17.-18.6.2022 SM Pohjanmaa Ralli

Tulokset  Keskeyttäneet (41)  AT-pisteet (16)  Tilastot Lähtöön oikeutettujen lista CSV


 << EK7 Maali> Yleiskilpailun tulos
SM Pohjanmaa Ralli
17.-18.6.2022
EK 8, LUOKKATULOKSET
Kaikki luokat
Pohjanmaa Ralli ry.
Ämmälänmäki
 
Luokka 1, ERT RC2, FIA Rally2/R5, Rally 2 Kit, NR4 yli 2000 cc, S2000, Lähti:14
EK8, 20km, nopein: 110.7km/h
SijNroNimiTulosEro
11Lindholm Emil10:50,2
24Heikkilä Mikko11:01,911,7
33Kaur Egon11:02,512,3
45Röyhkiö Aleksi11:13,423,2
510Ketomäki Jukka11:16,526,3
68Rytkönen Anssi11:17,126,9
77Valkonen Anssi11:17,727,5
89Tahko Riku11:53,71:03,5
923Stensbøl Lars Martin11:57,31:07,1
1020Hämäläinen Kari12:00,31:10,1
Tulos EK 8 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
11Lindholm Emil1:05:42,3*
24Heikkilä Mikko1:05:49,2 6,9
33Kaur Egon1:06:11,4 29,1
45Röyhkiö Aleksi1:08:04,7*2:22,4
57Valkonen Anssi1:08:21,3 2:39,0
610Ketomäki Jukka1:08:34,3 2:52,0
78Rytkönen Anssi1:08:42,4 3:00,1
89Tahko Riku1:13:00,5 7:18,2
920Hämäläinen Kari1:13:10,1 7:27,8
1023Stensbøl Lars Martin1:13:26,5*7:44,2


Keskeyttäneet: 2, Asunmaa Teemu, 1B, Rolled  -   6, Salo Juha, 8B, Off road  -   18, Eloluoma Mika, 3B, Off road  -   19, Krohn Jesse, 3B, Technical
*AT-pisteet: 23, Stensbøl Lars Martin, 7L, Vilppilähtö, 10,0  -   1, Lindholm Emil, 1L, Vilppilähtö, 10,0  -   5, Röyhkiö Aleksi, 5D, Myöhä, 30,0
 
Luokka 2, ERT RGT, Lähti:0
 
Luokka 3, ERT RC3, FIA Rally 3, Lähti:3
EK8, 20km, nopein: 106.8km/h
SijNroNimiTulosEro
112Korhonen Roope11:14,1
213Joona Lauri11:28,114,0
Tulos EK 8 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
112Korhonen Roope1:08:58,9
213Joona Lauri1:09:07,7 8,8


Keskeyttäneet: 21, Kasi Jukka, 3A, Technical
 
Luokka 4, ERT RC4, FIA Rally 4/R2, R3, Ryhmä A enintään 2000 cc, Lähti:12
EK8, 20km, nopein: 97.4km/h
SijNroNimiTulosEro
130Hokkala Henri12:18,9
232Nieminen Kristian12:23,54,6
337Iivari Jooa12:35,016,1
440Yamamoto Yuki12:51,032,1
541Kogure Hikaru12:58,839,9
638Juupajärvi Joonas13:25,41:06,5
Tulos EK 8 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
130Hokkala Henri1:14:03,7*
232Nieminen Kristian1:15:18,7 1:15,0
337Iivari Jooa1:15:30,1 1:26,4
440Yamamoto Yuki1:18:42,2 4:38,5
541Kogure Hikaru1:19:02,2*4:58,5
638Juupajärvi Joonas1:21:01,3 6:57,6


Keskeyttäneet: 31, Herranen Toni, 1B, Off road  -   33, Korhola Benjamin, 3B, Driveshaft  -   34, Kallio Jesse, 3B, Off road  -   35, Välilä Tuomas, 7B, Puncture  -   36, Patajoki Niko, 7B, Off road  -   39, Otake Nao, 5B, Technical
*AT-pisteet: 30, Hokkala Henri, 8A, Myöhä, 30,0  -   41, Kogure Hikaru, 2L, Vilppilähtö, 10,0
 
Luokka 5, ERT RC5, FIA Rally 5/R1, Lähti:0
 
Luokka 6, SM1 Rally 2, FIN R 4WD (sisältää A, Super 2000 (vanhentunein luokituksin) ja WRC-2002 ja sitä ennen luokitellut autot), Lähti:0
 
