17.-18.6.2022 SM Pohjanmaa Ralli

Tulokset  Keskeyttäneet (41)  AT-pisteet (16)  Tilastot Lähtöön oikeutettujen lista CSV


 << EK8       Yleiskilpailun tulos
AJAKSI OY02.02.2023 - 17:02
SM Pohjanmaa Ralli
17.-18.6.2022
LUOKKATULOKSET
Kaikki luokat
Pohjanmaa Ralli ry.
 
 
 
Luokka 1, ERT RC2, FIA Rally2/R5, Rally 2 Kit, NR4 yli 2000 cc, S2000, Lähti:14
SijNroKuljettajaSeuraAutoTuloEroEro ed.
1
1
Lindholm Emil
Hämäläinen Reeta
NHD
PoSUA
Skoda Fabia R5 EVO1:05:42,3*
2
4
Heikkilä Mikko
Vaaleri Samu
MäntsMK
TamUA
Skoda Fabia R5 EVO1:05:49,2 6,96,9
3
3
Kaur Egon
Simm Silver
EE
EE
Volkswagen Polo GTI R51:06:11,4 29,122,2
4
5
Röyhkiö Aleksi
Haapala Antti
PR-Rac
KR-TEAM RY
Volkswagen Polo R51:08:04,7*2:22,41:53,3
5
7
Valkonen Anssi
Pohto Jani
AL-Härmä
AL-Härmä
Skoda Fabia R51:08:21,3 2:39,016,6
6
10
Ketomäki Jukka
Kuivinen Kari
AL-Härmä
EPUA
Skoda Fabia R51:08:34,3 2:52,013,0
7
8
Rytkönen Anssi
Koskela Juho-Ville
KoMoKe
TorUA
Skoda Fabia R51:08:42,4 3:00,18,1
8
9
Tahko Riku
Ryynänen Sami
PoSUA
PoSUA
Hyundai i20 R51:13:00,5 7:18,24:18,1
9
20
Hämäläinen Kari
Lukka Mikko
NaSU
NuUA
Skoda Fabia R51:13:10,1 7:27,89,6
10
23
Stensbøl Lars Martin
Stensbøl Mads Ola
KNA Kongsvinger
KNA Kongsvinger
Ford Fiesta R51:13:26,5*7:44,216,4

Keskeyttäneet: 2, Asunmaa Teemu, 1B, Rolled  -   6, Salo Juha, 8B, Off road  -   18, Eloluoma Mika, 3B, Off road  -   19, Krohn Jesse, 3B, Technical
*AT-pisteet: 23, Stensbøl Lars Martin, 7L, Vilppilähtö, 10,0  -   1, Lindholm Emil, 1L, Vilppilähtö, 10,0  -   5, Röyhkiö Aleksi, 5D, Myöhä, 30,0
 
Luokka 2, ERT RGT, Lähti:0
 
Luokka 3, ERT RC3, FIA Rally 3, Lähti:3
SijNroKuljettajaSeuraAutoTuloEroEro ed.
1
12
Korhonen Roope
Viinikka Anssi
LMM
PetUA
Ford Fiesta Rally31:08:58,9
2
13
Joona Lauri
Shemeikka Tuukka
SAU
LapUA
Ford Fiesta Rally31:09:07,7 8,88,8

Keskeyttäneet: 21, Kasi Jukka, 3A, Technical
 
Luokka 4, ERT RC4, FIA Rally 4/R2, R3, Ryhmä A enintään 2000 cc, Lähti:12
SijNroKuljettajaSeuraAutoTuloEroEro ed.
1
30
Hokkala Henri
Pahkala Kimmo
AL/AKU-Jkl
PetUA
Ford Fiesta Rally41:14:03,7*
2
32
Nieminen Kristian
Nieminen Valtteri
Toivakka AUK
Toivakka AUK
Ford Fiesta Rally41:15:18,7 1:15,01:15,0
3
37
Iivari Jooa
Sillanpää Teemu
KorUA
EPUA
Ford Fiesta Rally41:15:30,1 1:26,411,4
4
40
Yamamoto Yuki
Teiskonen Miika
Japan
MikUA
Renault Clio Rally41:18:42,2 4:38,53:12,1
5
41
Kogure Hikaru
Luhtinen Topi
Japan
PiekUA
Renault Clio RS1:19:02,2*4:58,520,0
6
38
Juupajärvi Joonas
Rantala Mika
ParkUA
NokUA
Peugeot 208 R21:21:01,3 6:57,61:59,1

