17.-18.6.2022 SM Pohjanmaa Ralli

Tulokset  Keskeyttäneet (41)  AT-pisteet (16)  Tilastot Lähtöön oikeutettujen lista CSV


 << EK5 EK7 >> Yleiskilpailun tulos
SM Pohjanmaa Ralli
17.-18.6.2022
EK 6, LUOKKATULOKSET
Kaikki luokat
Pohjanmaa Ralli ry.
Seinäjoki City
 
Luokka 1, ERT RC2, FIA Rally2/R5, Rally 2 Kit, NR4 yli 2000 cc, S2000, Lähti:14
EK6, 1.4km, nopein: 66.8km/h
SijNroNimiTulosEro
16Salo Juha1:15,4
21Lindholm Emil1:16,51,1
34Heikkilä Mikko1:17,52,1
45Röyhkiö Aleksi1:18,22,8
53Kaur Egon1:18,32,9
610Ketomäki Jukka1:19,03,6
77Valkonen Anssi1:19,44,0
89Tahko Riku1:20,45,0
98Rytkönen Anssi1:20,95,5
1023Stensbøl Lars Martin1:20,95,5
1120Hämäläinen Kari1:21,56,1
Tulos EK 6 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
14Heikkilä Mikko43:23,8
21Lindholm Emil43:26,8*3,0
33Kaur Egon43:34,8 11,0
46Salo Juha43:47,0 23,2
57Valkonen Anssi44:58,7 1:34,9
65Röyhkiö Aleksi45:00,0*1:36,2
710Ketomäki Jukka45:00,0 1:36,2
88Rytkönen Anssi45:12,9 1:49,1
920Hämäläinen Kari48:05,9 4:42,1
1023Stensbøl Lars Martin48:08,4 4:44,6
119Tahko Riku48:29,3 5:05,5


Keskeyttäneet: 2, Asunmaa Teemu, 1B, Rolled  -   18, Eloluoma Mika, 3B, Off road  -   19, Krohn Jesse, 3B, Technical
*AT-pisteet: 1, Lindholm Emil, 1L, Vilppilähtö, 10,0  -   5, Röyhkiö Aleksi, 5D, Myöhä, 30,0
 
Luokka 2, ERT RGT, Lähti:0
 
Luokka 3, ERT RC3, FIA Rally 3, Lähti:3
EK6, 1.4km, nopein: 63.7km/h
SijNroNimiTulosEro
113Joona Lauri1:19,1
212Korhonen Roope1:20,41,3
Tulos EK 6 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
113Joona Lauri45:24,6
212Korhonen Roope45:32,6 8,0


Keskeyttäneet: 21, Kasi Jukka, 3A, Technical
 
Luokka 4, ERT RC4, FIA Rally 4/R2, R3, Ryhmä A enintään 2000 cc, Lähti:12
EK6, 1.4km, nopein: 59km/h
SijNroNimiTulosEro
135Välilä Tuomas1:25,4
237Iivari Jooa1:25,80,4
332Nieminen Kristian1:27,31,9
436Patajoki Niko1:30,24,8
541Kogure Hikaru1:30,34,9
630Hokkala Henri1:30,55,1
740Yamamoto Yuki1:30,65,2
838Juupajärvi Joonas1:33,78,3
Tulos EK 6 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
130Hokkala Henri48:02,4
236Patajoki Niko48:47,4 45,0
335Välilä Tuomas49:06,7 1:04,3
437Iivari Jooa49:19,5 1:17,1
532Nieminen Kristian49:24,4 1:22,0
640Yamamoto Yuki51:20,2 3:17,8
741Kogure Hikaru51:31,6*3:29,2
838Juupajärvi Joonas52:37,3 4:34,9


Keskeyttäneet: 31, Herranen Toni, 1B, Off road  -   33, Korhola Benjamin, 3B, Driveshaft  -   34, Kallio Jesse, 3B, Off road  -   39, Otake Nao, 5B, Technical
*AT-pisteet: 41, Kogure Hikaru, 2L, Vilppilähtö, 10,0
 
Luokka 5, ERT RC5, FIA Rally 5/R1, Lähti:0
 
Luokka 6, SM1 Rally 2, FIN R 4WD (sisältää A, Super 2000 (vanhentunein luokituksin) ja WRC-2002 ja sitä ennen luokitellut autot), Lähti:0
 
