24.10.2020 Askolan Granit-ralli

Tulokset  Keskeyttäneet (41)  Rangaistukset (1)  Tilastot Lähtöluettelo  Online


 << EK4       Yleiskilpailun tulokset
AJAKSI OY26.11.2020 - 14:11
Askolan Granit-ralli
24.10.2020
LUOKKATULOS
Nuottiluokat
RALLY DRIVERS TEAM
 
 
 
Luokka 1, FIA R1 ja V1600 Ryhmä N/A FIN R, Lähti:4
SijNumOhjaajaSeuraAutoTulosEroEro ed.
1
65
Laakso Jorma
Mäkinen Jouni
HyUA
RiiUA
Volkswagen Polo 1.422:00,9
2
66
Pulju Mika
Junnikkala Juha
OUA
KR-TEAM RY
Renault Megane Coupe (DAOH05)22:34,8 33,933,9
3
67
Luukka Mika
Brofors Sami
LprUA
ValUA
Toyota Yaris22:44,9 44,010,1
4
64
Tarvainen Matti J.
Hurskainen Rauno
OriUA
Päij-HUA
Skoda Fabia 1.4 16V25:15,6 3:14,72:30,7
 
Luokka 2, FIA R1 ja V1600 Ryhmä N/A FIN R, Lähti:2
SijNumOhjaajaSeuraAutoTulosEroEro ed.
1
69
Kallio Kari
Tschokkinen Juha
UuUA
LopUA
Volkswagen Polo 1.421:33,7

Keskeyttäneet: 68, Jokela Lauri, 2B, Ulosajo
 
Luokka 3, 4WD, Rallin säännöt art. 16 mukaiset autot R-Lite N 5 WRC 02-18, Lähti:19
SijNumOhjaajaSeuraAutoTulosEroEro ed.
1
31
Markkanen Kalle
Temonen Kristian
EMSC
LemUA
Skoda Fabia R517:10,4
2
26
Soininen Arto
Ryynänen Sami
PoSUA
PoSUA
Ford Fiesta R517:19,7 9,39,3
3
32
Huuhka Jari
Metso Jarno
OriUA
OriUA
Skoda Fabia R517:31,0 20,611,3
4
33
Kiviniemi Kristian
Mälkönen Enni
ParkUA
LamUA
Mitsubishi Lancer Evolution X17:34,6 24,23,6
5
24
Niemi Kim
Pitkonen Timo
NHD
SLUA
Mitsubishi Lancer E517:39,3 28,94,7
6
22
Vierimaa Sakari
Rajasalo Mika
EMSC
TamUA
Mitsubishi Lancer Evolution X18:16,5 1:06,137,2
7
25
Rajala Jari
Perämäki Juha-Pekka
PoSUA
P-HUA
KIA Rio N518:26,5 1:16,110,0
8
28
Salminen Juha
Laakso Mikko
LopUA
TerUA
Subaru Impreza WRX Sti18:37,2 1:26,810,7
9
23
Henkola Matias
Tahko Riku
PoSUA
PoSUA
Mini One18:54,9 1:44,517,7
10
27
Mielityinen Eemil
Tyyskä Tuuka
SiAk
PoSUA
Mitsubishi Lancer Evo IX (CT9A)18:55,2 1:44,80,3
11
15
Heikkilä Asko
Ihalainen Aleksi
PoSUA
LahUA
Skoda Fabia R519:01,8 1:51,46,6
12
29
Tahko Teemu
Strandberg Kaj
EMSC
EMSC
Mitsubishi Lancer E419:11,6 2:01,29,8
13
17
Honkanen Jarmo
Sparre Aki
MäntsMK
VMF
Subaru Impreza WRX Sti19:16,7 2:06,35,1
14
30
Niskala Teuvo
Törrönen Rauno
YkUa
JoeUA
Skoda Fabia R519:38,9 2:28,522,2

