17.-18.6.2022 SM Pohjanmaa Ralli

Tulokset  Keskeyttäneet (41)  AT-pisteet (16)  Tilastot Lähtöön oikeutettujen lista CSV


 << EK6 EK8 >> Yleiskilpailun tulos
SM Pohjanmaa Ralli
17.-18.6.2022
EK 7, LUOKKATULOKSET
Kaikki luokat
Pohjanmaa Ralli ry.
Pääjärvi
 
Luokka 1, ERT RC2, FIA Rally2/R5, Rally 2 Kit, NR4 yli 2000 cc, S2000, Lähti:14
EK7, 22.75km, nopein: 119.8km/h
SijNroNimiTulosEro
14Heikkilä Mikko11:23,5
21Lindholm Emil11:25,31,8
33Kaur Egon11:34,110,6
46Salo Juha11:47,724,2
55Röyhkiö Aleksi11:51,327,8
67Valkonen Anssi12:04,941,4
78Rytkönen Anssi12:12,448,9
810Ketomäki Jukka12:17,854,3
99Tahko Riku12:37,51:14,0
1020Hämäläinen Kari13:03,91:40,4
1123Stensbøl Lars Martin13:10,81:47,3
Tulos EK 7 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
14Heikkilä Mikko54:47,3
21Lindholm Emil54:52,1*4,8
33Kaur Egon55:08,9 21,6
46Salo Juha55:34,7 47,4
55Röyhkiö Aleksi56:51,3*2:04,0
67Valkonen Anssi57:03,6 2:16,3
710Ketomäki Jukka57:17,8 2:30,5
88Rytkönen Anssi57:25,3 2:38,0
99Tahko Riku1:01:06,8 6:19,5
1020Hämäläinen Kari1:01:09,8 6:22,5
1123Stensbøl Lars Martin1:01:29,2*6:41,9


Keskeyttäneet: 2, Asunmaa Teemu, 1B, Rolled  -   18, Eloluoma Mika, 3B, Off road  -   19, Krohn Jesse, 3B, Technical
*AT-pisteet: 1, Lindholm Emil, 1L, Vilppilähtö, 10,0  -   5, Röyhkiö Aleksi, 5D, Myöhä, 30,0  -   23, Stensbøl Lars Martin, 7L, Vilppilähtö, 10,0
 
Luokka 2, ERT RGT, Lähti:0
 
Luokka 3, ERT RC3, FIA Rally 3, Lähti:3
EK7, 22.75km, nopein: 111.9km/h
SijNroNimiTulosEro
112Korhonen Roope12:12,2
213Joona Lauri12:15,02,8
Tulos EK 7 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
113Joona Lauri57:39,6
212Korhonen Roope57:44,8 5,2


Keskeyttäneet: 21, Kasi Jukka, 3A, Technical
 
Luokka 4, ERT RC4, FIA Rally 4/R2, R3, Ryhmä A enintään 2000 cc, Lähti:12
EK7, 22.75km, nopein: 103.4km/h
SijNroNimiTulosEro
130Hokkala Henri13:12,4
232Nieminen Kristian13:30,818,4
337Iivari Jooa13:35,623,2
440Yamamoto Yuki14:31,01:18,6
541Kogure Hikaru14:31,81:19,4
638Juupajärvi Joonas14:58,61:46,2
Tulos EK 7 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
130Hokkala Henri1:01:14,8
237Iivari Jooa1:02:55,1 1:40,3
332Nieminen Kristian1:02:55,2 1:40,4
440Yamamoto Yuki1:05:51,2 4:36,4
541Kogure Hikaru1:06:03,4*4:48,6
638Juupajärvi Joonas1:07:35,9 6:21,1


Keskeyttäneet: 31, Herranen Toni, 1B, Off road  -   33, Korhola Benjamin, 3B, Driveshaft  -   34, Kallio Jesse, 3B, Off road  -   35, Välilä Tuomas, 7B, Puncture  -   36, Patajoki Niko, 7B, Off road  -   39, Otake Nao, 5B, Technical
*AT-pisteet: 41, Kogure Hikaru, 2L, Vilppilähtö, 10,0
 
Luokka 5, ERT RC5, FIA Rally 5/R1, Lähti:0
 
Luokka 6, SM1 Rally 2, FIN R 4WD (sisältää A, Super 2000 (vanhentunein luokituksin) ja WRC-2002 ja sitä ennen luokitellut autot), Lähti:0
 