Luokka 7, SM2 Tuotanto 4WD, N (2022 ja vanhemmat kv-luokituksen mukaiset), FIN N 4WD (sisältää N- ja R4-luokitellut autot (VR4) kansallisilla erivapauksilla ja myös vanhentunein luokituksin), FIN N5 (, Lähti:8
EK8, 20km, nopein: 99.7km/h
SijNroNimiTulosEro
115Hautamäki Ville12:02,2
214Vuokila Miikka12:17,615,4
316Pasanen Juha12:23,521,3
422Heikkilä Reijo12:42,640,4
525Latvala Matti13:17,21:15,0
Tulos EK 8 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
115Hautamäki Ville1:11:50,3
214Vuokila Miikka1:13:21,3 1:31,0
316Pasanen Juha1:14:01,3*2:11,0
425Latvala Matti1:15:05,0 3:14,7
522Heikkilä Reijo1:16:47,1 4:56,8


Keskeyttäneet: 17, Lähdeniemi Arttu, 7B, Technical  -   24, Henkola Stefan, 6C, Technical  -   26, Savela Pekka, 2B, Technical
*AT-pisteet: 16, Pasanen Juha, 7A, Myöhä, 10,0
 
Luokka 8, SM4 Rally 4, R1 ja R2 kansainvälisesti vanhentuneet luokitukset, Lähti:0
 
Luokka 9, SM5 V1600, (AKK, Liite J, Art. IX), Lähti:11
EK8, 20km, nopein: 89.7km/h
SijNroNimiTulosEro
143Pensas Jere13:22,6
249Tikkinen Tomi13:23,40,8
345Pajuoja Walle13:24,01,4
451Tukiainen Tero13:30,98,3
550Korvola Mika13:37,815,2
647Kauppinen Tuukka13:39,416,8
744Lassila Leevi13:41,619,0
846Räikkönen Justus13:43,220,6
948Aallontie Verneri13:44,922,3
1052Tavaila Otso14:09,346,7
1153Jyrkiäinen Suvi14:32,61:10,0
Tulos EK 8 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
143Pensas Jere1:20:26,7
244Lassila Leevi1:21:20,2 53,5
349Tikkinen Tomi1:21:34,3 1:07,6
445Pajuoja Walle1:22:04,6 1:37,9
546Räikkönen Justus1:22:36,6 2:09,9
648Aallontie Verneri1:23:16,0 2:49,3
747Kauppinen Tuukka1:23:30,4*3:03,7
851Tukiainen Tero1:24:04,1 3:37,4
950Korvola Mika1:24:27,0 4:00,3
1052Tavaila Otso1:26:59,1 6:32,4
1153Jyrkiäinen Suvi1:28:49,9 8:23,2


*AT-pisteet: 47, Kauppinen Tuukka, 8A, Myöhä, 1:50,0
 
Luokka 10, SC1 R-lite, FIN R 4WD (sisältää A, Super 2000 (vanhentunein luokituksin) ja WRC- 2002 ja sitä ennen luokitellut autot), R-Lite, Lähti:2
EK8, 20km, nopein: 66.9km/h
SijNroNimiTulosEro
128Havelin Veli-Matti17:57,0
Tulos EK 8 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
128Havelin Veli-Matti1:41:10,2*


Keskeyttäneet: 27, Kuivinen Timo, 4A, Brakes
*AT-pisteet: 28, Havelin Veli-Matti, 2A, Myöhä, 10,0  -   28, Havelin Veli-Matti, 4A, Myöhä, 1:30,0
 
Luokka 11, SC2 F-ryhmä, Ryhmä F enintään 2550 cc, Ryhmä Pro F enintään 3050 cc, Lähti:10
EK8, 20km, nopein: 96.8km/h
SijNroNimiTulosEro
159Lauhasmaa Mikko12:23,7
255Hast Mikko12:35,111,4
361Sysimetsä Jari12:38,414,7
456Muhonen Reijo12:49,525,8
Tulos EK 8 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
159Lauhasmaa Mikko1:18:36,8
261Sysimetsä Jari1:18:52,0 15,2
356Muhonen Reijo1:20:22,7 1:45,9
455Hast Mikko1:38:53,5 20:16,7


Keskeyttäneet: 54, Forsgren Kim, 1B, Engine failure  -   57, Koski-Lammi Juho, 3B, Off road  -   58, Koski-Lammi Heikki, 3B, Rolled  -   62, Prusti Janne, 1B, Technical  -   63, Niemelä Jyrki, 2C, Technical  -   64, Hautaniemi Mika, 2A, Technical
 
Luokka 12, FIA Rally1, WRC 2011 ja uudemmat, Lähti:0
 
Luokka 13, RSJM 1, V1600, Lähti:10
EK8, 20km, nopein: 86.3km/h
SijNroNimiTulosEro
193Luoma Juhani13:54,2
289Martiskainen Ismo13:57,53,3
385Aromaa Ville14:19,525,3
494Lammi Juuso14:24,730,5
590Huikuri Tuomas14:30,536,3
691Ekroos Cecilia15:39,71:45,5
Tulos EK 8 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
194Lammi Juuso1:26:44,1
289Martiskainen Ismo1:27:15,0 30,9
393Luoma Juhani1:27:16,5 32,4
485Aromaa Ville1:27:21,3 37,2
590Huikuri Tuomas1:28:33,2 1:49,1
691Ekroos Cecilia1:37:35,0 10:50,9


