5 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
194Lammi Juuso55:11,7
285Aromaa Ville55:32,2 20,5
393Luoma Juhani55:42,3 30,6
489Martiskainen Ismo55:52,0 40,3
587Korhonen Nuutti56:22,4 1:10,7
690Huikuri Tuomas56:32,8 1:21,1
791Ekroos Cecilia1:02:01,9 6:50,2


Keskeyttäneet: 86, Söderström Jonny, 5A, Disqualified - Over max late  -   88, Kareinen Akseli, 4A, Technical  -   92, Hautamäki Jussi, 3B, Technical
*AT-pisteet: 86, Söderström Jonny, 3A, Myöhä, 10,0  -   86, Söderström Jonny, 2F, Myöhä, 3:50,0
 
Luokka 14, RSJM 2, Ryhmä F ja Pro F enintään 1400 cc, FIA Rally5/R1 enintään 1600 cc, Lähti:1

Keskeyttäneet: 96, Latvanen Markus, 5A, Clutch
 
Luokka 15, RSJM 3, FIA Rally4/R2 enintään 1600 cc (myös kansainvälisesti vanhentuneet luokitukset), Ryhmä F enintään 1850 cc, Ryhmä Pro F enintään 1650 cc, Lähti:3
EK5, 10.8km, nopein: 97.3km/h
SijNroNimiTulosEro
197Kivioja Tuukka-Matias6:39,5
295Kärki Topi6:59,620,1
398Nikkanen Tino7:24,845,3
Tulos EK 5 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
197Kivioja Tuukka-Matias51:50,6
295Kärki Topi53:11,7 1:21,1
398Nikkanen Tino58:11,6 6:21,0

 
Luokka 16, RSJM 4, Ryhmä F yli 1850 cc, Ryhmä Pro F yli 1650 cc, FIA R3 ja R3T, Lähti:11
EK5, 10.8km, nopein: 97km/h
SijNroNimiTulosEro
184Rintamäki Antti6:40,9
281Ketomäki Esa6:42,41,5
375Timonen Henri6:42,61,7
478Löfvik Joakim6:45,44,5
574Jalava Miko6:48,27,3
679Pellinen Tero6:52,311,4
776Kaakinen Jere6:53,412,5
882Mäkynen Jaakko6:57,716,8
980Riihimäki Tomi7:13,132,2
Tulos EK 5 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
174Jalava Miko50:36,4
275Timonen Henri51:24,9 48,5
378Löfvik Joakim51:36,2 59,8
484Rintamäki Antti52:01,6 1:25,2
581Ketomäki Esa53:04,4 2:28,0
679Pellinen Tero53:10,1 2:33,7
782Mäkynen Jaakko54:40,1 4:03,7
880Riihimäki Tomi54:46,6 4:10,2
976Kaakinen Jere1:10:37,1 20:00,7


Keskeyttäneet: 77, Sorsa Tomi, 5B, Off road  -   83, Takala Sami, 1B, Transmission
 
Luokka 17, Nuorten SM, V1600, Lähti:8
EK5, 10.8km, nopein: 94.3km/h
SijNroNimiTulosEro
170Sääskilahti Henri6:52,4
271Salminen Viljami6:54,42,0
367Ojala Joonas6:58,66,2
469Hakalehto Aatu6:59,87,4
568Dahlqvist Raoul7:01,69,2
673Goman Joakim7:03,711,3
765Vatanen Ville7:07,415,0
872Kytömäki Esko7:13,521,1
Tulos EK 5 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
171Salminen Viljami54:04,2
269Hakalehto Aatu54:11,2 7,0
367Ojala Joonas54:15,9 11,7
470Sääskilahti Henri54:23,5 19,3
568Dahlqvist Raoul54:32,2 28,0
673Goman Joakim55:31,5 1:27,3
772Kytömäki Esko1:14:51,9 20:47,7
865Vatanen Ville1:14:55,7*20:51,5


*AT-pisteet: 65, Vatanen Ville, 2A, Myöhä, 50,0
 
Luokka 18, 2WD FIA:n alaisen lajiliiton (ASN) kansallisen, ralliin hyväksytyn säännön mukaiset autot.* (Ei ennakkotutustumista), Lähti:0
 
Luokka 19, 4WD FIA:n alaisen lajiliiton (ASN) kansallisen, ralliin hyväksytyn säännön mukaiset autot. (Ei ennakkotutustuttava), Lähti:1
EK5, 10.8km, nopein: 100.8km/h
SijNroNimiTulosEro
129Ylinen Petri6:25,7
Tulos EK 5 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
129Ylinen Petri50:21,4

 
Luokka 20, R-Lite ( Ennakkotutustuminen sallittu), Lähti:0
 
Luokka 21, Historic kaikki ikäkaudet 4WD (FIA:n Historic Technical Passport vaadittu) Ennakkotutustuminen sallittu, Lähti:1
EK5, 10.8km, nopein: 117.6km/h
SijNroNimiTulosEro
111Latvala Jari-Matti5:30,7
Tulos EK 5 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
111Latvala Jari-Matti44:13,4