Keskeyttäneet: 31, Herranen Toni, 1B, Off road  -   33, Korhola Benjamin, 3B, Driveshaft  -   34, Kallio Jesse, 3B, Off road  -   35, Välilä Tuomas, 7B, Puncture  -   36, Patajoki Niko, 7B, Off road  -   39, Otake Nao, 5B, Technical
*AT-pisteet: 30, Hokkala Henri, 8A, Myöhä, 30,0  -   41, Kogure Hikaru, 2L, Vilppilähtö, 10,0
 
Luokka 5, ERT RC5, FIA Rally 5/R1, Lähti:0
 
Luokka 6, SM1 Rally 2, FIN R 4WD (sisältää A, Super 2000 (vanhentunein luokituksin) ja WRC-2002 ja sitä ennen luokitellut autot), Lähti:0
 
Luokka 7, SM2 Tuotanto 4WD, N (2022 ja vanhemmat kv-luokituksen mukaiset), FIN N 4WD (sisältää N- ja R4-luokitellut autot (VR4) kansallisilla erivapauksilla ja myös vanhentunein luokituksin), FIN N5 (, Lähti:8
SijNroKuljettajaSeuraAutoTuloEroEro ed.
1
15
Hautamäki Ville
Hautanen Ari-Pekka
JärvisUA
JärvisUA
Mitsubishi Lancer Evolution IX1:11:50,3
2
14
Vuokila Miikka
Pyyny Mika
TorUA
TorUA
Mitsubishi Lancer Evo IX (CT9A)1:13:21,3 1:31,01:31,0
3
16
Pasanen Juha
Jaakola Jari
OUA
OUA
Mitsubishi Lancer Evolution IX1:14:01,3*2:11,040,0
4
25
Latvala Matti
Raiski Toni
LapUA
LapUA
Subaru Impreza WRX Sti1:15:05,0 3:14,71:03,7
5
22
Heikkilä Reijo
Rantasalo Riia
RaisUA
RaisUA
Mitsubishi Lancer Evolution X1:16:47,1 4:56,81:42,1

Keskeyttäneet: 17, Lähdeniemi Arttu, 7B, Technical  -   24, Henkola Stefan, 6C, Technical  -   26, Savela Pekka, 2B, Technical
*AT-pisteet: 16, Pasanen Juha, 7A, Myöhä, 10,0
 
Luokka 8, SM4 Rally 4, R1 ja R2 kansainvälisesti vanhentuneet luokitukset, Lähti:0
 
Luokka 9, SM5 V1600, (AKK, Liite J, Art. IX), Lähti:11
SijNroKuljettajaSeuraAutoTuloEroEro ed.
1
43
Pensas Jere
Saarijärvi Jouni
LaihUA
LaihUA
Ford Fiesta1:20:26,7
2
44
Lassila Leevi
Ala-Kokkila Arto
KvanUA
KuortUA
Ford Fiesta 1,61:21:20,2 53,553,5
3
49
Tikkinen Tomi
Laitinen Jani
LMM
LMM
Renault Megane1:21:34,3 1:07,614,1
4
45
Pajuoja Walle
Järvinen Juho-Erik
LaihUA
LamUA
Renault Megane Coupe (DAOH05)1:22:04,6 1:37,930,3
5
46
Räikkönen Justus
Korhonen Mikael
EMSC
EMSC
Ford Fiesta 1.61:22:36,6 2:09,932,0
6
48
Aallontie Verneri
Heikkilä Reima
RaisUA
RaisUA
Suzuki Swift Sport1:23:16,0 2:49,339,4
7
47
Kauppinen Tuukka
Koponen Ari
Huuha UA
NilUA
Honda Civic1:23:30,4*3:03,714,4
8
51
Tukiainen Tero
Laine Lassi
ParkUA
UUA
Ford Fiesta 1.61:24:04,1 3:37,433,7
9
50
Korvola Mika
Saari Miika
EPUA
EPUA
Honda Civic1:24:27,0 4:00,322,9
10
52
Tavaila Otso
Kukkonen Hanna
AUA
HeiUA
Citroën C2 VTS1:26:59,1 6:32,42:32,1
11
53
Jyrkiäinen Suvi
Warmbold Antony
AAU
AAU
Ford Fiesta1:28:49,9 8:23,21:50,8