Keskeyttäneet: 86, Söderström Jonny, 5A, Disqualified - Over max late  -   87, Korhonen Nuutti, 7B, Technical  -   88, Kareinen Akseli, 4A, Technical  -   92, Hautamäki Jussi, 3B, Technical
*AT-pisteet: 86, Söderström Jonny, 3A, Myöhä, 10,0  -   86, Söderström Jonny, 2F, Myöhä, 3:50,0
 
Luokka 14, RSJM 2, Ryhmä F ja Pro F enintään 1400 cc, FIA Rally5/R1 enintään 1600 cc, Lähti:1

Keskeyttäneet: 96, Latvanen Markus, 5A, Clutch
 
Luokka 15, RSJM 3, FIA Rally4/R2 enintään 1600 cc (myös kansainvälisesti vanhentuneet luokitukset), Ryhmä F enintään 1850 cc, Ryhmä Pro F enintään 1650 cc, Lähti:3
EK8, 20km, nopein: 90.3km/h
SijNroNimiTulosEro
197Kivioja Tuukka-Matias13:17,0
295Kärki Topi13:23,76,7
Tulos EK 8 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
197Kivioja Tuukka-Matias1:22:09,3
295Kärki Topi1:22:59,2 49,9


Keskeyttäneet: 98, Nikkanen Tino, 5D, Technical
 
Luokka 16, RSJM 4, Ryhmä F yli 1850 cc, Ryhmä Pro F yli 1650 cc, FIA R3 ja R3T, Lähti:11
EK8, 20km, nopein: 93.7km/h
SijNroNimiTulosEro
175Timonen Henri12:48,6
281Ketomäki Esa12:56,57,9
378Löfvik Joakim12:58,810,2
474Jalava Miko13:04,015,4
582Mäkynen Jaakko13:05,216,6
684Rintamäki Antti13:23,334,7
779Pellinen Tero13:24,535,9
880Riihimäki Tomi13:48,059,4
Tulos EK 8 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
174Jalava Miko1:19:24,7
275Timonen Henri1:20:24,2 59,5
378Löfvik Joakim1:20:51,4 1:26,7
484Rintamäki Antti1:21:42,0 2:17,3
581Ketomäki Esa1:22:28,1 3:03,4
679Pellinen Tero1:23:17,3 3:52,6
782Mäkynen Jaakko1:24:33,3 5:08,6
880Riihimäki Tomi1:25:37,7 6:13,0


Keskeyttäneet: 76, Kaakinen Jere, 5C, Off road  -   77, Sorsa Tomi, 5B, Off road  -   83, Takala Sami, 1B, Transmission
 
Luokka 17, Nuorten SM, V1600, Lähti:8
EK8, 20km, nopein: 87.9km/h
SijNroNimiTulosEro
168Dahlqvist Raoul13:39,0
270Sääskilahti Henri13:43,84,8
373Goman Joakim13:52,313,3
471Salminen Viljami13:52,713,7
567Ojala Joonas13:54,215,2
665Vatanen Ville14:08,629,6
772Kytömäki Esko17:35,23:56,2
869Hakalehto Aatu21:53,28:14,2
Tulos EK 8 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
170Sääskilahti Henri1:24:50,9
271Salminen Viljami1:24:54,1 3,2
368Dahlqvist Raoul1:24:57,6 6,7
467Ojala Joonas1:25:13,6 22,7
573Goman Joakim1:27:04,6 2:13,7
669Hakalehto Aatu1:44:54,2 20:03,3
765Vatanen Ville1:46:34,9*21:44,0
872Kytömäki Esko1:50:38,9 25:48,0


*AT-pisteet: 65, Vatanen Ville, 2A, Myöhä, 50,0
 
Luokka 18, 2WD FIA:n alaisen lajiliiton (ASN) kansallisen, ralliin hyväksytyn säännön mukaiset autot.* (Ei ennakkotutustumista), Lähti:0
 
Luokka 19, 4WD FIA:n alaisen lajiliiton (ASN) kansallisen, ralliin hyväksytyn säännön mukaiset autot. (Ei ennakkotutustuttava), Lähti:1
EK8, 20km, nopein: 92.4km/h
SijNroNimiTulosEro
129Ylinen Petri12:58,9
Tulos EK 8 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
129Ylinen Petri1:19:33,0