Luokka 7, SM2 Tuotanto 4WD, N (2022 ja vanhemmat kv-luokituksen mukaiset), FIN N 4WD (sisältää N- ja R4-luokitellut autot (VR4) kansallisilla erivapauksilla ja myös vanhentunein luokituksin), FIN N5 (, Lähti:8
EK7, 22.75km, nopein: 104.8km/h
SijNroNimiTulosEro
115Hautamäki Ville13:01,8
214Vuokila Miikka13:19,117,3
316Pasanen Juha13:24,923,1
425Latvala Matti13:34,632,8
522Heikkilä Reijo14:11,41:09,6
Tulos EK 7 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
115Hautamäki Ville59:48,1
214Vuokila Miikka1:01:03,7 1:15,6
316Pasanen Juha1:01:37,8*1:49,7
425Latvala Matti1:01:47,8 1:59,7
522Heikkilä Reijo1:04:04,5 4:16,4


Keskeyttäneet: 17, Lähdeniemi Arttu, 7B, Technical  -   24, Henkola Stefan, 6C, Technical  -   26, Savela Pekka, 2B, Technical
*AT-pisteet: 16, Pasanen Juha, 7A, Myöhä, 10,0
 
Luokka 8, SM4 Rally 4, R1 ja R2 kansainvälisesti vanhentuneet luokitukset, Lähti:0
 
Luokka 9, SM5 V1600, (AKK, Liite J, Art. IX), Lähti:11
EK7, 22.75km, nopein: 95.5km/h
SijNroNimiTulosEro
143Pensas Jere14:17,3
244Lassila Leevi14:30,613,3
349Tikkinen Tomi14:33,115,8
447Kauppinen Tuukka14:37,219,9
545Pajuoja Walle14:49,632,3
646Räikkönen Justus14:58,341,0
748Aallontie Verneri15:19,11:01,8
851Tukiainen Tero15:19,21:01,9
950Korvola Mika15:32,01:14,7
1052Tavaila Otso16:17,72:00,4
1153Jyrkiäinen Suvi16:49,62:32,3
Tulos EK 7 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
143Pensas Jere1:07:04,1
244Lassila Leevi1:07:38,6 34,5
347Kauppinen Tuukka1:08:01,0 56,9
449Tikkinen Tomi1:08:10,9 1:06,8
545Pajuoja Walle1:08:40,6 1:36,5
646Räikkönen Justus1:08:53,4 1:49,3
748Aallontie Verneri1:09:31,1 2:27,0
851Tukiainen Tero1:10:33,2 3:29,1
950Korvola Mika1:10:49,2 3:45,1
1052Tavaila Otso1:12:49,8 5:45,7
1153Jyrkiäinen Suvi1:14:17,3 7:13,2

 
Luokka 10, SC1 R-lite, FIN R 4WD (sisältää A, Super 2000 (vanhentunein luokituksin) ja WRC- 2002 ja sitä ennen luokitellut autot), R-Lite, Lähti:2
EK7, 22.75km, nopein: 92km/h
SijNroNimiTulosEro
128Havelin Veli-Matti14:50,6
Tulos EK 7 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
128Havelin Veli-Matti1:23:13,2*


Keskeyttäneet: 27, Kuivinen Timo, 4A, Brakes
*AT-pisteet: 28, Havelin Veli-Matti, 2A, Myöhä, 10,0  -   28, Havelin Veli-Matti, 4A, Myöhä, 1:30,0
 
Luokka 11, SC2 F-ryhmä, Ryhmä F enintään 2550 cc, Ryhmä Pro F enintään 3050 cc, Lähti:10
EK7, 22.75km, nopein: 95.5km/h
SijNroNimiTulosEro
161Sysimetsä Jari14:17,5
259Lauhasmaa Mikko14:23,76,2
355Hast Mikko14:41,223,7
456Muhonen Reijo14:49,131,6
Tulos EK 7 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
159Lauhasmaa Mikko1:06:13,1
261Sysimetsä Jari1:06:13,6 0,5
356Muhonen Reijo1:07:33,2 1:20,1
455Hast Mikko1:26:18,4 20:05,3


Keskeyttäneet: 54, Forsgren Kim, 1B, Engine failure  -   57, Koski-Lammi Juho, 3B, Off road  -   58, Koski-Lammi Heikki, 3B, Rolled  -   62, Prusti Janne, 1B, Technical  -   63, Niemelä Jyrki, 2C, Technical  -   64, Hautaniemi Mika, 2A, Technical
 
Luokka 12, FIA Rally1, WRC 2011 ja uudemmat, Lähti:0
 
Luokka 13, RSJM 1, V1600, Lähti:10
EK7, 22.75km, nopein: 87.9km/h
SijNroNimiTulosEro
194Lammi Juuso15:31,7
289Martiskainen Ismo15:46,614,9
385Aromaa Ville15:51,519,8
490Huikuri Tuomas15:54,222,5
593Luoma Juhani16:03,231,5
691Ekroos Cecilia18:07,32:35,6
Tulos EK 7 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
194Lammi Juuso1:12:19,4
285Aromaa Ville1:13:01,8 42,4
389Martiskainen Ismo1:13:17,5 58,1
493Luoma Juhani1:13:22,3 1:02,9
590Huikuri Tuomas1:14:02,7 1:43,3
691Ekroos Cecilia1:21:55,3 9:35,9