*AT-pisteet: 47, Kauppinen Tuukka, 8A, Myöhä, 1:50,0
 
Luokka 10, SC1 R-lite, FIN R 4WD (sisältää A, Super 2000 (vanhentunein luokituksin) ja WRC- 2002 ja sitä ennen luokitellut autot), R-Lite, Lähti:2
SijNroKuljettajaSeuraAutoTuloEroEro ed.
1
28
Havelin Veli-Matti
Pukkinen Ari
LaihUA
LaihUA
Mitsubishi Lancer EVO VIII (CT9A)1:41:10,2*

Keskeyttäneet: 27, Kuivinen Timo, 4A, Brakes
*AT-pisteet: 28, Havelin Veli-Matti, 2A, Myöhä, 10,0  -   28, Havelin Veli-Matti, 4A, Myöhä, 1:30,0
 
Luokka 11, SC2 F-ryhmä, Ryhmä F enintään 2550 cc, Ryhmä Pro F enintään 3050 cc, Lähti:10
SijNroKuljettajaSeuraAutoTuloEroEro ed.
1
59
Lauhasmaa Mikko
Nieminen Atte
EPUA
SaaUA
Ford Escort RS 20001:18:36,8
2
61
Sysimetsä Jari
Isaksson Jan
KokUA
KokUA
Opel Astra1:18:52,0 15,215,2
3
56
Muhonen Reijo
Kallioniemi Henri
K-KUA
AUK J-äijät
BMW M31:20:22,7 1:45,91:30,7
4
55
Hast Mikko
Heinonen Anne
RoiUA
LakUA
BMW M3 (E36)1:38:53,5 20:16,718:30,8

Keskeyttäneet: 54, Forsgren Kim, 1B, Engine failure  -   57, Koski-Lammi Juho, 3B, Off road  -   58, Koski-Lammi Heikki, 3B, Rolled  -   62, Prusti Janne, 1B, Technical  -   63, Niemelä Jyrki, 2C, Technical  -   64, Hautaniemi Mika, 2A, Technical
 
Luokka 12, FIA Rally1, WRC 2011 ja uudemmat, Lähti:0
 
Luokka 13, RSJM 1, V1600, Lähti:10
SijNroKuljettajaSeuraAutoTuloEroEro ed.
1
94
Lammi Juuso
Lammi Juho
AL-Härmä
AL-Härmä
Citroën C2 VTS1:26:44,1
2
89
Martiskainen Ismo
Vainikainen Erkko
JoeUA
JoeUA
Renault Clio 1.61:27:15,0 30,930,9
3
93
Luoma Juhani
Peltomäki Erno
AL-Härmä
AAU
Renault Megane1:27:16,5 32,41,5
4
85
Aromaa Ville
Koppe Nico
TUA
TUA
Volkswagen Polo GTI 1.61:27:21,3 37,24,8
5
90
Huikuri Tuomas
Pääkkönen Ari
AUK J-äijät
AUK J-äijät
Ford Focus1:28:33,2 1:49,11:11,9
6
91
Ekroos Cecilia
Leijala Kati
EMSC
EMSC
Opel Astra G CC /1:37:35,0 10:50,99:01,8

Keskeyttäneet: 86, Söderström Jonny, 5A, Disqualified - Over max late  -   87, Korhonen Nuutti, 7B, Technical  -   88, Kareinen Akseli, 4A, Technical  -   92, Hautamäki Jussi, 3B, Technical
*AT-pisteet: 86, Söderström Jonny, 2F, Myöhä, 3:50,0  -   86, Söderström Jonny, 3A, Myöhä, 10,0
 
Luokka 14, RSJM 2, Ryhmä F ja Pro F enintään 1400 cc, FIA Rally5/R1 enintään 1600 cc, Lähti:1

Keskeyttäneet: 96, Latvanen Markus, 5A, Clutch
 
Luokka 15, RSJM 3, FIA Rally4/R2 enintään 1600 cc (myös kansainvälisesti vanhentuneet luokitukset), Ryhmä F enintään 1850 cc, Ryhmä Pro F enintään 1650 cc, Lähti:3
SijNroKuljettajaSeuraAutoTuloEroEro ed.
1
97
Kivioja Tuukka-Matias
Heinonen Juha
Jurvan UA
KvanUA
Ford Fiesta Rally41:22:09,3
2
95
Kärki Topi
Lappalainen Esko
NilUA
NilUA
Ford Fiesta R21:22:59,2 49,949,9