 
Luokka 20, R-Lite ( Ennakkotutustuminen sallittu), Lähti:0
 
Luokka 21, Historic kaikki ikäkaudet 4WD (FIA:n Historic Technical Passport vaadittu) Ennakkotutustuminen sallittu, Lähti:1

Keskeyttäneet: 11, Latvala Jari-Matti, 8A, Technical
*AT-pisteet: 11, Latvala Jari-Matti, 6C, Myöhä, 1:10,0
 
Luokka 22, Historic kaikki ikäkaudet 2WD (FIA:n Historic Technical Passport vaadittu) Ennakkotutustuminen sallittu, Lähti:2
EK8, 20km, nopein: 51.9km/h
SijNroNimiTulosEro
1100Uusi-Ranta Arto23:07,2
Tulos EK 8 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1100Uusi-Ranta Arto1:35:05,8


Keskeyttäneet: 99, Ristolainen Marko, 6C, Technical
 
Luokka 23, Historic kaikki ikäkaudet 2WD ja 4WD (kansallinen Historic-passi vaadittu NRC-sääntöjen mukaan) Ennakkotutustuminen sallittu, Lähti:0
 
Luokka 24, 2WD (Autourheilun sääntökirja rallin sääntöjen kohdan 16 mukaiset autot) enintään 1600 cm3 Ennakkotutustuminen sallittu, Lähti:1
EK8, 20km, nopein: 90.1km/h
SijNroNimiTulosEro
1101Koski Valtteri13:18,7
Tulos EK 8 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1101Koski Valtteri1:23:25,4

 
Luokka 25, 2WD (Autourheilun sääntökirja rallin sääntöjen kohdan 16 mukaiset autot) Yli 1600 cm3, Ennakkotutustuminen sallittu, Lähti:3

Keskeyttäneet: 66, Annala Vesa, 6C, Tecnical  -   103, Keskinen Joni, 5D, Transmission  -   104, Yli-Rantala Teemu, 1B, Driveshaft
*AT-pisteet: 66, Annala Vesa, 4A, Myöhä, 1:50,0
 
Luokka 26, 4WD (Autourheilun sääntökirja rallin sääntöjen kohdan 16 mukaiset autot), Ennakkotutustuminen sallittu, Lähti:1
EK8, 20km, nopein: 88.4km/h
SijNroNimiTulosEro
160Pellonpää Matti13:34,1
Tulos EK 8 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
160Pellonpää Matti1:27:26,9

 
Luokka 27, Historic kaikki ikäkaudet 4WD, Ennakkotutustuminen ei sallittu, Lähti:0
 
Luokka 28, Historic kaikki ikäkaudet 2WD, Ennakkotutustuminen ei sallittu, Lähti:0
 
Luokka 29, 2WD (Autourheilun sääntökirja rallin sääntöjen kohdan 16 mukaiset autot) enintään 1600 cm3, Ennakkotutustuminen ei sallittu, Lähti:2
EK8, 20km, nopein: 91.2km/h
SijNroNimiTulosEro
1107Siirilä Juha13:09,7
2106Ahoketo Lauri14:40,71:31,0
Tulos EK 8 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1107Siirilä Juha1:23:18,7*
2106Ahoketo Lauri1:31:40,1 8:21,4


*AT-pisteet: 107, Siirilä Juha, 2A, Myöhä, 30,0
 
Luokka 30, 2WD (Autourheilun sääntökirja rallin sääntöjen kohdan 16 mukaiset autot) yli 1600 cm3, Ennakkotutustuminen ei sallittu, Lähti:11
EK8, 20km, nopein: 90.8km/h
SijNroNimiTulosEro
1117Haapoja Jarno13:12,7
2114Kankaanpää Tomi13:34,922,2
3112Suokko Joni13:56,143,4
4116Haiminen Oskari13:57,745,0
5113Lindholm Pekka14:39,81:27,1
6110Sorvisto Maria15:18,82:06,1
Tulos EK 8 jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1116Haiminen Oskari1:26:50,7
2112Suokko Joni1:27:22,3 31,6
3113Lindholm Pekka1:32:35,6*5:44,9
4114Kankaanpää Tomi1:32:43,6 5:52,9
5117Haapoja Jarno1:32:53,2 6:02,5
6110Sorvisto Maria1:35:46,0 8:55,3


Keskeyttäneet: 108, Tiilikka Sanna-Kaisa, 6C, Technical  -   109, Valtaala Elina, 4A, Technical  -   111, Uusineva Ville, 2B, Technical  -   115, Peräsalo Eetu, 2A, ?  -   118, Kananoja Jussi, 3B, Technical
*AT-pisteet: 113, Lindholm Pekka, 2C, Myöhä, 10,0
 
Luokka 31, 4WD (Autourheilun sääntökirja rallin sääntöjen kohdan 16 mukaiset autot) Ennakkotutustuminen ei sallittu, Lähti:0