Keskeyttäneet: 16, Veikkanen Pentti, 2B, Tekninen vika  -   18, Lehtonen Juha, 2B, Tekninen vika  -   19, Reinikainen Petri, 3A, Tekninen vika  -   20, Pietarinen Terho, 4A, Muu syy  -   21, Mikkonen Jarmo, 4C, Tekninen vika
 
Luokka 4, FIA R2 / R2B / R2T Ryhmä N/A R3 FIA R3T / R3D Super 1600, Lähti:8
SijNumOhjaajaSeuraAutoTulosEroEro ed.
1
34
Hallia Tuukka
Hämäläinen Reeta
MäntsMK
SiAk
Ford Fiesta R218:14,1
2
35
Patajoki Niko
Vaaleri Samu
TeisUA
TamUA
Peugeot 208 R218:19,3 5,25,2
3
36
Forsgren Kim
Kärpijoki Jussi
MäntsMK
RaisUA
Ford Fiesta R218:29,1 15,09,8
4
37
Korhola Benjamin
Kelander Pekka
VihUA
JyvUA
Ford Fiesta18:30,1 16,01,0
5
38
Suontausta Jari
Kanninen Veikko
NokUA
MäntsMK
Citroën DS3 R3T19:01,0 46,930,9
6
41
Manninen Markus
Sillanpää Teemu
UUA
EPUA
Ford Fiesta R219:18,5 1:04,417,5
7
39
Kalmi Niko
Levänen Tuomas
HyUA
PiekUA
Citroën C2 R219:46,0 1:31,927,5
8
40
Lahti Teijo
Vehkakoski Jonna
VihUA
UFAK
Renault Twingo R221:36,2 3:22,11:50,2
 
Luokka 5, Ryhmä F enintään 3050 cm3 / FIN R enintään 2550 cm3, Lähti:20
SijNumOhjaajaSeuraAutoTulosEroEro ed.
1
58
Rantasalo Mika
Rantasalo Riia
RaisUA
RaisUA
Opel Kadett E GSi 16V/18:34,9
2
54
Kunttu Tomi
Harju Tommi
LuuUA
ValUA
Volkswagen Golf GTI18:51,3 16,416,4
3
59
Palmi Toomas
Saarinen Noora
LahUA
TerUA
BMW 323Ti Compact18:58,0 23,16,7
4
49
Juhannusvuori Kimmo
Altti Jussi
AUK J-äijät
AUK J-äijät
Ford Escort RS 200019:13,2 38,315,2
5
53
Hakulinen Antti
Kuisma Ari
RUA
VaToSUA
BMW 13019:13,5 38,60,3
6
56
Rostedt Kimmo
Kopra Jani
LahUA
VääUA
Volvo 24019:24,0 49,110,5
7
50
Kettunen Mikael
Joensuu Jani
PR-Rac
PirKa
Honda Civic Type R19:39,3 1:04,415,3
8
57
Salo Henrik
Salo Henri
OUA
OUA
BMW 125i Coupe19:45,2 1:10,35,9
9
48
Paananen Timo
Lehtonen Turo
SaloUA
THU-TEAM
Ford Escort RS 200019:51,5 1:16,66,3
10
44
Sormunen Pasi
Halttunen Kimmo
HRCF
JouSUA
Volvo 94020:53,3 2:18,41:01,8
11
42
Manninen Ilkka
Tölkkö Mathias
PoSUA
PoSUA
Citroën Xsara 2 VTS 2.0L 16V21:17,5 2:42,624,2
12
51
Jämsen Sami
Mölsä Mika
PihtUA
AMM
Citroën C2 R222:12,2 3:37,354,7

Keskeyttäneet: 45, Pitkäniemi Timo, 4B, Vetoakseli  -   46, Lahtinen Eeka, 2A, Tekninen vika  -   47, Markkanen Timo, 3A, Tekninen vika  -   52, Huttunen Tomi, 3A, Tekninen vika  -   55, Koverola Henrik, 1B, Tekninen vika  -   60, Paavilainen Juha, 2A, Tekninen vika  -   61, Lario Ilmo, 4A, Tekninen vika  -   62, Linden Kimmo, 1A, Tekninen vika
 