Keskeyttäneet: 98, Nikkanen Tino, 5D, Technical
 
Luokka 16, RSJM 4, Ryhmä F yli 1850 cc, Ryhmä Pro F yli 1650 cc, FIA R3 ja R3T, Lähti:11
SijNroKuljettajaSeuraAutoTuloEroEro ed.
1
74
Jalava Miko
Peippo Matias
MhMK
KySUA
Toyota Corolla GT1:19:24,7
2
75
Timonen Henri
Syväranta Jussi
LahUA
LahUA
Honda Civic Type R (EP3)1:20:24,2 59,559,5
3
78
Löfvik Joakim
Vistinmäki Matias
NNSB
AL-Härmä
BMW M31:20:51,4 1:26,727,2
4
84
Rintamäki Antti
Ekola Jouni
LappajUA
AL-Härmä
BMW 325i1:21:42,0 2:17,350,6
5
81
Ketomäki Esa
Latvala Sami
LapUA
EPUA
Citroën Xsara VTS1:22:28,1 3:03,446,1
6
79
Pellinen Tero
Nokua Markus
EPUA
AL-Härmä
BMW 3251:23:17,3 3:52,649,2
7
82
Mäkynen Jaakko
Männistö Ari
EPUA
EPUA
BMW M31:24:33,3 5:08,61:16,0

Keskeyttäneet: 76, Kaakinen Jere, 5C, Off road  -   77, Sorsa Tomi, 5B, Off road  -   80, Riihimäki Tomi, 8C, Overheating  -   83, Takala Sami, 1B, Transmission
 
Luokka 17, Nuorten SM, V1600, Lähti:8
SijNroKuljettajaSeuraAutoTuloEroEro ed.
1
70
Sääskilahti Henri
Rampanen Mika
LMM
KorUA
Ford Fiesta 1.61:24:50,9
2
71
Salminen Viljami
Salminen Aku
SaloUA
SaloUA
Ford Fiesta 1,61:24:54,1 3,23,2
3
68
Dahlqvist Raoul
Wirtanen Edgar
E-TMK/UA
E-TMK/UA
Ford Fiesta 1.61:24:57,6 6,73,5
4
67
Ojala Joonas
Luhtaniemi Jani
MhMK
RDT
Ford Fiesta 1.61:25:13,6 22,716,0
5
73
Goman Joakim
Svanberg Timo
LakUA
RoRa
Ford Fiesta1:27:04,6 2:13,71:51,0
6
69
Hakalehto Aatu
Halttunen Kimmo
AAU
JouSUA
Ford Fiesta 1.61:44:54,2 20:03,317:49,6
7
65
Vatanen Ville
Vatanen Sami
K-KUA
K-KUA
Peugeot 2061:46:34,9*21:44,01:40,7
8
72
Kytömäki Esko
Ahonen Antti
MhMK
Päij-HUA
Ford Focus1:50:38,9 25:48,04:04,0

*AT-pisteet: 65, Vatanen Ville, 2A, Myöhä, 50,0
 
Luokka 18, 2WD FIA:n alaisen lajiliiton (ASN) kansallisen, ralliin hyväksytyn säännön mukaiset autot.* (Ei ennakkotutustumista), Lähti:0
 
Luokka 19, 4WD FIA:n alaisen lajiliiton (ASN) kansallisen, ralliin hyväksytyn säännön mukaiset autot. (Ei ennakkotutustuttava), Lähti:1
SijNroKuljettajaSeuraAutoTuloEroEro ed.
1
29
Ylinen Petri
Mäläskä Mika
EPUA
EPUA
Subaru Impreza WRX Sti1:19:33,0
 
Luokka 20, R-Lite ( Ennakkotutustuminen sallittu), Lähti:0
 
Luokka 21, Historic kaikki ikäkaudet 4WD (FIA:n Historic Technical Passport vaadittu) Ennakkotutustuminen sallittu, Lähti:1

Keskeyttäneet: 11, Latvala Jari-Matti, 8A, Technical
*AT-pisteet: 11, Latvala Jari-Matti, 6C, Myöhä, 1:10,0
 
Luokka 22, Historic kaikki ikäkaudet 2WD (FIA:n Historic Technical Passport vaadittu) Ennakkotutustuminen sallittu, Lähti:2
SijNroKuljettajaSeuraAutoTuloEroEro ed.
1
100
Uusi-Ranta Arto
Kleimola Panu
AL-Ilmajoki
KokUA
Toyota Corolla 1600 GT 2 door (AE86)1:35:05,8