 
Luokka 22, Historic kaikki ikäkaudet 2WD (FIA:n Historic Technical Passport vaadittu) Ennakkotutustuminen sallittu, Lähti:2
EK5, 10.8km, nopein: 89.9km/h
SijNroNimiTulosEro
1100Uusi-Ranta Arto7:12,7
299Ristolainen Marko9:29,32:16,6
Tulos EK 5 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1100Uusi-Ranta Arto54:51,2
299Ristolainen Marko1:08:21,5 13:30,3

 
Luokka 23, Historic kaikki ikäkaudet 2WD ja 4WD (kansallinen Historic-passi vaadittu NRC-sääntöjen mukaan) Ennakkotutustuminen sallittu, Lähti:0
 
Luokka 24, 2WD (Autourheilun sääntökirja rallin sääntöjen kohdan 16 mukaiset autot) enintään 1600 cm3 Ennakkotutustuminen sallittu, Lähti:1
EK5, 10.8km, nopein: 88.7km/h
SijNroNimiTulosEro
1101Koski Valtteri7:18,3
Tulos EK 5 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1101Koski Valtteri53:43,7

 
Luokka 25, 2WD (Autourheilun sääntökirja rallin sääntöjen kohdan 16 mukaiset autot) Yli 1600 cm3, Ennakkotutustuminen sallittu, Lähti:3
EK5, 10.8km, nopein: 91.1km/h
SijNroNimiTulosEro
1103Keskinen Joni7:06,6
266Annala Vesa9:09,32:02,7
Tulos EK 5 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1103Keskinen Joni53:08,3
266Annala Vesa1:06:21,6*13:13,3


Keskeyttäneet: 104, Yli-Rantala Teemu, 1B, Driveshaft
*AT-pisteet: 66, Annala Vesa, 4A, Myöhä, 1:50,0
 
Luokka 26, 4WD (Autourheilun sääntökirja rallin sääntöjen kohdan 16 mukaiset autot), Ennakkotutustuminen sallittu, Lähti:1
EK5, 10.8km, nopein: 89.1km/h
SijNroNimiTulosEro
160Pellonpää Matti7:16,3
Tulos EK 5 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
160Pellonpää Matti56:12,3

 
Luokka 27, Historic kaikki ikäkaudet 4WD, Ennakkotutustuminen ei sallittu, Lähti:0
 
Luokka 28, Historic kaikki ikäkaudet 2WD, Ennakkotutustuminen ei sallittu, Lähti:0
 
Luokka 29, 2WD (Autourheilun sääntökirja rallin sääntöjen kohdan 16 mukaiset autot) enintään 1600 cm3, Ennakkotutustuminen ei sallittu, Lähti:2
EK5, 10.8km, nopein: 93.9km/h
SijNroNimiTulosEro
1107Siirilä Juha6:53,9
2106Ahoketo Lauri7:39,045,1
Tulos EK 5 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1107Siirilä Juha53:32,5*
2106Ahoketo Lauri58:39,0 5:06,5


*AT-pisteet: 107, Siirilä Juha, 2A, Myöhä, 30,0
 
Luokka 30, 2WD (Autourheilun sääntökirja rallin sääntöjen kohdan 16 mukaiset autot) yli 1600 cm3, Ennakkotutustuminen ei sallittu, Lähti:11
EK5, 10.8km, nopein: 95.1km/h
SijNroNimiTulosEro
1117Haapoja Jarno6:48,8
2108Tiilikka Sanna-Kaisa7:09,420,6
3114Kankaanpää Tomi7:15,726,9
4116Haiminen Oskari7:19,230,4
5112Suokko Joni7:27,038,2
6113Lindholm Pekka7:38,850,0
7110Sorvisto Maria8:14,51:25,7
Tulos EK 5 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1108Tiilikka Sanna-Kaisa53:38,8
2116Haiminen Oskari54:54,4 1:15,6
3112Suokko Joni55:29,1 1:50,3
4113Lindholm Pekka59:38,6*5:59,8
5110Sorvisto Maria1:01:06,9 7:28,1
6114Kankaanpää Tomi1:01:40,4 8:01,6
7117Haapoja Jarno1:03:01,9 9:23,1


Keskeyttäneet: 109, Valtaala Elina, 4A, Technical  -   111, Uusineva Ville, 2B, Technical  -   115, Peräsalo Eetu, 2A, ?  -   118, Kananoja Jussi, 3B, Technical
*AT-pisteet: 113, Lindholm Pekka, 2C, Myöhä, 10,0
 
Luokka 31, 4WD (Autourheilun sääntökirja rallin sääntöjen kohdan 16 mukaiset autot) Ennakkotutustuminen ei sallittu, Lähti:0