Keskeyttäneet: 86, Söderström Jonny, 5A, Disqualified - Over max late  -   87, Korhonen Nuutti, 7B, Technical  -   88, Kareinen Akseli, 4A, Technical  -   92, Hautamäki Jussi, 3B, Technical
*AT-pisteet: 86, Söderström Jonny, 2F, Myöhä, 3:50,0  -   86, Söderström Jonny, 3A, Myöhä, 10,0
 
Luokka 14, RSJM 2, Ryhmä F ja Pro F enintään 1400 cc, FIA Rally5/R1 enintään 1600 cc, Lähti:1

Keskeyttäneet: 96, Latvanen Markus, 5A, Clutch
 
Luokka 15, RSJM 3, FIA Rally4/R2 enintään 1600 cc (myös kansainvälisesti vanhentuneet luokitukset), Ryhmä F enintään 1850 cc, Ryhmä Pro F enintään 1650 cc, Lähti:3
EK7, 22.75km, nopein: 91.8km/h
SijNroNimiTulosEro
195Kärki Topi14:51,7
297Kivioja Tuukka-Matias15:21,629,9
Tulos EK 7 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
197Kivioja Tuukka-Matias1:08:52,3
295Kärki Topi1:09:35,5 43,2


Keskeyttäneet: 98, Nikkanen Tino, 5D, Technical
 
Luokka 16, RSJM 4, Ryhmä F yli 1850 cc, Ryhmä Pro F yli 1650 cc, FIA R3 ja R3T, Lähti:11
EK7, 22.75km, nopein: 96km/h
SijNroNimiTulosEro
174Jalava Miko14:13,0
275Timonen Henri14:35,122,1
384Rintamäki Antti14:44,731,7
478Löfvik Joakim14:47,234,2
581Ketomäki Esa14:55,742,7
679Pellinen Tero15:04,351,3
782Mäkynen Jaakko15:11,358,3
880Riihimäki Tomi15:28,21:15,2
Tulos EK 7 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
174Jalava Miko1:06:20,7
275Timonen Henri1:07:35,6 1:14,9
378Löfvik Joakim1:07:52,6 1:31,9
484Rintamäki Antti1:08:18,7 1:58,0
581Ketomäki Esa1:09:31,6 3:10,9
679Pellinen Tero1:09:52,8 3:32,1
782Mäkynen Jaakko1:11:28,1 5:07,4
880Riihimäki Tomi1:11:49,7 5:29,0


Keskeyttäneet: 76, Kaakinen Jere, 5C, Off road  -   77, Sorsa Tomi, 5B, Off road  -   83, Takala Sami, 1B, Transmission
 
Luokka 17, Nuorten SM, V1600, Lähti:8
EK7, 22.75km, nopein: 90km/h
SijNroNimiTulosEro
170Sääskilahti Henri15:09,6
268Dahlqvist Raoul15:12,52,9
371Salminen Viljami15:17,17,5
467Ojala Joonas15:23,914,3
565Vatanen Ville15:51,241,6
673Goman Joakim15:59,950,3
772Kytömäki Esko16:32,41:22,8
869Hakalehto Aatu27:14,112:04,5
Tulos EK 7 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
171Salminen Viljami1:11:01,4
270Sääskilahti Henri1:11:07,1 5,7
368Dahlqvist Raoul1:11:18,6 17,2
467Ojala Joonas1:11:19,4 18,0
573Goman Joakim1:13:12,3 2:10,9
669Hakalehto Aatu1:23:01,0 11:59,6
765Vatanen Ville1:32:26,3*21:24,9
872Kytömäki Esko1:33:03,7 22:02,3


*AT-pisteet: 65, Vatanen Ville, 2A, Myöhä, 50,0
 
Luokka 18, 2WD FIA:n alaisen lajiliiton (ASN) kansallisen, ralliin hyväksytyn säännön mukaiset autot.* (Ei ennakkotutustumista), Lähti:0
 
Luokka 19, 4WD FIA:n alaisen lajiliiton (ASN) kansallisen, ralliin hyväksytyn säännön mukaiset autot. (Ei ennakkotutustuttava), Lähti:1
EK7, 22.75km, nopein: 92.2km/h
SijNroNimiTulosEro
129Ylinen Petri14:48,7
Tulos EK 7 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
129Ylinen Petri1:06:34,1

 
Luokka 20, R-Lite ( Ennakkotutustuminen sallittu), Lähti:0
 
Luokka 21, Historic kaikki ikäkaudet 4WD (FIA:n Historic Technical Passport vaadittu) Ennakkotutustuminen sallittu, Lähti:1
EK7, 22.75km, nopein: 109.6km/h
SijNroNimiTulosEro
111Latvala Jari-Matti12:27,5
Tulos EK 7 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
111Latvala Jari-Matti59:11,8*