Luokka 7, SM2 Tuotanto 4WD, N (2022 ja vanhemmat kv-luokituksen mukaiset), FIN N 4WD (sisältää N- ja R4-luokitellut autot (VR4) kansallisilla erivapauksilla ja myös vanhentunein luokituksin), FIN N5 (, Lähti:8
EK6, 1.4km, nopein: 60.9km/h
SijNroNimiTulosEro
122Heikkilä Reijo1:22,7
214Vuokila Miikka1:23,60,9
317Lähdeniemi Arttu1:23,71,0
416Pasanen Juha1:25,32,6
525Latvala Matti1:28,45,7
624Henkola Stefan1:29,97,2
715Hautamäki Ville1:30,37,6
Tulos EK 6 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
117Lähdeniemi Arttu46:09,2
215Hautamäki Ville46:46,3 37,1
314Vuokila Miikka47:44,6 1:35,4
416Pasanen Juha48:02,9 1:53,7
525Latvala Matti48:13,2 2:04,0
622Heikkilä Reijo49:53,1 3:43,9
724Henkola Stefan51:09,9 5:00,7


Keskeyttäneet: 26, Savela Pekka, 2B, Technical
 
Luokka 8, SM4 Rally 4, R1 ja R2 kansainvälisesti vanhentuneet luokitukset, Lähti:0
 
Luokka 9, SM5 V1600, (AKK, Liite J, Art. IX), Lähti:11
EK6, 1.4km, nopein: 54.4km/h
SijNroNimiTulosEro
143Pensas Jere1:32,7
245Pajuoja Walle1:32,7
346Räikkönen Justus1:32,90,2
444Lassila Leevi1:33,60,9
547Kauppinen Tuukka1:33,60,9
648Aallontie Verneri1:34,31,6
750Korvola Mika1:34,61,9
851Tukiainen Tero1:35,73,0
949Tikkinen Tomi1:36,33,6
1052Tavaila Otso1:37,75,0
1153Jyrkiäinen Suvi1:44,011,3
Tulos EK 6 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
143Pensas Jere52:46,8
244Lassila Leevi53:08,0 21,2
347Kauppinen Tuukka53:23,8 37,0
449Tikkinen Tomi53:37,8 51,0
545Pajuoja Walle53:51,0 1:04,2
646Räikkönen Justus53:55,1 1:08,3
748Aallontie Verneri54:12,0 1:25,2
851Tukiainen Tero55:14,0 2:27,2
950Korvola Mika55:17,2 2:30,4
1052Tavaila Otso56:32,1 3:45,3
1153Jyrkiäinen Suvi57:27,7 4:40,9

 
Luokka 10, SC1 R-lite, FIN R 4WD (sisältää A, Super 2000 (vanhentunein luokituksin) ja WRC- 2002 ja sitä ennen luokitellut autot), R-Lite, Lähti:2
EK6, 1.4km, nopein: 53.1km/h
SijNroNimiTulosEro
128Havelin Veli-Matti1:34,9
Tulos EK 6 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
128Havelin Veli-Matti1:08:22,6*


Keskeyttäneet: 27, Kuivinen Timo, 4A, Brakes
*AT-pisteet: 28, Havelin Veli-Matti, 2A, Myöhä, 10,0  -   28, Havelin Veli-Matti, 4A, Myöhä, 1:30,0
 
Luokka 11, SC2 F-ryhmä, Ryhmä F enintään 2550 cc, Ryhmä Pro F enintään 3050 cc, Lähti:10
EK6, 1.4km, nopein: 56.6km/h
SijNroNimiTulosEro
155Hast Mikko1:29,1
259Lauhasmaa Mikko1:30,91,8
356Muhonen Reijo1:35,46,3
461Sysimetsä Jari1:36,97,8
Tulos EK 6 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
159Lauhasmaa Mikko51:49,4
261Sysimetsä Jari51:56,1 6,7
356Muhonen Reijo52:44,1 54,7
455Hast Mikko1:11:37,2 19:47,8


Keskeyttäneet: 54, Forsgren Kim, 1B, Engine failure  -   57, Koski-Lammi Juho, 3B, Off road  -   58, Koski-Lammi Heikki, 3B, Rolled  -   62, Prusti Janne, 1B, Technical  -   63, Niemelä Jyrki, 2C, Technical  -   64, Hautaniemi Mika, 2A, Technical
 
Luokka 12, FIA Rally1, WRC 2011 ja uudemmat, Lähti:0
 
Luokka 13, RSJM 1, V1600, Lähti:10
EK6, 1.4km, nopein: 53.1km/h
SijNroNimiTulosEro
187Korhonen Nuutti1:34,9
290Huikuri Tuomas1:35,70,8
394Lammi Juuso1:36,01,1
493Luoma Juhani1:36,81,9
585Aromaa Ville1:38,13,2
689Martiskainen Ismo1:38,94,0
791Ekroos Cecilia1:46,111,2
Tulos EK 6 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
194Lammi Juuso56:47,7
285Aromaa Ville57:10,3 22,6
393Luoma Juhani57:19,1 31,4
489Martiskainen Ismo57:30,9 43,2
587Korhonen Nuutti57:57,3 1:09,6
690Huikuri Tuomas58:08,5 1:20,8
791Ekroos Cecilia1:03:48,0 7:00,3