Luokka 6, Historic kaikki ikäkaudet kuutiotilavuus vapaa, Lähti:14
SijNumOhjaajaSeuraAutoTulosEroEro ed.
1
1
Latvala Jari-Matti
Hänninen Juho
AlavUA
SLUA
Toyota Celica 2000 GT-Four (ST165)17:04,1
2
5
Lauren Reijo
Heikkinen Matti
THU-TEAM
K-KUA
Ford Escort RS19:26,5 2:22,32:22,3
3
3
Koivunen Teemu
Hautalahti Raimo
SomUA
AL-Myrskylä
Volvo 24219:30,7 2:26,54,2
4
2
Sappinen Petteri
Eteläaho Seppo
RDT
RDT
Talbot Lotus19:44,1 2:39,913,4
5
4
Anttonen Altti
Honkasalo Henri
MäntsMK
HRCF
Volvo 24219:50,6 2:46,46,5
6
12
Wikstedt Mikael
Rokkanen Hannu
HRCF
HRCF
Opel Kadett 1.320:00,3 2:56,19,7
7
9
Selänne Juha
Hämäläinen Jari
UAU
PR-Rac
Skoda Favorit 136 L21:36,8 4:32,61:36,5
8
8
Berner Juha
Tanninen Jouni
HyUA
HyUA
Plymouth Valiant21:42,0 4:37,85,2
9
7
Damstedt Eugen
Eriksson Egil
SiAk
SiAk
Porsche 911 SC21:46,7 4:42,54,7
10
11
Lindholm Bertil
Ritari Pentti
HRCF
HSTT
Ford Cortina Lotus21:54,2 4:50,07,5
11
6
Westerback Jukka
Tuominen Timo
HSTT
NHD
BMW 323i22:03,6 4:59,49,4
12
10
Aromaa Jukka
Sairanen Asko
HRCF
AlavUA
Skoda Favorit 136 L22:09,6 5:05,46,0

Keskeyttäneet: 13, Sällinen Hannu, 1B, Tekninen vika  -   14, Wilkman Klaus, 2A, Tekninen vika
*Rangaistukset: 13, Sällinen Hannu, 1L, Vilppi, 10,0
 
Luokka 7, Historic kaikki ikäkaudet kuutiotilavuus vapaa, Lähti:1
SijNumOhjaajaSeuraAutoTulosEroEro ed.
1
63
Heiskanen Sami
Backman Jani
EMSC
RauUA
Volvo 12224:04,3
 
Luokka 8, FIA R2 / R2B / R2T Ryhmä N/A R3 FIA R3T / R3D Super 1600, Lähti:3
SijNumOhjaajaSeuraAutoTulosEroEro ed.
1
70
Nikkanen Pasi
Kurppa Ari
SaloUA
SaloUA
Ford Fiesta R221:08,8
2
72
Nikkari Timo
Öhman Patric
PoSUA
BRT
Ford Fiesta R221:22,2 13,413,4

Keskeyttäneet: 71, Häkkilä Atte, 2B, Ulosajo
 
Luokka 9, Ryhmä F / FIN R, Lähti:4
SijNumOhjaajaSeuraAutoTulosEroEro ed.
1
73
Konkola Niko
Lust Jenni
LohUA
LohUA
Honda Civic Type R (EP3)19:38,9
2
75
Sysimetsä Jari
Isaksson Jan
KMK
KMK
Opel Astra20:06,3 27,427,4
3
74
Vähämaa Atte
Kankus Tomi
RiiUA
RiiUA
BMW 323Ti Compact21:00,3 1:21,454,0

Keskeyttäneet: 76, Danielsson Magnus, 1B, Tekninen vika