*AT-pisteet: 11, Latvala Jari-Matti, 6C, Myöhä, 1:10,0
 
Luokka 22, Historic kaikki ikäkaudet 2WD (FIA:n Historic Technical Passport vaadittu) Ennakkotutustuminen sallittu, Lähti:2
EK7, 22.75km, nopein: 87.9km/h
SijNroNimiTulosEro
1100Uusi-Ranta Arto15:31,3
Tulos EK 7 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1100Uusi-Ranta Arto1:11:58,6


Keskeyttäneet: 99, Ristolainen Marko, 6C, Technical
 
Luokka 23, Historic kaikki ikäkaudet 2WD ja 4WD (kansallinen Historic-passi vaadittu NRC-sääntöjen mukaan) Ennakkotutustuminen sallittu, Lähti:0
 
Luokka 24, 2WD (Autourheilun sääntökirja rallin sääntöjen kohdan 16 mukaiset autot) enintään 1600 cm3 Ennakkotutustuminen sallittu, Lähti:1
EK7, 22.75km, nopein: 92.3km/h
SijNroNimiTulosEro
1101Koski Valtteri14:47,1
Tulos EK 7 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1101Koski Valtteri1:10:06,7

 
Luokka 25, 2WD (Autourheilun sääntökirja rallin sääntöjen kohdan 16 mukaiset autot) Yli 1600 cm3, Ennakkotutustuminen sallittu, Lähti:3

Keskeyttäneet: 66, Annala Vesa, 6C, Tecnical  -   103, Keskinen Joni, 5D, Transmission  -   104, Yli-Rantala Teemu, 1B, Driveshaft
*AT-pisteet: 66, Annala Vesa, 4A, Myöhä, 1:50,0
 
Luokka 26, 4WD (Autourheilun sääntökirja rallin sääntöjen kohdan 16 mukaiset autot), Ennakkotutustuminen sallittu, Lähti:1
EK7, 22.75km, nopein: 84.5km/h
SijNroNimiTulosEro
160Pellonpää Matti16:09,0
Tulos EK 7 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
160Pellonpää Matti1:13:52,8

 
Luokka 27, Historic kaikki ikäkaudet 4WD, Ennakkotutustuminen ei sallittu, Lähti:0
 
Luokka 28, Historic kaikki ikäkaudet 2WD, Ennakkotutustuminen ei sallittu, Lähti:0
 
Luokka 29, 2WD (Autourheilun sääntökirja rallin sääntöjen kohdan 16 mukaiset autot) enintään 1600 cm3, Ennakkotutustuminen ei sallittu, Lähti:2
EK7, 22.75km, nopein: 90.5km/h
SijNroNimiTulosEro
1107Siirilä Juha15:05,2
2106Ahoketo Lauri16:44,11:38,9
Tulos EK 7 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1107Siirilä Juha1:10:09,0*
2106Ahoketo Lauri1:16:59,4 6:50,4


*AT-pisteet: 107, Siirilä Juha, 2A, Myöhä, 30,0
 
Luokka 30, 2WD (Autourheilun sääntökirja rallin sääntöjen kohdan 16 mukaiset autot) yli 1600 cm3, Ennakkotutustuminen ei sallittu, Lähti:11
EK7, 22.75km, nopein: 90.7km/h
SijNroNimiTulosEro
1117Haapoja Jarno15:03,0
2114Kankaanpää Tomi15:54,551,5
3112Suokko Joni16:15,01:12,0
4116Haiminen Oskari16:22,91:19,9
5113Lindholm Pekka16:34,41:31,4
6110Sorvisto Maria17:28,12:25,1
Tulos EK 7 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1116Haiminen Oskari1:12:53,0
2112Suokko Joni1:13:26,2 33,2
3113Lindholm Pekka1:17:55,8*5:02,8
4114Kankaanpää Tomi1:19:08,7 6:15,7
5117Haapoja Jarno1:19:40,5 6:47,5
6110Sorvisto Maria1:20:27,2 7:34,2


Keskeyttäneet: 108, Tiilikka Sanna-Kaisa, 6C, Technical  -   109, Valtaala Elina, 4A, Technical  -   111, Uusineva Ville, 2B, Technical  -   115, Peräsalo Eetu, 2A, ?  -   118, Kananoja Jussi, 3B, Technical
*AT-pisteet: 113, Lindholm Pekka, 2C, Myöhä, 10,0
 
Luokka 31, 4WD (Autourheilun sääntökirja rallin sääntöjen kohdan 16 mukaiset autot) Ennakkotutustuminen ei sallittu, Lähti:0