Keskeyttäneet: 86, Söderström Jonny, 5A, Disqualified - Over max late  -   88, Kareinen Akseli, 4A, Technical  -   92, Hautamäki Jussi, 3B, Technical
*AT-pisteet: 86, Söderström Jonny, 2F, Myöhä, 3:50,0  -   86, Söderström Jonny, 3A, Myöhä, 10,0
 
Luokka 14, RSJM 2, Ryhmä F ja Pro F enintään 1400 cc, FIA Rally5/R1 enintään 1600 cc, Lähti:1

Keskeyttäneet: 96, Latvanen Markus, 5A, Clutch
 
Luokka 15, RSJM 3, FIA Rally4/R2 enintään 1600 cc (myös kansainvälisesti vanhentuneet luokitukset), Ryhmä F enintään 1850 cc, Ryhmä Pro F enintään 1650 cc, Lähti:3
EK6, 1.4km, nopein: 54.7km/h
SijNroNimiTulosEro
195Kärki Topi1:32,1
297Kivioja Tuukka-Matias1:40,18,0
Tulos EK 6 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
197Kivioja Tuukka-Matias53:30,7
295Kärki Topi54:43,8 1:13,1


Keskeyttäneet: 98, Nikkanen Tino, 5D, Technical
 
Luokka 16, RSJM 4, Ryhmä F yli 1850 cc, Ryhmä Pro F yli 1650 cc, FIA R3 ja R3T, Lähti:11
EK6, 1.4km, nopein: 56.5km/h
SijNroNimiTulosEro
178Löfvik Joakim1:29,2
274Jalava Miko1:31,32,1
381Ketomäki Esa1:31,52,3
484Rintamäki Antti1:32,43,2
580Riihimäki Tomi1:34,95,7
675Timonen Henri1:35,66,4
782Mäkynen Jaakko1:36,77,5
879Pellinen Tero1:38,49,2
Tulos EK 6 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
174Jalava Miko52:07,7
275Timonen Henri53:00,5 52,8
378Löfvik Joakim53:05,4 57,7
484Rintamäki Antti53:34,0 1:26,3
581Ketomäki Esa54:35,9 2:28,2
679Pellinen Tero54:48,5 2:40,8
782Mäkynen Jaakko56:16,8 4:09,1
880Riihimäki Tomi56:21,5 4:13,8


Keskeyttäneet: 76, Kaakinen Jere, 5C, Off road  -   77, Sorsa Tomi, 5B, Off road  -   83, Takala Sami, 1B, Transmission
 
Luokka 17, Nuorten SM, V1600, Lähti:8
EK6, 1.4km, nopein: 53.7km/h
SijNroNimiTulosEro
168Dahlqvist Raoul1:33,9
270Sääskilahti Henri1:34,00,1
369Hakalehto Aatu1:35,71,8
465Vatanen Ville1:39,45,5
572Kytömäki Esko1:39,45,5
667Ojala Joonas1:39,65,7
771Salminen Viljami1:40,16,2
873Goman Joakim1:40,97,0
Tulos EK 6 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
171Salminen Viljami55:44,3
269Hakalehto Aatu55:46,9 2,6
367Ojala Joonas55:55,5 11,2
470Sääskilahti Henri55:57,5 13,2
568Dahlqvist Raoul56:06,1 21,8
673Goman Joakim57:12,4 1:28,1
772Kytömäki Esko1:16:31,3 20:47,0
865Vatanen Ville1:16:35,1*20:50,8


*AT-pisteet: 65, Vatanen Ville, 2A, Myöhä, 50,0
 
Luokka 18, 2WD FIA:n alaisen lajiliiton (ASN) kansallisen, ralliin hyväksytyn säännön mukaiset autot.* (Ei ennakkotutustumista), Lähti:0
 
Luokka 19, 4WD FIA:n alaisen lajiliiton (ASN) kansallisen, ralliin hyväksytyn säännön mukaiset autot. (Ei ennakkotutustuttava), Lähti:1
EK6, 1.4km, nopein: 60km/h
SijNroNimiTulosEro
129Ylinen Petri1:24,0
Tulos EK 6 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
129Ylinen Petri51:45,4

 
Luokka 20, R-Lite ( Ennakkotutustuminen sallittu), Lähti:0
 
Luokka 21, Historic kaikki ikäkaudet 4WD (FIA:n Historic Technical Passport vaadittu) Ennakkotutustuminen sallittu, Lähti:1
EK6, 1.4km, nopein: 62.3km/h
SijNroNimiTulosEro
111Latvala Jari-Matti1:20,9
Tulos EK 6 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
111Latvala Jari-Matti45:34,3