Keskeyttäneet: 99, Ristolainen Marko, 6C, Technical
 
Luokka 23, Historic kaikki ikäkaudet 2WD ja 4WD (kansallinen Historic-passi vaadittu NRC-sääntöjen mukaan) Ennakkotutustuminen sallittu, Lähti:0
 
Luokka 24, 2WD (Autourheilun sääntökirja rallin sääntöjen kohdan 16 mukaiset autot) enintään 1600 cm3 Ennakkotutustuminen sallittu, Lähti:1
SijNroKuljettajaSeuraAutoTuloEroEro ed.
1
101
Koski Valtteri
Haapoja Henry
AL-Härmä
LapUA
Ford Fiesta1:23:25,4
 
Luokka 25, 2WD (Autourheilun sääntökirja rallin sääntöjen kohdan 16 mukaiset autot) Yli 1600 cm3, Ennakkotutustuminen sallittu, Lähti:3

Keskeyttäneet: 66, Annala Vesa, 6C, Tecnical  -   103, Keskinen Joni, 5D, Transmission  -   104, Yli-Rantala Teemu, 1B, Driveshaft
*AT-pisteet: 66, Annala Vesa, 4A, Myöhä, 1:50,0
 
Luokka 26, 4WD (Autourheilun sääntökirja rallin sääntöjen kohdan 16 mukaiset autot), Ennakkotutustuminen sallittu, Lähti:1
SijNroKuljettajaSeuraAutoTuloEroEro ed.
1
60
Pellonpää Matti
Siirilä Janne
AlavUA
AlavUA
KIA Rio N51:27:26,9
 
Luokka 27, Historic kaikki ikäkaudet 4WD, Ennakkotutustuminen ei sallittu, Lähti:0
 
Luokka 28, Historic kaikki ikäkaudet 2WD, Ennakkotutustuminen ei sallittu, Lähti:0
 
Luokka 29, 2WD (Autourheilun sääntökirja rallin sääntöjen kohdan 16 mukaiset autot) enintään 1600 cm3, Ennakkotutustuminen ei sallittu, Lähti:2
SijNroKuljettajaSeuraAutoTuloEroEro ed.
1
107
Siirilä Juha
Nevanpää Kimmo
KeurUA
KeurUA
Toyota Corolla 1.61:23:18,7*
2
106
Ahoketo Lauri
Ollikkala Jussi
PokyUA
PokyUA
Nissan Almera1:31:40,1 8:21,48:21,4

*AT-pisteet: 107, Siirilä Juha, 2A, Myöhä, 30,0
 
Luokka 30, 2WD (Autourheilun sääntökirja rallin sääntöjen kohdan 16 mukaiset autot) yli 1600 cm3, Ennakkotutustuminen ei sallittu, Lähti:11
SijNroKuljettajaSeuraAutoTuloEroEro ed.
1
116
Haiminen Oskari
Haiminen Sakari
LapUA
LapUA
BMW 325i (E36)1:26:50,7
2
112
Suokko Joni
Suokko Jani
LaihUA
LaihUA
BMW 325i (E36)1:27:22,3 31,631,6
3
113
Lindholm Pekka
Lähdesmäki Martti
JaMoKe/UA
AL-Härmä
Ford Escort RS 20001:32:35,6*5:44,95:13,3
4
114
Kankaanpää Tomi
Pentinmäki Ari
EPUA
EPUA
Volkswagen Golf GTI 16V1:32:43,6 5:52,98,0
5
117
Haapoja Jarno
Haapoja Janne
LapUA
LapUA
BMW M31:32:53,2 6:02,59,6
6
110
Sorvisto Maria
Kettunen Timo
YlvUA
EPUA
BMW 325i (E36)1:35:46,0 8:55,32:52,7

Keskeyttäneet: 108, Tiilikka Sanna-Kaisa, 6C, Technical  -   109, Valtaala Elina, 4A, Technical  -   111, Uusineva Ville, 2B, Technical  -   115, Peräsalo Eetu, 2A, ?  -   118, Kananoja Jussi, 3B, Technical
*AT-pisteet: 113, Lindholm Pekka, 2C, Myöhä, 10,0
 
Luokka 31, 4WD (Autourheilun sääntökirja rallin sääntöjen kohdan 16 mukaiset autot) Ennakkotutustuminen ei sallittu, Lähti:0