 
Luokka 22, Historic kaikki ikäkaudet 2WD (FIA:n Historic Technical Passport vaadittu) Ennakkotutustuminen sallittu, Lähti:2
EK6, 1.4km, nopein: 52.4km/h
SijNroNimiTulosEro
1100Uusi-Ranta Arto1:36,1
299Ristolainen Marko1:52,216,1
Tulos EK 6 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1100Uusi-Ranta Arto56:27,3
299Ristolainen Marko1:10:13,7 13:46,4

 
Luokka 23, Historic kaikki ikäkaudet 2WD ja 4WD (kansallinen Historic-passi vaadittu NRC-sääntöjen mukaan) Ennakkotutustuminen sallittu, Lähti:0
 
Luokka 24, 2WD (Autourheilun sääntökirja rallin sääntöjen kohdan 16 mukaiset autot) enintään 1600 cm3 Ennakkotutustuminen sallittu, Lähti:1
EK6, 1.4km, nopein: 52.6km/h
SijNroNimiTulosEro
1101Koski Valtteri1:35,9
Tulos EK 6 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1101Koski Valtteri55:19,6

 
Luokka 25, 2WD (Autourheilun sääntökirja rallin sääntöjen kohdan 16 mukaiset autot) Yli 1600 cm3, Ennakkotutustuminen sallittu, Lähti:3
EK6, 1.4km, nopein: 50.9km/h
SijNroNimiTulosEro
166Annala Vesa1:39,0
Tulos EK 6 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
166Annala Vesa1:08:00,6*


Keskeyttäneet: 103, Keskinen Joni, 5D, Transmission  -   104, Yli-Rantala Teemu, 1B, Driveshaft
*AT-pisteet: 66, Annala Vesa, 4A, Myöhä, 1:50,0
 
Luokka 26, 4WD (Autourheilun sääntökirja rallin sääntöjen kohdan 16 mukaiset autot), Ennakkotutustuminen sallittu, Lähti:1
EK6, 1.4km, nopein: 55.1km/h
SijNroNimiTulosEro
160Pellonpää Matti1:31,5
Tulos EK 6 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
160Pellonpää Matti57:43,8

 
Luokka 27, Historic kaikki ikäkaudet 4WD, Ennakkotutustuminen ei sallittu, Lähti:0
 
Luokka 28, Historic kaikki ikäkaudet 2WD, Ennakkotutustuminen ei sallittu, Lähti:0
 
Luokka 29, 2WD (Autourheilun sääntökirja rallin sääntöjen kohdan 16 mukaiset autot) enintään 1600 cm3, Ennakkotutustuminen ei sallittu, Lähti:2
EK6, 1.4km, nopein: 55.2km/h
SijNroNimiTulosEro
1107Siirilä Juha1:31,3
2106Ahoketo Lauri1:36,35,0
Tulos EK 6 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1107Siirilä Juha55:03,8*
2106Ahoketo Lauri1:00:15,3 5:11,5


*AT-pisteet: 107, Siirilä Juha, 2A, Myöhä, 30,0
 
Luokka 30, 2WD (Autourheilun sääntökirja rallin sääntöjen kohdan 16 mukaiset autot) yli 1600 cm3, Ennakkotutustuminen ei sallittu, Lähti:11
EK6, 1.4km, nopein: 53.7km/h
SijNroNimiTulosEro
1114Kankaanpää Tomi1:33,8
2108Tiilikka Sanna-Kaisa1:35,41,6
3117Haapoja Jarno1:35,61,8
4116Haiminen Oskari1:35,71,9
5112Suokko Joni1:42,18,3
6113Lindholm Pekka1:42,89,0
7110Sorvisto Maria1:52,218,4
Tulos EK 6 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1108Tiilikka Sanna-Kaisa55:14,2
2116Haiminen Oskari56:30,1 1:15,9
3112Suokko Joni57:11,2 1:57,0
4113Lindholm Pekka1:01:21,4*6:07,2
5110Sorvisto Maria1:02:59,1 7:44,9
6114Kankaanpää Tomi1:03:14,2 8:00,0
7117Haapoja Jarno1:04:37,5 9:23,3


Keskeyttäneet: 109, Valtaala Elina, 4A, Technical  -   111, Uusineva Ville, 2B, Technical  -   115, Peräsalo Eetu, 2A, ?  -   118, Kananoja Jussi, 3B, Technical
*AT-pisteet: 113, Lindholm Pekka, 2C, Myöhä, 10,0
 
Luokka 31, 4WD (Autourheilun sääntökirja rallin sääntöjen kohdan 16 mukaiset autot) Ennakkotutustuminen ei sallittu, Lähti:0